اسلحه شناسی و مهمات

کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات و ارزیابی سلاح های شکاری، جنگی و کلت های کمری

یکی از صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات ارزیابی اسلحه های شکاری، جنگی و کلت های کمری می باشد، این کارشناس در این باره بیان کرد: اسلحه های شکاری به دو شکل گلوله زنی و ساچمه زنی در بازار موجود می باشد. تفنگ گوله زنی معمولا برای زدن هدف هایی استفاده می شود که ثابت هستند اما تفنگ ساچمه زنی برای اهداف متحرک استفاده می شود. سلاح های شکاری بر اساس فشنگ گذاری و مسلح شدن، تعداد لوله ها و فضای قرار گرفتن فشنگ انواع مختلفی دارد و شناخته شده ترین اسلحه های شکاری نخجیر1ونخجیر2ونخجیر3 هستند. فشنگ یکی از مهمات اسلحه شکاری است که فشنگ تفنگ گلوله زنی و ساچمه زنی باهم تفاوت دارد، فشنگ گلوله زنی مانند فشنگ اسلحه جنگی است، اما قدرت و شدت آن بیشتر است و فشنگ اسلحه ساچمه زنی از جنس مقوا یا پلاستیک است و درون آن از باروت و ساچمه پر شده است و به مگنوم نیز معروف می باشد. ساچمه های تفنگ ساچمه زنی شماره های مختلفی دارد و از 1 تا 9 می باشد و با توجه به نوع شکار از ساچمه ی مختلفی استفاده می شود. کارشناس دادگستری اسلحه شناسی به افرادی که سه قسمت لول، کپ و گلنگدن اسلحه شکاری آن ها خراب شده است تاکید می کند که از تعمیر آن خودداری کنند و به مدیریت اسلحه ومهمات مراجعه و از این طریق اقدام نمایند.

        کارشناس رسمی اسلحه شناسی به افراد توصیه می کند قبل از استفاده از این گونه اسلحه ها جواز آن را بگیرند، چون حمل اسلحه بدون جواز غیر قانونی است و مجازات نیز دارد برای گرفتن جواز نیز فرد باید ابتدا در کلاس های آموزشی تیراندازی شرکت کنند و به سن  قانونی نیز رسیده باشد و برای پسران داشتن کارت معافیت و یا گواهی اشتغال به تحصیل نیز لازم و ضروری است، ضمنا کسی که برای گرفتن جواز اقدام می کند باید دارای سلامت جسمی و روانی کامل باشد و از نظر دکتر نیز این مسئله تایید شود. لازم به ذکر است که بدانید داشتن این جواز فقط برای نگهداری از اسلحه است و مجوزی برای شکار نیست، برای گرفتن مجوز شکار فرد باید از اداره محیط زیست برای گرفتن مجوز شکار اقدام کند.

قیمت اسلحه در بازار ثابت نیست افزایش فوق العاده ای پیدا کرده است ولی به طور معمول از 2 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان اسلحه در بازار وجود دارد. البته بیشتر از این مقدار نیز ممکن است نیز ممکن است پیدا شود مانند اسلحه موزر که 85 میلیون قیمت دارد. بهتر است قبل از خرید اسلحه آن را تست کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید و از یک کارشناس اسلحه شناسی برای خرید آن کمک بگیرید و از فروشنده قابل اطمینان که دارای پروانه کسب است تهیه کنید.

جی اس ۱۰۰، نخجیر۱، نخجیر۲، نخجیر۳، جی اس ۴۰۰یا شاهین ، سباوش، فلیس، مکنز، آرش، مگزین از جمله اسلحه های شکاری هستند که در ایران موجود است و از آن ها برای شکار پرندگان و چهارپایان استفاده می کنند.

کلت های کمری نیز هم جزء سلاح های گرم و هم جزء سلاح های سرد است، و به کمر بسته می شود، قابلیت مخفی شدن این اسلحه باعث شده طرفدارن زیادی داشته باشد، اما لازم است. گرفتن مجوز آن هم مانند شرایط اسلحه شکاری است اما بهتر است بدانید که مجوز این گونه سلاح ها معمولا به افراد عادی داده نمی شود و فقط افراد نظامی و نیروی انتطامی مجوز دریافت آن را دارند، البته در برخی از کشورها مجوز آن به افراد عادی نیز داده می شود. تپانچه نیمه اتوماتیک، گلاک )۱۹(Glock، برتا )۹۲(Bereta92،  Bereta8000یایوزپلنگ آمریکایی، اسپرینگفیلد (Springfield)،سیگساور(sig sauerp226) ،  طارق هفت تیرها ازجمله کلت های کمری معرف هستند.

سلاح ها جنگی نیز سلاح های هستند که جزء ادوات نظامی کشور به حساب می آیند، کارشناس دادگستری اسلحه شناسی تفنگ متوقف کننده دشمنان، حشرات رباتیک، تفنگ هوشمند، ربات قاتل را به عنوان جمله سلاح های جنگی پرقدرت نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *