فیلم سازی عکاسی سینما

ارزیابی دستمزد هنرمندان بر اساس ارزش فیلم و کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی، عکاسی و سینما

هر از چند گاهی لیست­های بلند بالای دستمزد­های هنرمندان و عوامل فیلم­های سینمایی و تلوزیونی که در آن مبالغ هنگفت و قابل توجه، زیاد چشم نوازی میکند، تبدیل به تیتر یک سایت­ها و خبرگزاری­های مختلف میشود واز آن جهت که سالانه میلیارد ها تومن از بودجه فرهنگی کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی صرف دستمزد هنرمندان برای همکاری در پروژه­های هنری میشود، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته جدل اصلی در این بررسی­ها میتواند منبع تامین مالی این پرداخت ها هم باشد اما ما در این مقاله به تعیین میزان ارقام پرداختی خواهیم پرداخت، مسئله­ای که کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما با توجه به داشتن تخصص مورد نظر میتواند به ارائه نظر کارشناسی بپردازد.

هنرمندان الگو­هایی برای انتقال فرهنگ می باشند یا به توصیف بهتر رفتار آن­ها الگوی مناسبی برای نشان دادن فرهنگ و انتقال آن به تمام مخاطبان که احاد مختلف جامعه را در برمیگیرد، می باشند. از طرف دیگر هنرمندان عوامل موثر اقتصادی و درامد زایی هستند پس دستمزد آن­ها میتواند در میزان کیفی و کمی تولیدات آن­ها تاثیر گزار باشد.

در این که در تمام دنیا هنر از بقیه حرفه­ها گران تر است و جزء پیچیده ترین مشاغل اجتماعی محسوب میشود شکی نیست ( علی الخصوص بازیگری ) اما میزان تناقضاتی که در دستمزد­های عوامل یک پروژه فیلم سازی یا هنری وجود دارد نه تنها شامل اختلافات عجیب و غریب با دیگر احاد جامعه است بلکه تبعیض های فاحشی نیز بین خود عوامل دیده میشود.

حال اما کارشناس دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما میتواند با حضور درسازمان های دولتی و خصوصی درمورد ارزیابی دستمزد­ها چه پیش از تهیه اثر و چه پس از تهیه ان به تهیه­ کنندگان به ارائه مشورت بپردازد. آن­ها با در نظر گرفتن معیا­­های متفاوتی که برای پرداخت دستمزد در سینمای جهان در نظرگرفته میشود، این مسئله را شفاف تر میکنند. این معیا­­ها میتواند شامل سوداوری فیلم­ها، جوایز هنری داخلی و بین المللی، لزوم اجرای فیلم در موقعیت­های دور با شرایطی سخت، لزوم فعالیت های سنگین بدنی و حتی زیبایی می باشد.

در نتیجه با ارزش گذاری هر کدام از معیار­ها توسط کارشناس رسمی فیلم سازی عکاسی سینما میتوان از بروز لیست­های عجیب و غریب جلوگیری کرد. به عنوان مثال گاها دیده شده است که بازیگران دسته چندم برای ایفای نقش در فیلم­های ضعیف خود دستمزد­هایی بیشتر از فیلم برداران و نویسندگان و دیگر عوامل تاثیر گذار گرفته­اند و از آن جایی که عموما بودجه­های مصرفی دولتی می باشد، حضور کارشناس فیلم سازی عکاسی سینما برای تعیین و ارزیابی ان جزء الزامات است.

سازمان­های دولتی و خصوصی که در حوزه­های تامین اقتصادی فیلم سازی فعالیت میکنند میتوانند با کمک کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما، طرح­های پیشنهادی را بررسی و از طرفی تهیه کنندگان نیز برای تعریف بودجه­ای که در اختیار آنان قرار می گیرد ( تهیه­کنندگان خصوصی و دولتی ) و استفاده بهینه از آن می توانند از حضور کارشناس فیلم سازی عکاسی سینما در روند ساخت پروژه بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *