ساعت و جواهرات

ارزیابی قیمت ساعت ها و جواهرات

ارزیابی قیمت ساعت ها و جواهرات توسط کارشناس رسمی این رشته انجام می شود. با توجه به اینکه جواهرات بخش عمده ای از محصولات مورد علاقه جامعه را تشکیل می دهد لذا کارشناس رسمی به بررسی و ارزیابی انواع جواهرات و انواع نقره جات و جواهرات قدیمی و جدید می پردازد. در خصوص ارزیابی قیمت ساعت ها بررسی های دقیق تری نظیر سال تولید و کشور تولید و میزان عمر مفید و نوع کاربری آن اعم از مچی و جیبی و دیواری و رومیزی و غیره انجام می شود. همچنین در خصوص ارزیابی جواهرات طرح و مدل ها و میزان عیار آن و نگین دار بودن و نبودن آن مورد بررسی قرار می گیرد.

نحوه ارزیابی قیمت ساعت

همانطور که در بخش قبل ذکر شد ساعت ها دارای انواع مختلف کاربری اعم از مچی و دیواری و رومیزی هستند که برای ارزیابی قیمت آن ها ابتدا اصالت آن ها بررسی شده و در نهایت با توجه به کشور سازنده آن در صورت ارزشمند بودن قیمت نهایی آن سنجیده می شود. برخی ساعت ها فارغ از حوزه کاربریشان حکم عتیقه و نوعی جواهر را داشته و به سبب طراحی متفاوت و نوع جنس مواد به کار رفته در آن بسیار ارزشمند و اشیاء نفیسه تلقی می شوند، چنین ساعت ها نیاز به بررسی توسط کارشناس را داشته و قیمت نهایی آن توسط کارشناس طی ارائه گزارش اعلام می شود.

نحوه ارزیابی قیمت جواهرات

جواهرات شامل دسته بندی های گوناگونی نظیر گوشواره، دستبند و گردنبند و انواع وسایل زینتی و دکوری و انواع ظروف از جنس طلا می شود. بررسی و ارزیابی قیمت چنین کالاهایی با توجه به معیار هایی چون وزن کالا، در خصوص جواهرات زینتی شامل طراحی و نوع ساخت نگین دار یا بدون نگین و در نهایت بررسی نوع نگین، نوع طراحی ظروف و الگوهای به کار رفته در ساخت و تهیه آن می باشد. در خصوص اشیاء و تندیس های از جنس طلا می توان گفت وزن و سال تهیه آن در تعیین قیمت تاثیر به سزایی دارد. برای اینکه بتوانید چنین کالاهایی را به شیوه ای دقیق مورد ارزیابی قرار بدهید نیاز به اظهار نظر کارشناس رسمی داشته تا طی گزارشی قیمت را اعلام نماید. معمولا در جواهرسازی ها امکان بررسی دقیق هزینه جواهرات معمولی و جواهرات گرانبها میسر نبوده و دریافت راهنمایی از کارشناس رسمی توصیه می شود.

تاثیر برند اصلی و تقلبی در ارزیابی قیمت جواهرات و ساعت ها

یکی از اصولی ترین شیوه ارزیابی قیمت ساعت ها و جواهرات برند اصلی و برند تقلبی است. چنانچه کالا دارای برند اصلی و اورجینال باشد طبیعتا ارزش آن بیشتر از یک کالای غیر اصل خواهد بود. اما مسئله مهم چگونگی بررسی و تمایز میان کالای اصل و غیر اصل می باشد. کارشناس می تواند با انجام آزمایشات مختلف و تحقیقات و استفاده از جامعه آماری نسبت به اصل یا غیر اصل بودن کالا اظهار نظر نماید. کارشناس می تواند بنا بر صلاحدید خود آزمایشاتی در خصوص مقاومت کالا در برابر آب، ضربه و یا حرارت یا خط و خش و بررسی نوع صدای عقربه ساعت ها انجام داده و سپس مراتب را طی گزارشی اعلام نماید.

تاثیر آسیب دیدگی یا تعمیر ساعت ها و جواهرات در ارزیابی قیمت

در حین حمل و نقل یا نگهداری این نوع کالا ها ممکن است آسیب دیدگی ها یا تعمیراتی صورت بگیرد. می توان گفت این موضوع در ارزیابی قیمت ساعت ها و جواهرات مساله ای بسیار حساس و ظریف است. چرا که آسیب دیدگی در کل باعث کاهش میزان قیمت جواهرات و ساعت ها می شود اما طبق شرایط خاص نظیر عدم تداخل در کارایی و نحوه بازسازی و تعمیر آن که باعث تغییر در نوع و نحوه طراحی نمی شود طبق نظر کارشناس با تحقیق و بررسی قیمت کالا اعلام می شود.

تاثیر عیار در میزان قیمت ساعت ها و جواهرات

عیار طلا و دیگر مواد به کار رفته در ساخت ساعت و جواهر بسیار مهم تلقی می شود. پس از عیار وزن کالا معیار مهم است. در این قسمت که منظور از عیار میزان طلای خالص و ناخالص است، در طراحی به کار رفته در ساخت جواهر معیاری مهم جهت ارزیابی است. طی بررسی های مختلف این موضوع توسط کارشناس شفاف سازی می شود و در نهایت میزان قیمت نهایی طلا و جواهر مشخص می شود. کارشناس می تواند با انجام آزمایشات مختلف به بررسی این موضوع بپردازد.

ارزیابی قیمت طلا و جواهرات بسیار مهم تلقی می شود. برخی از طلاها و جواهرات به گونه ای هستند که عتیقه بوده و ارزیابی آن نیاز به مهارت ویژه ای دارد. در این صورت برای بررسی آن از کارشناس کمک گرفته می شود و می تواند با انجام روش هایی نظیر استفاده از جامعه آماری، استفاده از آزمایشات و تحقیق های مختلف به ارزیابی قیمت انواع طلا و جواهرات معمولی، طلا و جواهرات گرانبها، انواع ظروف و تندیس ها از جنس طلا و انواع ساعت ها و اشیاء از جنس طلا و مواد گرانبها بپردازد.

بنابراین با توجه به این که احتمال بروز تخلف وجود دارد می‌توانید با در صورت نیاز به ارزیابی به کارشناس آثار هنری و اشیاء نفیسه مراجعه کنید و یا با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل فرمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *