بانکی

ارزیابی ملک جهت دریافت وام تعمیرات

کارشناسان امور بانکی در بسیاری از اموری که مربوط به تضامین و وثیقه‌های بانکی می‌شود اظهار نظر می‌کنند. در همین زمینه بسیاری از اختلافات در خصوص وام‌ها و تسهیلاتی است که توسط افراد و یا شرکت‌های مختلف دریافت می‌شود. یکی از این وام‌ها مربوط به تسهیلات نوسازی است.

در صورتی که برای تعمیرات یا بازسازی منزل خود به وام نیاز دارید، می توانید برای اخذ وام تعمیرات اقدام نمایید. این وام به نقاشی ساختمان، کاشی کاری نمای ساختمان، لوله کشی، تعمیر حمام و سرویس بهداشتی و غیره تعلق می گیرد. در ادامه به شرایط دریافت وام تعمیرات اشاره می کنیم.

در این بین بسیاری از افراد وام‌های دریافتی خود را صرف معماری و تزئینات داخلی ساختمان می‌کنند. برای دریافت این وام‌ها؛

  • علاوه بر داشتن ضامن معتبر، نداشتن سابقه چک برگشتی الزامی است.
  • منزلی که قرار است تسهیلات جعاله دریافت نماید، نباید بدهی قبلی به بانک داشته باشد.
  • در صورت داشتن شرایط اخذ وام، باید مدارک مورد نیاز زیر را آماده کرده و به بانک مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ وام جعاله

  • اصل و کپی از تمام صفحات سند ملک، پایان کار ساختمان، کارت ملی و شناسنامه متقاضی و ضامن
  • قبض برق، گاز یا آب منزلی که برای اخذ وام اقدام کرده اید.
  • فیش حقوقی متقاضی و ضامن
  • ارایه رسید پرداخت مبلغ برای کارشناسی ملک
  • تکمیل فرم های دریافت وام تعمیرات

بعد از ارایه دادن مدارک بالا به بانک، یک کارشناس برای تعیین قیمت ملک فرستاده می شود. بعد از ارزشگذاری ملک توسط کارشناس، بانک معمولا تا 80 درصد ارزش واقعی ملک به متقاضی وام عطا می نماید. ممکن است بعد از طی مراحل بالا و هزینه های پرداختی، مقدار وامی که بانک برای ملک تعیین کرده، برای تعمیرات منزل کافی نباشد یا اقساط وام آنقدر بالا باشد که شما توانایی پرداخت آن را نداشته باشید. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از اقدام به اخذ وام، به کارشناس مربوطه مراجعه کرده تا با ارزیابی ملک جهت دریافت وام تعمیرات شما را از شرایط دریافت وام برای منزل تان آگاه سازد. کارشناس مجرب با بررسی مشخصات و وضعیت ملک و تطابق آن با سند، تعیین قدمت ساختمان بر اساس پایانکارو مدارک موجود، ارزیابی نوع تاسیسات مکانیکی و برقی از جمله سیستم سرمایشی و گرمایشی، آیفون، سیستم احقاء حریق، سیستم تهویه مطبوع، سیستم بهداشتی و غیره، ملک را قیمتگذاری می نماید. سپس بر اساس آن سقف تهسیلات دریافتی و اقساط وام تعمیرات را مشخص می فرماید.

شما بر اساس اطلاعاتی که کارشناس در اختیارتان قرار می دهد، می توانید تصمیم بگیرید که این وام برای شما مناسب است یا خیر؛ آیا توانایی بازپرداخت تسهیلات را دارید، یا بر اساس این وام چه مقدار از بازسازی و تعمیرات منزلتان انجام می گردد.

بنابراین برای دریافت وام مذکور اولا نیاز به ارزیابی ملک جهت ترهین و وثیقه دارید و از سوی دیگر در صورتی که قرار بر بازسازی باشد باید میزان هزینه لازم جهت بازسازی را تخمین بزنید و یا گزارشی رسمی در این خصوص تهیه کنید. از آن جا که تهیه گزارش معتبر و مستند کمک زیادی به شما خواهد نمود پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به کارشناس با کارشناسان رسمی ما تماس حاصل نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *