نساجی و رنگرزی

تعیین قیمت مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نساجی و رنگرزی از نظر کارشناس رسمی دادگستری نساجی و رنگرزی

تعیین قیمت مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نساجی و رنگرزی از نظر کارشناس رسمی دادگستری نساجی و رنگرزی
قیمت مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نساجی تاثیر مستقیمی  بر این صنعت در کشور دارد. گاه به دلایل مختلف این قیمت ها دچار نوسان می شود و این نوسانات بر بازار نساجی و محصولات آن تاثیر می گذارد. دسترسی به مواد اولیه مناسب برای کارخانجات نساجی و رنگرزی یکی از مسائل مهم صاحبان این صنایع به حساب می آید. به دلایل مختلف چون عدم ثبات در بازار و انحصار،  تعیین قیمت مواد شیمیایی مورد استفاده در این صنعت را به کارشناس رسمی دادگستری نساجی و رنگرزی سپرده اند.
معمولا عوامل مختلفی در تعیین قیمت دخیل هستند. اما در مواقع مورد نیاز کارشناس رسمی نساجی و رنگرزی در این باره اظهار نظر می کند.

مهم ترین مواد اولیه ای که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از: رنگ های غیر طبیعی ( شیمیایی)، نفت خام و پارازایلن. البته مواد دیگری نیز بر حسب نیاز در این صنعت بکار گرفته می شود.
بسیاری از مواد خام در داخل کشور تولید می شود، که بخشی از نیاز های صنعت نساجی در کشور را بر طرف می کند. از آنجا که افزایش قیمت این مواد ممکن است خطری برای صنایع نساجی و رنگرزی باشد، کارشناس دادگستری نساجی و رنگرزی بر روند قیمتگذاری این مواد شیمیایی نظارت می کند.
در بعضی مواقع افزایش قیمت مواد اولیه این صنعت موجب اعتراض صاحبان این صنایع می شود و حتی ممکن است به تعطیلی موقت آنها نیز بیانجامد. بنابراین کارشناس نساجی و رنگرزی با در نظر گرفتن عواملی چون هزینه های تولید، قیمت مواد اولیه، حمل و نقل، بسته بندی و…از آشفتگی در بازار مواد اولیه و سایر مسائل آن جلوگیری می کند و بدین سان بر واحد های تولیدی هم نظارت می شود.
البته بخش اعظمی از مواد اولیه مورد نیاز صنعت نساجی در خارج از کشور تولید می شود به همین دلیل واردات نیز در معادلات این صنعت دخیل است. به طور مثال نوسانات بازار ارزی هزینه واردات را به شدت افزایش داده است و این موضوع بازار نساجی و رنگرزی را ملتهب کرده است. کارشناس نساجی و رنگرزی در این زمینه نیز صاحب نظر است.
مسائلی که در ارتباط با افزایش هزینه های واردات ایجاد می شود، چندان در دسترس کارشناسان این حوزه نیست، بنابراین آنها تلاش می کنند تا با تصمیم هایی که در سایر حوزه های این صنعت اتخاذ می کنند مانع از ورشکستی صاحبان این صنایع شوند. مثلا آنها در روند قیمت گذاری که در مقالات دیگر این سایت به آن پرداخته شده است نظارت می کنند و با در نظر گرفتن افزایش هزینه واردات قیمت محصولات نساجی را به نسبت افزایش می دهند.
بنابراین تصمیم گیری در خصوص قیمت مواد شیمیایی  صنعت نساجی به صورت سیستمی اتخاذ می شود و کارشناسان با در نظر گرفتن مسائلی که عنوان شد به تحلیل و ارزیابی هزینه تولید مواد شیمیایی نساجی و رنگرزی می پردازند. به طور کلی باید گفت کارشناسان در تنظیم، تعدیل و برآورد هزینه های مواد شیمیایی کارخانجات نساجی و رنگرزی نقش ایفا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *