اسلحه شناسی و مهمات

کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات و تشخیص قتل از خودکشی

یکی از مواردی که بعد از حضور در صحنه جرم باید تشخیص داده شود، تشخیص قتل از خودکشی می باشد که این وظیفه در حوزه صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات می باشد. این کارشناس در این باره بیان کرد:

بعد از حضور در صحنه جرم در صورتی که تشخیص دهیم ممکن است مقتول خودش اقدام به خودکشی کرده باشد، شروع به بررسی نشانه ها و علایم می کنیم و از خانواده ی مقتول نیز پرس و جو می کنیم. با حضور در صحنه، اگر قتل در اتاق اتفاق افتاده باشد، ابتدا به نشانه های ظاهری مانند بسته بودن یا باز بودن درب اتاق، مرتب بودن یا نبودن اتاق توجه می کنیم. چون اگر درب اتاق بسته باشد و اتاق مرتب باشد، معمولا به خودکشی مظنون می شویم، سپس از خانواده بیمار راجع به دست راست و چپ بودن، سابقه خودکشی، مشکلات خانوادگی، مشکلات روانی، مشکلات خاص مقتول پرس و جو می کنیم. چون ممکن است داشتن این چنین مشکلاتی انگیزه خودکشی را در مقتول ایجاد کرده باشد. سپس به سراغ جسد می رویم. لازم به ذکر است که نباید جسد شسته و یا حرکت داده شود. چون تمام آثار و نشانه ها از بین می رود. اگر در بدن مقتول نشانه هایی مانند پارگی لباس، نشانه های درگیری نباشد، این احتمال را می دهیم که ممکن است خودکشی اتفاق افتاده باشد. البته این نشانه صدرصد نیست، چون ممکن است قاتل از خفگی یا مسمومیت برای کشتن مقتول استفاده کرده باشد. اگر در کنار مقتول اسلحه پیدا کنیم، اسلحه را به همراه پوکه هایی که در صحنه پیدا کردیم، به آزمایشگاه می فرستیم که کارشناس رسمی اسلحه شناسی که در آزمایشگاه جنایی کار می کنند تشخیص دهند که آیا با آن اسلحه این عمل اتفاق افتاده است یا خیر. همچنین از جسد نیز برای تشخیص محل ورود و خروج گلوله عکس برداری شده و جسد برای کالبد شکافی به پزشکی قانونی ارسال می شود. اگر مقتول با اسلحه اقدام به خودکشی کرده باشد، اثرانگشت او بر روی اسلحه وجود دارد و با انگشت نگاری نیز می توان فهمید که آیا مقتول خودش با آن اسلحه اقدام به خودکشی کرده است و یا خیر.

کارشناس دادگستری اسلحه شناسی در ادامه توضیحات خود گفت: معمولا افرادی که اقدام به خودکشی با اسلحه می کنند محلی که قصد تیراندازی دارند را عریان می کنند. اگر بعد از دیدن مقتول متوجه این موضوع شدیم، به خودکشی مظنون می شویم. درضمن لازم است بدانید که خانم ها معمولا از اسلحه برای خودکشی استفاده نمی کنند.

کارشناس اسلحه شناسی به شهروندان هشدار می دهد که در صورت بروز چنین اتفاق ناگواری در خانواده، از دست زدن به جسد و تکان دادن آن و دست زدن به وسایلی که در صحنه جرم است، خودداری کنید. چون استفاده از این وسایل کمک موثری به تشخیص مجرم می کند و از اتهام به دیگران و مجازات بقیه خودداری می شود. همچنین در صورتی که به ناحق متهم به قتل شده اید اما موضوع خودکشی بوده است می توانید با این کارشناسان مشورت و از راهنمایی آن ها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *