مهندسی ترافیک

بررسی تاثیر طرح ترافیک بر قیمت مسکن از سوی کارشناس رسمی دادگستری ترافیک

این روزها با بالا رفتن تعداد خودروها، یکی از مشکلات معمول در کلان‌شهرها موضوع ترافیک است. روش‌های مختلفی برای مقابله و کاهش ترافیک وجود دارد. روش‌هایی مانند استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی که خوشبختانه در سالیان اخیر خیلی نسبت به قبل فراگیرتر شده و امروزه مردم زیادی را مشاهده می‌کنیم که وسایل نقلیه‌ی عمومی نظیر اتوبوس و مترو استفاده می‌کنند. البته توسعه‌ی زیرساخت‌ها در دهه‌ی اخیر هم در این اتفاق نقش مهمی داشته است. با این وجود فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی هنوز آن‌طور که باید به خوبی ترویج نشده و عده‌ی زیادی حتی برای مسافت‌های خیلی کم هم از وسایل نقلیه‌ی شخصی استفاده می‌کنند که این موضوع باعث سنگین شدن ترافیک و هم آلودگی شدید هوا می‌گردد.

لازم به ذکر است که اگر راه‌ها ایرادات کمتری داشته باشند و ساختمان‌ها هم به صورت اصولی‌تر ساخته شوند، مشکل ترافیک به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. چناچه می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می‌توانید با کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان ما مشورت نمایید.

شهرداری‌ها به منظور سبک‌کردن ترافیک در سالیان اخیر برنامه‌ای را تحت عنوان طرح ترافیک به اجرا گذاشته است که در یک مدل آن در برخی از نقاط شهر در ساعات مشخصی ماشین‌هایی که شماره آخر پلاکشان زوج باشد در روزهای زوج و ماشین‌هایی که شماره آخر پلاکشان فرد باشد در روزهای فرد حق تردد در آن مناطق را دارند.

طرح ترافیک بر موارد مختلفی تأثیر می‌گذارد اما تأثیر طرح ترافیک بر قیمت مسکن، یک تأثیر کاهشی است زیرا اگر کسی بخواهد در محله‌هایی که در آنجا طرح ترافیک اجرا می‌شود، خانه خریداری یا اجاره کند بایستی خودروی خود در برخی از روزهای هفته در محله‌های پایین‌تر پارک نماید. البته اثر طرح ترافیک بر قیمت مسکن در محله‌های اصلی شهر بسیار بیشتر می‌باشد.

لذا می‌توانیم بگوییم که با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و رکود این بازار در طی سالیان اخیر، یکی از راهکارهای مورد اتخاذ از سوی شهرداری‌ها برای کاهش قیمت مسکن، اجرای طرح ترافیک در خیابان‌های اصلی و مهم شهر می‌باشد تا با این کار قیمت خانه‌ها با کاهش روبه‌رو شود و سر به فلک نکشد.

بنابراین اگر کسی قصد خرید یا اجاره خانه در این مناطق را داشته باشد، باید حتماً با یک کارشناس حرفه‌ای در این زمینه هم‌فکری و مشورت کند تا بتواند بهترین انتخاب را انجام دهد. در ضمن باید به این نکته هم اشاره نمود که تأثیر طرح ترافیک بر قیمت مسکن صرفاً مربوط به مقوله خرید و فروش نیست، بلکه مبحث رهن و اجاره را هم در بر می‌گیرد. زیرا فرد اگر بخواهد خانه‌ای را در محدوده طرح ترافیک اجاره کند، صرفاً می‌تواند پیش از ساعت 8:30 صبح و بعد از ساعت 17:30 در آن محدود با خودرو حرکت کند و مابقی ساعات از چنین حقی محروم است. طبیعتاً چنین موضوعی تأثیر مهمی بر کاهش قیمت مسکن دارد که در مشورت با یک کارشناس متخصص بهتر می‌توان از آن اطلاعات کسب نمود.

 به طور کلی در حالی که عوامل مختلفی نظیر نوسان قیمت دلار، طلا و بازار بورس بر قیمت مسکن اثر افزایش می‌گذارد، اما اثرگذاری طرح ترافیک بر قیمت مسکن، یک اثر گذاری کاهشی است به گونه‌ای که اگر افراد منزلشان در خانه‌های محدوده طرح ترافیک باشد، بایستی این طرح را خریداری نمایند و اگر در خرید این طرح، بهترین تخفیف‌ها را هم دریافت نمایند، باز هم در مقابل تاثیر کاهشی طرح ترافیک بر قیمت مسکن در این مناطق ناچیز می‌باشد.

همان‌طور که بارها در طول متن هم اشاره کردیم دانستن اطلاعات بیشتر در مورد نتیجه طرح ترافیک بر قیمت مسکن مستلزم مشورت با یک کارشناس خبره و زبر دست است. لذا اگر پرسشی در این زمینه دارید و یا می‌خواهید در محدوده‌ی طرح ترافیک خانه‌ای اجاره یا خریداری کنید و نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با  کارشناس رسمی دادگستری ترافیک صحبت کنید و از نظرات آن‌ها بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *