اسلحه شناسی و مهمات

تعیین زمان تقریبی تیر اندازی در حوادث مسلحانه از سوی کارشناس رسمی دادگستری اسلحه و مهمات

امروزه استفاده از اسلحه موجب حوادث مرگبار زیادی در جامعه شده است. جراحات یا قتلی که توسط اسلحه صورت می گیرد به عواملی چون نوع سلاح، گلوله، مهمات، فاصله دهانه لوله از محل اصابت گلوله، کمانه کردن مسیر اصابت عبور مرمی از میان لباس‌ها و محل اصابت به بدن و مسیر عبور آن در داخل بدن بستگی دارد. به همین جهت بررسی و اظهار نظر در این زمینه به تخصص و تجربه نیاز دارد که در حوزه کارشناس رسمی دادگستری اسلحه و مهمات می باشد. کارشناسان رسمی اسلحه و مهمات در خصوص سوانحی که در آن از سلاح‌های مختلف استفاده می‌شود جهت تعیین زمان تقریب شلیک گلوله که تاثیر بسیار زیادی در مشخص شدن ابعاد یک حادثه دارد اظهار نظر می‌نماید.

همانطور که می دانید حمل اسلحه بدون مجوز در ایران غیر قانونی است و متاسفانه هر روز شاهد حوادث ناشی از به کارگیری اسلحه هستیم که بررسی دقیق و بازسازی این پرونده ها به عواملی چون تعیین ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻭ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ تیراندازی، ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻣﺆﺛﺮ ﺍﻓﺴﺮﺍﻥ ﭘﺮﻭﻧﺪﻩ، ﻣﺘﺨﺼﺼﻴﻦ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﺻﺤﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﺟﺮﻡ وﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ اسلحه و مهمات بستگی دارد. بررسی پرونده های قتل کار بسیار دشواری است، مخصوصا اگر از اسلحه گرم استفاده شده باشد.

 در پرونده های جنایی کارشناسان رسمی اسلحه و مهمات ابتدا با بررسی گلوله و مهمات استفاده شده در صحنه جرم، مطمئن می شوند که آنها مربوط به سلاح مظنون می باشد. سپس کارایی سلاح و مهمات و میزان تخریب آنها را تشخیص می دهند؛ زیرا ممکن است جراحات وارد شده به فرد، از طریق این نوع اسلحه صورت نگرفته باشد یا فرد توسط سلاح دیگری به قتل رسیده باشد. هم چنین کارشناسان میزان زمان تقریبی تیراندازی را نیز مشخص می کنند؛ زیرا احتمال دارد که فرد قبل از تیراندازی به قتل رسیده باشد و به همین دلیل زمان دقیق آن مهم می باشد. با بررسی خانها، پوکه و گلوله و آثار آنها توسط آزمایشگاه های اسلحه شناسی، اطلاعات جمع آوری شده از شاهدین، نظارت دوربین ها و بررسی زخم و جای گلوله ها، کارشناسان رسمی دادگستری اسلحه و مهمات، زمان تقربی تیرانداری را مشخص می نمایند. در آخر با بررسی تمام شواهد توسط کارشناس دادگستری اسلحه و مهمات ممکن است مسیر یک پرونده از خودکشی به قتل تغییر نماید.

علاوه بر مشاهدات فوق که در تعیین زمان تقریب تاثیر دارد به عوامل دیگری هم می‌توان اشاره کرد برای مثال در صورتی که اسلحه در دسترس باشد کارشناسان ما با بررسی اسلحه می‌توانند زمان شلیک آن را تا حدی تشخیص دهند. هر چند این کار دشوار است اما با جمع نمودن شواهد و عوامل فوق و گزارشاتی که در دسترس کارشناسان ما قرار می‌گیرد امکان تشخیص زمان وجود خواهد داشت.

همانطور که در بالا اشاره کردیم حضور کارشناس دادگستری اسلحه و مهمات در پرونده های جنایی حائز اهمیت است و بررسی و اعلام نظر در خصوص موضوعات مرتبط با امور اسلحه و مهمات نیازمند تخصص و تجربه کافی در این حوزه می باشد. در همین راستا کارشناسان با صلاحیت و تخصص ما در زمینه اسلحه و مهمات آماده ارائه خدمات به شخصیت ‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *