فیلم سازی عکاسی سینما

نظر کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما در مورد جعل عکس و تعیین قدمت ان

[ad_1]

چارچوب بسیاری از روابط تعریف شده در جامعه بر پایه اسنادی است که بین افراد جامعه رد و بدل می شود. حال این اسناد ممکن است بر اساس اهدافی دستخوش دگرگونی قرار گیرند. به طور کلی مقصود از جعل، ساختن و یا تغیر تعمدی سندی بر خلاف حقیقت اصلی است، که به قصد وارد کردن ضرر مالی و یا معنوی به فرد دیگر انجام داده می شود.

جعل اسناد میتواند به طرق مختلف صورت گیرد که عکس یکی از آن موارد است. با توجه به دنیای هوشمند امروزی که به همراه گوشی یک دوربین هم وجود دارد و تمامی افراد کار با آن را به سادگی می­اموزند، تشخیص تصاویر و عکس های واقعی کار دشواری است. کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما با توجه به داشتن تخصص­های لازم میتواند به اظهار نظر در این بحث بپردازد.

جعلی بودن عکس در دو معنا بکار می­رود: اول اینکه عکس متعلق به فردی نباشد و با اعمال ترفند­ها و یا مثلا ترکیب چند تصویر ( مونتاژ ) به دروغ به او نسبت داده شود، که این جعل گاهی در جهت منفعت فرد مورد نظر و گاهی هم برای رساندن ضرر به او استفاده می شود، دوم این که عکس از لحاظ قدمت و تاریخ ثبت مغایر با انچه ادعا شده است باشد.

یکی از راه­های تشخیص کارشناس رسمی فیلم سازی عکاسی سینما برای جعلی یا اصالت داشتن عکس، بررسی فنی و تخصص عکس است. در این بررسی معیار­هایی مانند وجود نور متغیر، تغییردر کیفیت تصویر، سطوح زاویه دار و … مورد سنجش قرار می گیرد. درواقع کارشناس میتواند ابعاد متفاوت عکس را از نظر بصری و ویرایش­هایی که روی آن انجام شده مورد بررسی قرار دهد و جعل یا اصل بودن آن را به اثبات برساند.

برای مثال در صورتی که اصالت عکس پاسپورت، شناسنامه و یا چنین اسنادی محل تردید باشد، کارشناس دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما با بررسی معیار­های ظاهری میتواند راجع به آن اظهار نظر کند. این گونه موارد معمولا در مواقع کلاهبرادری و شیادی توسط افراد انجام میشود که کارشناس میتواند در دادگاه در تشخیص جعلی بودن عکس برای تطبیق اسناد کمک کند.

مونتاژ یکی دیگر از روش­های تغییر تصاویر می باشد. مونتاژ به معنی ترکیب دو یا چند عکس با منظور ساختن عکس واحد گفته میشود که معمولا برای خبر سازی و خبر پراکنی حول افراد مشهور و با اهداف خاصی انجام میشود. به عنوان مثال میتوان به ساخت و نشر عکس­های منشوری که در چند سال اخیر دامن بسیاری از افراد مشهور را در فضای مجازی گرفته، اشاره کرد. کارشناس فیلم سازی عکاسی سینما میتواند با ابزار و تجهیزات لازمی که در اختیار دارد برای شکایات مطرح شده به دادگاه به ارائه مشورت بپردازد.

مورد دیگری که عمدتا مشاهده میشود و مورد اختلاف بسیاری نیز هست، قدمت عکس و تشخیص ان است. کارشناس رسمی فیلم سازی عکاسی سینما با استفاده از روش­های مختلفی مبتنی بر تکنولوژی­های مورد دسترس میتواند اقدام به تعیین تاریخ اصالت عکس کند. معمولا در بسیاری از پرونده­هایی که یکی از مدارک شاکی عکس می باشد، کارشناس میتواند با توجه به به قدمت و اصل بودن عکس در مورد ادعای شاکی به اظهار نظر بپردازد.

به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که برای تایید و اثبات ادعای خود در مورد اتفاقی که در گذشته افتاده است بخواهد ازعکسی برعلیه یا به نفع فرد دیگری استفاده کند. کارشناس فیلم سازی عکاسی سینما میتواند پس از بررسی اصالت عکس، قدمت آن را هم مورد واکاوی قرار داده و سپس قدمت عکس را با ادعای فرد، مورد تطبیق قراردهد تا در نهایت بتواند نظر تخصصی خود را برای کمک به حل پرونده­ها و اختلافات در مراجع قانونی ارائه کند.

به طور کلی جعل و یا مونتاژ تصاویر و یا حتی پخش تصاویر خصوصی افراد موضوعاتی است  که در چند سال اخیر به کرات شاهد ان بوده­ایم و لازم است که برای حل و فصل آنان از کارشناس، متخصص مشورت و کمک را دریافت کنیم.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *