گاز و گاز رسانی

انجام امور مربوط به تهیه نقشه ایزومتریک گاز از سوی کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی

یکی از مهم‌ترین مسائل در پروژه‌های کوچک و بزرگ ساخت و ساز، موضوع لوله‌کشی گاز به شکلی دقیق و مناسب است. در زندگی امروزی گاز یک نقش حیاتی را برعهده دارد که نمی‌توان آن را دست کم گرفت. تصور کنید که لوله‌کشی گاز یک ساختمان معتبر یا یک منطقه‌ی مهم از شهر به درستی و اصولی انجام نشده باشد. در این صورت مشکلات عدیده در آن ساختمان یا منطقه به وجود خواهد آمد. همچنین وجود مشکل در لوله‌کشی در یک منطقه باعث می‌شود تا مثلاً میزان اجاره و خرید و فروش خانه در آن منطقه کاهش یابد، زیرا مردم نمی‌خواهند در محلی زندگی کنند که سیستم گازرسانی آن با اختلال مواجه است.  بنابراین مبحث سیستم گازرسانی یکی از مهم‌ترین مباحث کارشناس رسمی دادگستری تأسیسات ساختمانی می‌باشد.

 وقتی یک شرکت پیمانکار در زمینه‌ی نفت و گاز وظیفه‌ی لوله‌کشی گاز یک منطقه را عهده‌دار می‌شود، کارهای زیادی را باید پیش از لوله‌کشی انجام دهد. یکی از مهم‌ترین این کارها درست کردن و ترسیم نقشه‌ ایزومتریک لوله‌های گاز می‌باشد. معمولاً نقشه‌ ایزومتریک گاز، نقشه‌‌ی مشکلی به شمار می‌رود زیرا در زاویه‌ی 30 درجه ترسیم می‌شوند و هرکسی توانایی درک آن‌ها را ندارد. به عبارتی هر کارفرمایی برای اینکه این نقشه به بهترین شکل ممکن ترسیم شود  نیاز به یک کارشناس متخصص و مجرب دارد تا این کار را انجام دهد.

به عبارتی دیگر موضوع ترسیم نقشه‌ ایزومتریک گاز آنقدر موضوع حساسی محسوب می‌شود که به هیچ عنوان نباید در مورد آن ریسک کرد و باید کار را به یک کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی خبره سپرد.

کاغذ یا برگه‌ای که نقشه‌های ایزومتریک بر روی آن کشیده می‌شود، شیت لوله‌کشی گاز نام دارد که کارشناس می‌تواند با مراجعه به بازار این کاغذها را تهیه کند. شیت‌های لوله‌کشی گاز دارای انواع مختلفی هستند که از لحاظ کارایی با هم متفاوت نیستند. البته لازم به ذکر است که این شیت‌ها در برخی از مسائل مانند ابعاد و اندازه ساختمان و همچنین کارایی و موقعیت دارای تفاوت‌هایی می‌باشند.

در سمت راست هر شیت لوله‌کشی گاز که برای ترسیم نقشه‌های ایزومتریک مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان یک جدول ویژگی‌های لوله‌کشی را مشاهده نمود که کارشناس لوله‌کشی گاز، باید قسمت‌های خالی این جدول را مطابق با ویژگی‌های پروژه‌ی لوله‌کشی موردنظر پر نماید. دقت داشته باشید که این قسمت به صورت چاپی است و صرفاً کارشناس قادر به درک آن می‌باشد

بعد از آنکه لوله‌کشی گاز اتمام یابد، بایستی نقشه‌ی لوله‌کشی توسط بازرسین و متخصصین در سازمان نظام مهندسی یا شرکت گاز به تأیید برسد. در این صورت مشورت با کارشناس تأسیسات ساختمانی می‌تواند بسیار موثر باشد تا دوباره‌کاری صورت نگیرد.

اگر تمام مواردی که گفتیم به بهترین شکل ممکن و در نهایت دقت صورت بپذیرد، نقشه‌ی ایزومتریک لوله‌کشی گاز به مناسب‌ترین حالت ممکن توسط کارشناس تهیه خواهد گردید. در این صورت دیگر مشکلات مرسوم که در بسیاری از لوله‌کشی‌های گاز وجود دارد، ایجاد نخواهد شد.

با توجه به مطالبی که بیان شد، مشخص گردید که مشورت با یک کارشناس مجرب در موضوع ترسیم نقشه‌های ایزومتریک گاز دارای اهمیت زیادی می‌باشد و نباید آن را دست کم گرفت. بنابراین مراجعه به کارشناس و خواستن نظر وی چیزی است که اگر جدی گرفته شود نتایج مثبت فراوانی را به دنبال دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه‌ی خدمات کارشناسان ما در این مبحث به‌دست آورید می‌توانید به لینک کارشناس دادگستری تاسیسات ساختمانی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *