ساعت و جواهرات

اظهارنظر کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات در مورد شناخت و تعیین ارزش انواع جواهرات گران بها

اظهارنظر کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات در مورد شناخت و تعیین ارزش انواع جواهرات گران بها

صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات , در خصوص اموال و اقلام بسیار با ارزش و قیمتی می باشد. منظور از ساعت هم ساعت هایی است که عتیقه و ارزش قیمیتی دارند.

کارشناس رسمی دادگستری رشته جواهرات در این حوزه پس از اخذ پروانه مربوطه می تواند به عنوان کارشناس فعالیت کند.

در این حوزه ارزش گذاری و اظهار نظر بر عهده کارشناس رسمی ساعت و جواهرات می باشد , که بسیار حایز اهمیت است.

انواع جواهرات گران بها شامل :

یاقوت کبود , زمرد و الماس , که خود این الماس ها هم به انواع گوناگونی تقسیم میشود. از الماس سیاه و سفید گرفته تا الماس سبز. برلیان و سنگ های قیمتی .

کارشناسان سنگ های قیمتی برای شناسایی انواع جواهرات های قیمتی ابتدا , سنگ را با یک پارچه مخصوص پاک می کنند , سپس با یک ذره بین سنگ و جواهرات را مورد ارزیابی قرار می دهند. که حتما این کار باید در طول روز و در روشنایی روز انجام شود.

رنگ سنگ ها آسان ترین راه برای شناسایی آن ها می باشد و برای این کار نوری را از درون آنها می تابانند . به جز سنگ سیاه که نیاز به تاباندن نور ندارد. و سپس از نظر ضریب شکست آنها را مورد بررسی قرار می دهند.

برای این شناسایی و ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات ابتدا باید آموزش های لازم را در این زمینه ببینند و پس از گذراندن کلاس های آموزشی و گرفتن مدرک مربوطه و پروانه آن اقدام به کارشناسی در خصوص این موارد کنند.

خصوصیاتی مانند : زیبایی , کمیابی , مقاومت سنگ و جواهرات در برابر مواد شیمیایی , میزان سختی آن و ضریب بالای شکست , از مواردی است که یک سنگ را جز سنگ های قیمتی و جواهرات گران بها قرار می دهد.

ارزش گذاری جواهرات گران بها , به نوع سنگ استفاده شده در جواهرات و کیفیت آن ها بستگی دارد. که کارشناس رسمی رشته ساعت و جواهرات , وظیفه تعیین ارزش آن را بر عهده دارد. .

بر طبق نظر آنها هر چقدر وزن سنگ به کار رفته بیشتر باشد اجرت آن هم بیشتر می شود , و هرچه تعداد نگین ها بیشتر و درشت تر باشد باز هم بر اجرت بیشتر آن تاثیر دارد

طبق بررسی های انجام شده , 39 نوع گوهر گران بها وجود دارد که 20 نوع آن در خراسان موجود می باشد. به همین دلیل آزمایشگاه های تخصصی بسیاری در خصوص گوهر شناسی و جواهر شناسی در خراسان برای رسیدگی به این سنگ های قیمتی و جواهرات تاسیس شده است تا با استفاده از کارشناس رشته ساعت و جواهرات درصدد بررسی و درجه کیفیت و ارزش گداری آنها بربیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *