گاز و گاز رسانی

ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی از خسارت انفجارهای ناشی از گاز

همان‌طور که استحضار دارید یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین پیامدهایی که در اثر وجود ایراد در سیستم گاز به وجود می‌آید، انفجار است. مراکز صنعتی که دائماً با مواد و گازهای شیمیایی سروکار دارند، بیشتر تحث خطر این انفجارها می‌باشند. زیرا بسیاری از قسمت‌های آن‌ها تحت فشار و دمای بالا می‌باشد و این خطر انفجار را افزایش می‌دهد. همچنین خطر انفجار گاز متوجه ساختمان‌های مسکونی و مراکز خرید هم می‌باشد و صرفاً مربوط به ساختمان‌های صنعتی نیست.

انفجارهای ناشی از گاز می‌توانند خسارات بسیار سنگینی را به محل وقوع خود وارد کنند. لذا تخمین خسارت‌ ناشی از انفجارهای گاز باعث می‌شود تا پیمانکار پیش‌بینی‌های لازم برای خطر را انجام دهد تا اگر در اثر نشت گاز انفجار رخ داد، آمادگی‌های لازم فراهم شده باشد.

انجام چنین کاری یعنی بررسی خسارت ناشی از انفجار گاز طبیعتاً از دست یک فرد غیرمتخصص برنمی‌آید. به عبارتی دیگر باید یک فرد کارشناس که دارای تجربه و دانش‌ زیادی هم می‌باشد، به خوبی عوامل مختلف و اتفاقاتی که احتمال وقوع آن‌ها در اثر انفجار گاز وجود دارد را پیش‌بینی کند و ارزیابی خسارت انفجارهای ناشی از گاز را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

به طور کلی بسیاری از مردم و پیمانکاران موضوع انفجار ناشی از گاز را خیلی جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند قرار نیست اتفاقی رخ بدهد. اما همان‌طور که می‌دانید حادثه خبر نمی‌کند. اگر در هر پروژه‌ی ساخت و ساز به ویژه‌های پروژه‌های صنعتی مانند کارخانه‌هایی که با مواد شیمیایی و گازهای مشتعل و خطرناک سروکار دارند، موضوع تخمین انفجار ناشی از گاز جدی گرفته شود، مطمئناً کمتر شاهد ایجاد خسارت‌های سنگین خواهیم بود. زیرا پیش‌بینی‌های لازم از آسیب‌ها و خسارت‌ها از قبل صورت می‌گیرد و در نتیجه منابع جایگزین و آلترناتیو در نظر گرفته می‌شوند.

البته همان‌طور که پیش‌تر هم بیان نمودیم طرف صحبت ما فقط کارخانه‌های صنعتی نیست. همه‌ی ما حادثه‌ی دلخراش پلاسکو را به خاطر داریم که از یک آتش‌سوزی کوچک شروع شد اما بعد باعث انفجار ساختمان در اثر نشت گاز گردید. شاید اگر مالکان و پیمانکاران ساختمان پلاسکو اقدام به استفاده از کارشناس‌های مجرب و خبره جهت ارزیابی خسارت ناشی از انفجارهای گاز می‌نمودند، آن همه ضرر مالی و حتی جانی کمتر به وجود می‌آمد.

در ضمن باید به این موضوع هم اشاره که همان‌طور که می‌دانید، آتش‌نشانی وظیفه دارد در صورت وقوع حادثه‌ی آتش‌سوزی و انفجار به محل حادثه برسد و آن را مهار کند. لذا مشورت با یک کارشناس آتش‌نشانی هم اهمیت زیادی در این موضوع دارد زیرا فرد پیمانکار یا سازنده ساختمان را نسبت به خطرات احتمالی آگاه می‌سازد و این احتیاط در کار را افزایش می‌دهد.

به طور کلی موضوع تعیین خسارت ناشی از انفجارهای گاز موضوعی است که توصیه می‌کنیم آن را جدی بگیرید و حتماً از یک کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی بخواهید این ارزیابی را برایتان انجام دهد. زیرا انجام اشتباه آن نه‌تنها پیامد مثبتی در پی ندارد، بلکه در صورت وقوع حادثه موجب عدم آمادگی و تشدید خسارت‌ها خواهد شد. در صورت تمایل به هم‌فکری و مشورت با کارشناسان متخصص ما در این زمینه می‌توانید به لینک کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی و آتش سوزی مراجعه فرمائید. باز هم تأکید می‌کنیم که کار برآورد خسارت ناشی از انفجار گاز باید حتماً توسط یک کارشناس با تجربه انجام شود تا تأثیر مثبتی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *