تجهیزات پزشکی

نظر کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی در خصوص متریال تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها

تجهیزات پزشکی مختلفی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد این تجهیزات در استوک یا انبار هر بخش نگهداری می‌شود و مسئول هر بخش به صورت روزانه و با مراجعه به استوک تجهیزات تعداد، نام و جزئیات دقیق هر تجهیز را بررسی کرده و به اطلاع سوپروایزر می‌ رساند.

این تجهیزات توسط شرکت‌های دخلی و خارجی ساخته می‌شوند. هر واحد از این شرکت‌ها یک مسئول تضمین کیفیت دارند اما ممکن است به دلیل اشتباهاتی که صورت می‌گیرد و یا سودجویی، اقلام بی کیفیت هم وارد بازار شوند. به همین دلیل کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی در این مقاله به بررسی متریال مورد استفاده در این تجهیزات می‌پردازد تا نشان دهد این اقلام بی کیفیت چگونه زمینه ایجاد اختلاف در مراجع قضائی را فراهم می‌کند.

 برای مثال در موراد زیادی استفاده از آنژیوکت‌های بی کیفیت باعث شکستکی و از بین رفتن کودکان زنان باردار می‌شوند. در گزارشات بسیاری به این مورد اشاره شده که پرونده‌های قضائی به دلیل شکسته شدن آنژیوکت بوده است. در چنین مواردی می‌توان افراد مختلفی را مسئول حادثه دانست به همین دلیل برای مشخص شدن مسئول دادگاه کارشناس دادگستری تجهیزات پزشکی را مامور بررسی کیفیت تجهیزات بیمارستان و خصوصا آنژیوکت‌های مورد استفاده و همچنین نمونه‌ای که باعث بروز حادثه شده است می‌کند. در صورتی که دلیل شکسته شدن آنژیوکت بی کیفیت بودن متریال مورد استفاده در آن عنوان شود مسئول خرید بیمارستان و همچنین تولید کننده یا فروشنده باید پاسخگوی عواقب ناشی از خسارت باشند.

 کارشناس رسمی تجهیزات پزشکی به خوبی با برندها و تجهیزات با کیفیت و همچنین بی‌کیفیت آشنا بوده و می توانند این دو را از هم تشخیص دهند و اگر حادثه‌ای در اثر استفاده از تجهیزات بی‌کیفیت رخ داده باشد به طور دقیق می‌توانند ابهامات موضوع را مشخص نمایند. تجهیزات پزشکی مورد استفاده در بیمارستان در هر بخش و برای هر بیمار و پزشک متفاوت است. سرنگ، دستگاه ساکشن، گالی پاد، پنست، باند، سوزن، آتل، انواع سرم، آنگل، یونیت، تابوره، خون بند، انواع گاز و هزاران قلم دیگر از تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها هستند که کیفیت متریال مورد استفاده در آن متفاوت است. البته دستگاه‌های مختلف تصویر برداری و سی تی اسکن و غیره هم هستند که در یادداشت‌های دیگر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بعضا دیده می شود کسانی که مسئول خرید تجهیزات بیمارستانی هستند به خاطر سودجویی و اختلاس تجهیزات بی کیفیتی را خریداری کرده و ما بقی منابع مالی را برای خودشان کلاهبرداری می کنند. البته این موضوع خیلی پنهان نمی شود زیرا تجهیزات بی کیفیت به سرعت در بالین بیماران عوارض خود را نشان داده و شکایت های متعددی به خاطر این موضوع به دادگاه ارجاع می‌شود که با بررسی دقیق کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی این پرونده‌ها قابل حل و فصل می باشند.

تجهیزات بیمارستانی و کیفیت آن‌ها به قدری مهم است که ابتدای ورودی هر استوک تجهیزات , دوربین های مداربسته برای کنترل تردد و ورود و خروج افراد به کار گذاشته شده است زیرا حتی یک چسب بی کیفیت می‌تواند منجر به بروز عفونتی فراگیر در بدن بیمار شود به این دلیل این موضوع از اهمیت بالایی برای همگان برخوردار است.

سالانه پرونده‌های زیادی به دلیل استفاده از تجهیزات نامناسب بیمارستانی تشکیل می‌شوند و این موضوعات گاه به دلیل سهل انگاریست و گاها هم سود جویی حاصل خرید کالای بی کیفیت باعث بروز مشکلات می‌شود. گاها افراد تصوری از امکان استفاده از این کالا‌ها و رابطه آن با بروز بیماری‌های خود ندارند به همین دلیل هم توجهی به عوارض بعد از حضور در بیمارستان و یا استفاده از کالا‌ها نمی‌کنند به همین دلیل با روند دادرسی و امکان شکایت آشنا نیستند.

حتی خرید اقلام بی کیفیت از داروخانه‌ها و یا فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی هم گاها سبب بروز خسارت و حوادثی می‌شوند که می‌توان آن را پیگیری کرد. با توجه به این که سلامت افراد در گروه استفاده از اقلام بی کیفیت است، کارشناس تجهیزات پزشکی به گزارش‌هایی که در خصوص استفاده از کالای بی کیفیت وجود دارد رسیدگی می‌کند و همچنین در صورت شکایت افراد از بیمارستان‌ها و فروشگاه‌ها صحت ادعای طرفین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در صورتی که به دلیل استفاده از اقلام بیمارستانی دچار مشکل و یا عوارضی شده‌اید و یا در خصوص استفاده از کالا‌های بیمارستانی معترض هستید و قصد طرح شکایت دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس خاص فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *