مهندسی ترافیک

بررسی عوامل موثر در تعیین عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و تاثیر آن بر تصادفات از سوی کارشناس رسمی دادگستری ترافیک

با توسعه‌ی زندگی شهری و پیشرفت علم و تکنولوژی، میزان تعداد خودروها در شهرها روز به روز در حال افزایش می‌یابد و این موضوع مشکلات کوچک و بزرگ زیادی را با خود به همراه داشته است. مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ترافیک، تصادف و … که باعث شده مردم مبالغی را تحت عنوان عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک پرداخت نمایند.

بسیاری از افراد نیز برای دور زدن عوارضی‌ها تخلفاتی را مرتکب می‌شوند که در بسیاری از موارد منجر به تصادف می‌شود که این تصادفات توسط کارشناس رسمی دادگستری تصادفات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. با توجه به ارتباط این دو بحث کارشناسان ما همواره در خصوص این طرح‌ها به اظهار نظر و مشورت با نهاد‌های مختلف پرداخته تا از بروز این مشکلات جلوگیری نمایند.

به دلیل توسعه و پیشرفت غیرقابل کنترلی که بیان گردید، بسیاری از مدیران شهری به این فکر افتاده‌اند تا با ارائه‌ی روش‌های مختلف حجم آلودگی هوا و ازدحام شدید خودرو در کلان‌شهرها را کاهش دهند. یکی از اقدامات صورت گرفته، گسترش و فرهنگ‌سازی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و مترو است که در کشور ما هم خوشبختانه در سالیان اخیر این موضوع به خوبی مورد توجه قرار گرفته و اتفاقات مثبتی را به دنبال داشته است. با این حال هنوز هم معضل ترافیک و ازدحام خودروها یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در کلان‌شهرها به حساب می‌رود که باید رفع و رجوع گردد.

ترافیک و تراکم خودروها و دیگر وسایل نقلیه مشکلات دیگری را هم  به دنبال دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها‌ تصادف است که برای هر راننده‌ای با هر وسیله‌ی نقلیه‌ی ممکن است رخ بدهد.

برپایی برنامه‌ی طرح ترافیک یکی از اقدامات خوب و موثر صورت گرفته جهت مقابله با معضل ترافیک می‌باشد.

 طرح ترافیک که اصطلاحاً به آن طرح زوج و فرد هم می‌گویند، طرحی است که براساس آن ماشین‌هایی با شرایط خاص در زمان‌های خاصی نمی‌توانند از برخی مناطق عبور و مروری داشته باشند و برای عبور باید عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک را پرداخت نمایند.

قاعدتاً عوامل مختلفی می‌تواند در کاهش یا افزایش عوارض فوق تأثیرگذار باشد که برای یافتن اطلاعات دقیق در مورد آن باید با یک کارشناس با دانش مشورت نمود. به طور کلی برخی عوامل موثر در تعیین عوارض در محدوده طرح ترافیک عبارتند از :

  • داشتن معاینه فنی
  • نوع معاینه فنی
  • زمان تردد
  • برخورداری از شرایط ویژه مثل معلولیت
  • قرار داشتن محل سکونت در محدوده طرح ترافیک

و…

از تیرماه امسال نام طرح ترافیک از طرح زوج و فرد به طرح کاهش آلودگی هوا تغییر نام پیدا کرد و یکی از تغییرات صورت گرفته در تعیین عوارض تردد در محدوده ترافیک، اعمال مزیت داشتن معاینه فنی برتر می‌باشد. معاینه فنی برتر باعث کاهش میزان هزینه پرداختی تردد در محدوده طرح ترافیک در هر روز می‌گردد لذا باید آن را خیلی جدی گرفت. مطمئناً مشورت با یک کارشناس مجرب می‌تواند اطلاعات بیشتری در مزیت داشتن معاینه فنی برتر در مقایسه با نوع عادی آن را در اختیار فرد قرار می‌دهد.

به یک نکته مهم هم در برآورد عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک بایستی توجه داشت و آن هم این است که چنانچه خودرو و یا هر وسیله نقلیه‌ی دیگری در طور یک روز، چندین بار به وسیله‌ی دوربین‌ها مشاهده گردد، معیار برای محاسبه هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک، نخستین ورود و آخرین خروج می‌باشد.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در تعیین عوارض طرح ترافیک موضوع زمان تردد می‌باشد. وقتی یک وسیله نقلیه یک بار در روز بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در محدوده طرح ترافیک تردد نماید و حرکتش توسط دوربین‌ها ثبت گردد، در مقایسه با حالتی که یک بار در روز و قبل از ساعت 10 صبح و 4 عصر تردد داشته باشد، هزینه‌ی کمتری را پرداخت خواهد کرد.

در صورتی هم که وسیله‌ی نقلیه چنین بار بخواهد در محدوده طرح ترافیک تردد داشته باد، تفاوت در تخمین هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک به همان صورت قبل خواهد بود.

قرار داشتن محل سکونت در محدوده طرح ترافیک به عنوان یکی از عوامل موثر در تعیین عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک موجب کاهش هزینه و تخفیف می‌گردد. در حقیقت افرادی که محل زندگی‌شان در محدوده طرح ترافیک قرار دارد، به طور طبیعی این حق را دارند که هزینه‌ی کمتری را در مقایسه با دیگران پرداخت نمایند. همچنین افراد دارای معلولیت، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و وانت‌ها هم از تخفیفاتی در عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک برخوردارند؛ زیرا باید عدالت در این زمینه به خوبی رعایت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *