فیلم سازی عکاسی سینما

تعیین مونتاژ یا تقلبی بودن عکس از سوی کارشناس رسمی دادگستری عکاسی فیلم سازی سینما

در حوزه فعالیت عکاسی مواردی پیش می آید که به اهداف گوناگون اقدام به انتشار و مونتاژ عکس ها می کنند. در واقع برای اینکه بتوانند قسمتی از عکس را مونتاژ یا ویرایش یا بازسازی نمایند با عکس دیگری ادغام کرده و به جای یک تصویر واقعی انتشار می دهند. این گونه کارها برای اهداف مختلف انجام می شود که در این بحث اهداف مد نظر ما نیست. کارشناس رسمی دادگستری عکاسی سینما فیلم سازی می تواند با بررسی نحوه و نوع عکس از تقبلی بودن یا طبیعی بودن عکس اطلاع یافته و گزارش خود را ارائه نماید.

نحوه تشخیص عکس مونتاژ یا جعلی

عمده مونتاژ های عکس با نرم افزار های گرافیکی چون فتوشاپ و ایلاستریتور و غیره انجام می شود. چنانچه مونتاژگر یا ویرایش گر عکس شخصی حرفه ای باشد تشخیص عکس واقعی از جعلی کاری بسیار پردقت و حساس خواهد بود. کارشناس در خصوص نحوه تشخیص عکس مونتاژ یا جعلی با بررسی های پیکسل به پیکسل و بررسی کیفیت عکس، نحوه نورپردازی، سایز عکس ها، کشیدگی و زمینه عکس ها می تواند به اصلی یا تقلبی بودن آن پی ببرد.

استفاده از نرم افزار های تشخیص عکس مونتاژ

با پیشرفت تکنولوژی صنعت به سمت دسته بندی و تشخیص آنها گام بر می دارد. چنانچه کارشناس بخواهد در خصوص جعلی یا طبیعی بودن عکس اظهار نظر نماید می تواند با استفاده از نرم افزارهای تشخیص عکس، محتواها را به خوبی مورد بازنگری قرار داده و نظر خود را اعلام نماید.

مزایای تشخیص عکس جعلی

مهم ترین مزایای تشخیص عکس جعلی افشاء واقعیت است. گاهی به واسطه انتشار عکس جعلی خانواده ها از هم می پاشند، گاهی سبب توهین و بی احترامی و یا حتی اغتشاش و شورش  و گاهی سبب جعل اسناد و مدارک مهم می شود. لذا کارشناس با استفاده از روش های خاص و مقایسه پیکسل می تواند نسبت به تشخیص عکس جعلی و غیر جعلی اقدام نماید.

جرایم رایانه ای

بسیاری از جرایم رایانه ای که اتفاق می افتد ناشی از کلاهبرداری و ویرایش عکس های مختلف است. لذا افراد سودجو به ویرایش عکس می پردازند و با آن کلاهبرداری می کنند. به طور مثال از یک نمونه آن می توان به ویرایش عکس های اینستاگرام و تلگرام اشاره کرد که افراد سودجو اقدام به نشر اکاذیب می کنند و در قبال عابروی فرد طلب پول هنگفت می نماید. کارشناس در این خصوص بررسی های لازم را انجام می دهد  و جرایم رایانه ای مربوط به عکاسی را مشخص می نماید.

کارشناس در خصوص تعیین عکس مونتاژ یا جعلی از روش هایی خاص استفاده می کند. چنانچه عکس مونتاژ باعث وارد شدن صدمه به آبرو و ایجاد زیان برای شخص شود می تواند به کمک کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای موضوع را پیگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *