ساعت و جواهرات

اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات در خصوص اختلافات در زمینه طلا و جواهرات

[ad_1]

یکی از مهم ترین زمینه های تجاری و خرید فروش در کشور ما خرید و فروش طلا و جواهرات است. امروزه با توجه به این که سنگ های مشابه اصل و بدلیجات در بازار وجود دارند  و روش های تقلب در کار جواهرات مانند اختلاف در عیار محصول تحویل داده شده، اجناس تقلبی و بدل، سنگ‌های کم ارزش و غیره گاها به جای محصولات اصلی به فروش می‌رسند. به همین دلیل افراد زیادی هنگام خرید و فروش طلا، سنگ و یا حتی خرید سکه با موارد مسابه و یا تقلبی روبرو می‌شوند.

از مشکلات مهم در پیگیری و برخورد با متخلفان این حوزه ارائه مدارک و مستندات قابل ارائه در محاکم رسمی است. گاها نحوه فروش برخی از کلاهبرداران این حوزه به شیوه‌ای است که راهی برای پیگیری امور نمی‌گذارد به همین دلیل کارشناسان ما در حوزه جواهرات با توجه به بحرانی شدن و گسترش این موضوع در جامعه به کمک نهاد‌های قضائی آمده و تلاش می‌کنند تا در امر کارشناسی و ارزیابی جواهرات گامی در خصوص احقاق حقوق مردم بردارند.

در ادامه به کمک کارشناسانمان به شیوه‌های مختلف کلاهبرداری و تقلب در حوزه طلا و جواهرات می‌پردازیم.

اختلاف وزن و جنس در طلا

در هنگا خرید طلا ممکن است  وزن کار خریداری شده توسط شما با وزن اظهار شده توسط فروشنده اختلاف داشته باشد و یا اینکه بعد از خرید طلا متوجه وجود ناخالصی هایی مانند سیم در آن شوید. حتی با توجه به وجود کد کالا ممکن است کار جعلی و قاچاق بوده باشد و از عیار و کیفیت مورد نظرشما برخوردار نباشد در این صورت شما می‌توانید با مراجعه به کارشناس طلا و جواهرت نسبت به دریافت گزارشی در خصوص تقلب و یا کم فروشی در زمینه جواهرات از فروشنده شکایت نمایید.

برای مثال فردی یک النگوی 10 گرمی با عیار 24 خریداری کرده است اما هنگام معاوضه و یا فروش طلا و یا گاها هنگام استفاده و یا تعمیر آن متوجه ناخالصی، عدم تطبیق عیار و حتی کمبود وزن طلا شده است. در این صورت فرد می‌تواند با در دست داشتن فاکتور خرید جهت پیگیری امور به کارشناس طلا و جواهرات مراجعه نماید.

خرید و فروش مواد خام و طلای آب شده

از جمله موضوعات مهم در بحث خرید و فروش جواهرات، خرید و فروش طلای آب شده و یا خام و شناسائی اصالت جواهرات است. در این موارد معمولا در حوزه های هنری و فروشگاه های عتیقه و همچنین کارگاه های خرید مواد خام اتفاق می افتد. در این مورد کالا‌هایی وجود دارند به شکلی نفیس عرضه می‌شوند و مقادیری طلا در آن بکار رفته است که کارشناسان ما در حوزه اشیاء نفیسه به آن می‌پردازند.

ارزیابی و تشخیص سنگ های قیمتی

ارزیابی و تشخیص سنگ های قیمتی اصل کاری تخصصی می باشد. و تشخیص این امر به عهده کارشناس رسمی طلا و جواهرات می باشد. تشخیص سنگ اصل با مطالعه میسر نیست و به  تجربه کاری زیاد احتیاج دارد. به طور کلی برای این کار از دو روش استفاده از دستگاه های الکترونیکی و تشخیص توسط کارشناس ساعت و جواهرات استفاده می شود. باید توجه داشته باشد که برای ارزیابی جواهرات همه کارشناسان ما با علم گوهر شناسی آشنا و از این طریق اقدام به تشخیص و ارزیابی سنگ‌هایی چون یاقوت، الماس و غیره می‌نمایند.

تزئینات تقلبی در جواهرات و ساعت

امروزه روی کاری هایی مانند طلاهای زینتی از جمله انگشتر و گردنبند  و همچنین ساعت های مچی سنگ های قیمتی کار می‌شود و با توجه به ارزش سنگ قیمت کالا میتواند بسیار متفاوت باشد. توجه داشته باشید که در کارهایی مانند طلا  سنگ های قیمتی گاها ارزشی بیش از طلا دارند و یا حتی قیمت کالاهای لوکسی مانند ساعت نیز منوط به اصل بودن جواهر کارشده روی آن است. اگر به هر دلیلی نسبت به اصل بودن جواهرات و فلزات کار شده روی محصول خریداری شده اطمینان ندارید می‌توانید با مراجعه به کارشناس دادگستری نسبت به تعیین ازش و اطالت کالا اطمینان حاصل کنید.

عدم اصالت  برند کالا

ارزش گذاری کارهایی مانند ساعت با مشاهده ظاهر و وزن امکان پذیر نیست و اصل ارزش این گونه کالا های لوکس به اصالتا برند و شرکت سازنده محصول است در صورتیکه کالای مورد نظر شما با برندی که درخواست داده اید مطابقت نداشته و یا اینکه نسبت به اصالت کالا اطمینان ندارید می‌توانید ارزیابی دقیق و قابل ارائه به مراجع قضایی را از کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات  بخواهید.

خرابی محصول خریداری شده

این موضوع بیشتر در محصولاتی که از جواهرات ساخته شده‌اند کاربرد دارد. حتی محصولاتی که دارای ارزش تاریخی هستند معمولا پشتوانه و ضمانت کار ندارند و فروشنده موظف به ضمانت کار نمی باشد چرا که کالا برای بار چندم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل نو نبودن ممکن است مشکلی داشته باشد اما اگر کالای شما بعد از خرید مشکل داشته باشد و به طور صحیح کار نکند می‌توانید با رائه رسید مربوط به زمان خرید و  نظر کارشناس دادگستری ساعت و جواهرات از مراجع قضایی تقاضای رسیدگی کنید.

توجه داشته باشید که نظر هر کارشناسی به تایید مراجع قضایی نمیرسد و برای اینکه ارزیابی انجام شده مورد تایید دادگستری و مراجع قضایی باشد باید کارشناس رسمی به ارزش گذاری کالا بپردازد.

در صورت وجود هر گونه مشکلی در خرید و فروش کالای قیمتی و لوکس می‌توانید از کارشناس دادگستری ساعت و جواهرات استفاده نمائید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *