بانکی

چگونگی محاسبه ی سود وام های بانکی از دیدگاه کارشناس رسمی دادگستری امور بانکی

به نقل از کارشناس رسمی دادگستری امور بانکی گرفتن وام مزایا و معایب خاص خود را دارا می ‌باشد بسیاری از مردم برای پیشبرد اهداف مالی خویش اعم از خرید خانه و خودرو و ازدواج  و جهیزیه  و وسایل منزل و حتی هزینه های درمان انواع بیماری ها  و مسائلی دیگر به بانک‌ها مراجعه و تقاضای وام می‌کنند . هر بانکی شرایط مخصوص به خود را برای ارائه وام به مشتریان حقیقی و حقوقی خود دارا می باشد . بنا به گفته کارشناس امور بانکی یکی از انواع وام هایی که در حال حاضر به مشتریان پرداخت می گردد وام مضاربه می باشد .

هر کسی که در بانک خصوصی یا دولتی برای خودش حساب باز کند میتواند تقاضای وام مضاربه را به بانک بدهد . رقم وام ناچیز ومعمولا کمتر از 10 میلیون تومان می باشد .

حال سوالی که بسیار مهم می‌باشد این است که میزان سود وام و شرایط بازپرداخت وام به چه صورت می باشد . میزان سود در بانک ها ی دولتی و بانک های خصوصی بسیار متفاوت می باشد . میزان دریافت سود در بانک های دولتی ۱۵ الی ۲۰ درصد و در بانک‌های خصوصی فراتر از ۲۰ درصد از مشتریانشان سود دریافت می کنند . رقم وامی که بانک‌های خصوصی به مشتریان خود ارائه می‌کنند بسیار بیشتر از بانک‌های دولتی می باشد . بازپرداخت وام مضاربه  به صورت کاملا یکجا می باشد  . نحوه محاسبه سود این وام به صورت ماهانه می باشد . کارشناس رسمی دادگستری  بانکی در این خصوص می‌گوید : در عوض یک وام یک ساله بتوانید به مدت ۹ ماه مضاربه دریافت کنید کاملا به نفع شما می باشد . بحث اصلی موضوع ما چگونگی محاسبه ی سود وام دریافتی از بانک می باشد . بسیاری از مشتریان و حتی کارمندان بانک های خصوصی و دولتی از چگونگی محاسبه ی بهره ی وام های بانکی اطلاعات کافی ندارند . کارشناس رسمی امور بانکی چند فرمول محاسبه ای را برایتان معرفی می نماید تا هر گونه ابهام در خصوص دریافت وام و میزان سود آن برایتان محرز گردد .

اگر وام تان به صورت باز پرداخت ماهیانه با تعداد قسط های مساوی است نحوه ی محاسبه بدین صورت می باشد :

مقدار اصل وام‌‌‌ × مقدار بهره × (مدت باز پرداخت به ماه +۱) /۲۴۰۰=  میزان سود وام

حال به محاسبه ی قسطی که باید پرداخت کنید می پردازیم .

(میزان بهره + اصل مقدار وام دریافتی) / مدت زمان برحسب ماه =  قسط

 بر فرض مثال اگر ما از یک بانک دولتی به مبلغ ۴ میلیون ریال وام گرفته باشیم با مقدار بهره ۱۸ درصد و بازپرداخت یکساله محاسبه بدین صورت لحاظ می گردد :

۴۰۰۰۰۰۰ ‌×۱8 × (۱۲+۱) /۲۴۰۰ = 390000

پس میزان سود وام برابر با ۳۹۰۰۰۰ ریال می باشد.

ومبلغ هر قسطی که ماهیانه باید پرداخت گردد بدین صورت محاسبه می گردد :

(۳۹۰۰۰۰+۴۰۰۰۰۰۰) / ۱2 = ۳۶۵۸۳۳

حال می خواهیم به محاسبه ی مبلغ بهره ی وام های مضاربه ای بپردازیم  :

فرمول محاسبه بدین شرح می باشد:

سود وام = (مبلغ اصل وام دریافتی × مدت وام برحسب روز) /۳۶۵۰۰

مبلغ قسطی که باید پرداخت گردد = ( مقدار اصل وام دریافتی + میزان بهره )

 نکته ای که باید توجه گردد در وام های قرض الحسنه میزان سود مربوط به هر سال را بانک از قسط اول دریافت می‌ کند . و یا کل بهره وام را هنگامی که بانک می خواهد به مشتری وام را پرداخت کند از مقدار وام پرداختی به مشتری کسر می‌کند به عبارتی کارمزد را در همان اول کار از مشتری دریافت می‌کنند.  پس آن چیزی که موردتوجه قرار می گیرد و باید آن را بدانید علاوه  بر سود بانک ها ازشما کارمزد دریافت می کنند . درحقیقت کارمزد درصدی از وام می باشد .  پس در نکته ی آخر توجه داشته باشید میزان کارمزد را بامقدار اصل وام و سود جمع کنید و در محاسبه تان آن را لحاظ کنید . در صورت ایجاد ومشاهده هرگونه تخلف با کارشناس دادگستری امور بانکی مشورت نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *