گاز و گاز رسانی

ارزیابی کیفیت دستگاه های گازی توسط کارشناس رسمی دادگستری گاز گاز رسانی

دستگاه ها و وسایل گازسوز می‌توانند منشأ خطرات بسیار زیادی باشند. هر ساله توصیه های زیادی در خصوص نظارت دقیق به وسایل گازسوز می‌شود. کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی در مراحل تولید و نصب به بسیاری از این وسایل نظارت می‌کند. در حال حاضر کارخانه‌های زیادی در کشور به تولید لوازم گازسوز مشغول هستند. انواع بخاری ها، چراغ های گازی و اجاق گازها و آبگرم کن ها تولید عمده این مراکز هستند.
 این تولیدات در مرحله تولید و چه بعد از آن مورد ارزیابی قرار می گیرند. در این یادداشت به کمک کارشناس دادگستری گاز و گازرسانی چگونگی ارزیابی و همچنین دلیل انجام نظارت را بررسی خواهیم کرد.
 ارزیابی در وهله نخست تلاشی است برای تعیین سطح و کیفیت کالای تولید شده. با توجه به این‌که بسیاری از کالاهای گازسوز در صورت برخوردار نبودن از کیفیت مناسب خطراتی به همراه دارند، کارشناس با ارزیابی این وسایل امکان بروز خطر، میزان مصرف، طراحی، کارآیی و عوامل دیگری را مورد بررسی قرار می دهد. ارزیابی کارشناس برای اعطای گواهینامه استاندارد و همچنین قیمت گذاری این کالا ها بسیار اهمیت دارد.
در بسیاری از موارد گزارشاتی در خصوص تولید کالای بی کیفیت توسط برخی از شرکت ها می‌شود. از آن جا که کیفیت این وسایل بسیار اهمیت دارد و به طور مستقیم سلامت انسان را تهدید می‌کند نظارت جدی به این مسائل می‌شود. کارشناسان مذکور وظیفه بازدید از محل کارخانه‌ها و همچنین تعیین سطح کیفیت تولیدات و نیز تطبیق آن با استاندارد هایی که اعلام کرده اند را دارد.
از سوی دیگر ارزیابی اهمیت ویژه ای برای حل اختلافات دارد. بسیاری از حوادثی که اتفاق می‌افتد به طور مستقیم به ناکارآیی وسایل گازسوز برمی‌گردد. کارشناس رسمی گاز و گازرسانی معمولاً برای کشف علت حوادث توجه ویژه به کارایی وسایل و لوازم گازسوز دارد. در صورتی که کارشناس تشخیص دهد وسایل گازسوز به دلیل نقص در تولید شان مسبب بروز حادثه شده‌اند مسئول بروز آن حادثه شرکت تولید کننده خواهد بود و در صورتی که وسایل گازسوز خارجی باشند نیز، نماینده رسمی آن شرکت باید پاسخگوی مشکل پیش آمده باشد.
 در بسیاری از شرکت‌ها و مراکز صنعتی نیز از دستگاه های گاز سوز استفاده می شود. کارشناس گاز وگازرسانی در بسیاری از شرکت ها و مراکز صنعتی نیز از دستگاه های گازسوز بازدید می‌کند، این بازدید‌ها جهت حل اختلاف و ارزیابی انجام می‌شود. معمولا خسارت مالی در شرکت‌ها برجسته‌تر است. با توجه به محیط باز کارخانه ها معمولا امکان فرار افراد برای جلوگیری از صدمه وجود دارد اما در برخی از آتش سوزی ها و انفجار‌ها ناشی از گاز که به دلیل استفاده از وسایل بی کیفیت هم بوده‌اند بخش زیادی از سرمایه‌های یک کارخانه از بین است.
به طور کلی کارشناسان مذکور ارزیابی هر محصول را به منظور تعیین کارآیی، حل اختلاف، تعیین کیفیت و قیمت آن انجام می‌دهند.
وقتی که یک محصول را خریداری می‌کنید احتمالاً برچسب هایی در خصوص استانداردها، میزان مصرف و یا علایمی که مانند بازرسی شد و یا کیفیت های ایزو می‌بینید. همه این موارد با ارزیابی کارشناس منظور می شود. بازرسی شد به این معناست که کارشناس متخصص این حوزه وسیله را بازدید کرده و هیچ نقص فنی در آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *