ساعت و جواهرات

چگونه می توان کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات شد؟

چگونه می توان کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات شد؟

برای اخذ پروانه کارشناسی در زمینه ساعت و جواهرات می بایست در آزمون ورودی مربوطه شرکت نموده و پس از گذراندن دوره های کارآموزی اقدام به فعالیت نمود. برای شرکت در این آزمون داشتن شروط عمومی نظیر تدین به دین اسلام و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی، تابعیت ایرانی، نداشتن پیشینه کیفری، عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشـتن حـداقل 25 سال سن، معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی، داشتن سلامت جسمی و همچنین داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر و حداقل 5 سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا ضروری تلقی می گردد. علاوه بر این متقاضیان این رشته می بایست گواهی معتبر مبنی بر دارا بودن حداقل 15 سال سابقه کار تجربی پس از کسب مدرک کارشناسی و بالاتر را دارا باشند.

صلاحیت های کارشناس رسمی ساعت و جواهرات چیست؟

کارشناسان این رشته دارای صلاحیت هایی در خصوص شناخت و ارزیابی جواهرات به ویژه جواهرات قدیمی و هنری و همچنین ساعت های از جنس طلا و جواهرنشان، جواهرات گران بها و معمولی و ساعت های گران بها و معمولی غیر طلا هستند. علاوه بر این ارزیابی و شناسایی نقره جدید یا قدیم، طلای بدون نگین، شمش و آب شده و همچنین ظروف و زیور آلات نقره و نقره خام از سایر صلاحیت هایی است که این افراد کسب می نمایند.

کاربرد مهارت های کارشناس رسمی در رشته ساعت و جواهرات در اجتماع و نیاز مردم

استفاده از ساعت و انواع زیور آلات از جنس طلا و جواهرات ارزشمند از دیرباز در میان ایرانیان رواج داشته است و به همین سبب دعاوی متعددی در خصوص معاملات این اجناس با ارزش در موضوعاتی نظیر بروز اختلافات در قیمت و اصالت به وجود می آید. کارشناس دادگستری ساعت و جواهرات با توجه به تخصصی که در این زمینه کسب نموده است می تواند در این دعاوی ورود نموده و با ارائه نظریه کارشناسی روند پیگیری پرونده های مربوطه را تسریع نماید.

چگونه می توان از طریق کانون به کارشناس رشته ساعت و جواهرات کار ارجاع نمود و دستمزد کارشناسی مرتبط چگونه تعیین می شود؟

با مراجعه به وب سایت کانون کارشناسان رسمی امکان دسترسی به کارشناسان مربوطه فراهم شده است. علاوه بر این در پرونده هایی که توسط مراجع قضایی پیگیری می شود پرونده مورد نظر از طریق دادگاه به کارشناس منتخب محول می گردد. بر اساس قوانین کانون کارشناسان رسمی دادگستری، دستمزد این افراد پس از ارائه گزارش و اظهار نظر کارشناسی منطبق با تعرفه های از پیش تعیین شده و بر اساس مبلغ پرونده توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی پرداخت می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *