نقشه برداری

جانمایی پلاک ثبتی در لواسان

جانمایی پلاک ثبتی برگرفته از دو واژه جانمایی و پلاک ثبتی می باشد. جانمایی یعنی تعیین نمودن و جای گذاری موقعیت یک نقشه در جای واقعی خودش. پلاک ثبتی هم یک شناسه و کد ثبتی است که برای هر ملک به صورت منحصر به فرد مشخص می شود. با توجه به توضیح مختصر دو واژه جانمایی و پلاک ثبتی میتوان نتیجه گرفت که عملیات ثبتی که منجر به تهیه یک نقشه یو تی ام می شود را ” جانمایی پلاک ثبتی ” نام گذاری می کنند.

انجام عملیات نقشه جانمایی پلاک ثبتی در لواسان بوسیله عملیات امور حقوقی و مهندسی به شکل بسیار گسترده صورت می گیرد. جانمایی پلاک ثبتی یک عملیات کاملا تخصصی است که فقط توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام می گیرد. باید این را بدانیم که بوسیله نقشه جانمایی پلاک ثبتی گواهی می شود موقعیت ملک در لواسان با مساحی مشخص دارای چه پلاک ثبتی و با چه حدود اربعه ای است.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی در لواسان

در موارد مورد نیاز در لواسان مثل موارد زیر میتوان از جانمایی پلاک ثبتی بهره برد. همچنین میتوان توجه داشت که جانمایی سند را می توانیم هم رده با سند مالکیت بدانیم.

– جانمایی پلاک ثبتی برای تداخل پلاک های لواسان

– جانمایی پلاک ثبتی جهت پیدا کردن املاک گمشده لواسان

– جانمایی پلاک ثبتی جهت استعلام ثبتی املاک لواسان

جانمایی ثبتی ( جانمایی سند) یا عنواین دیگیری که عوام مالکین ان را نام گذاری می کنند ” جانمایی سند ” پروسه ای است.برای تعیین مکان ثبتی و زمینی دقیق یک ملک در سیستم مختصات یو تی ام. اگر بخواهیم علمی تر آن را توضیح دهیم جانمایی پلاک ثبتی در واقع قرار دادن موقعیت مساحی سند در نقشه اولیه در زمان تفکیک گفته میشود.

 

آموزش جانمایی پلاک ثبتی:

برای نمونه زمانی که یک سند در اختیار شما قرار می گیرد جهت جانمایی پلاک ثبتی و مشخصات حدود اربعه سند موارد زیر را میتوان بیان کرد:

شش دانگ پلاک ثبتی 78 اصلی 462 فرعی مفروز و مجزی شده از پلاک 98 فرعی از 78 اصلی به متراژ 50.000 متر مربع با حدود اربعه شمالا به طول 200 متر به خیابان 20 متری، شرقا 250 متر به پلاک 358 فرعی، جنوبا به طول 200 متر به پلاک 199 فرعی، غربا به طول 250 متر به پلاک 375 فرعی واقع در مزرعه لواسان

آیا جانمایی پلاک ثبتی مقرون به صرفه است؟

با توجه به سیر صعودی قیمت زمین در مناطق لواسان در هر صورت جانمایی پلاک ثبتی به شما مالکین محترم شهرستان لواسان توصیه می شود. این را باید اضافه کرد که به عنوان نمونه جهت جانمایی یک سند در لواسان به متراژ 1200 متر هزینه تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی آن ملک به انداره ارزش ریالی 2 متر از آن زمین می باشد. با این حساب ایا از نگاه شما جانمایی پلاک ثبتی مقرون به صرفه است؟

مراحل انجام کار جانمایی سند ثبتی به دلیل بار حقوقی فراوان لازم است توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام گیرد.

سیاست تیم کاری و کارشناسان در این زمینه جهت انجام امور ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی، تهیه نقشه یو تی ام بر مبنای صداقت کاری و اصول سوگند نامه نظام مهندسی انجام می گیرد. برای مثال جهت جانمایی سندهای قدیمی ( شاهنشاهی ) ابتدا سند ملک را بررسی کرده و در صورت موجود بودن سوابق ثبتی و امکان جانمایی پلاک ثبتی به مالک اعلام میشود که جانمایی ملک شما امکان پذیر می باشد. پس از اعلام هزینه کارشناسی و اعلام میزان زمان مورد نیاز مبلغی به عنوان بیعانه دریافت شده و شروع فعالیت جانمایی پلاک ثبتی آغاز می گردد .

به وفور دیده شده برخی کارشناس ها مبالغی را از مالکین تحت عنوان بیعانه جهت جانمایی سند دریافت می کنند و پس از مدتی به مالک اعلام می کنند که جانمایی سند شما امکان پذیر نمی باشد. تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی با تهیه نقشه یوتی‌ام دو پروسه کاملا مجزا می باشند. تهیه نقشه یوتی‌ام زمانی صورت می گیرد که جای ملک مشخص باشد و مهندس نقشه برداری

توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم ( جی پی اس شمیم ) نقشه ملک شما را تهیه و ممهور به مهر کارشناسی می کند.

اما در پروسه تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی ( جانمایی سند ) باید در آغاز کار کلیه نقشه های ثبتی منطقه که همگی روی کاغذ های قدیمی ترسیم شده اند بررسی شود. پس از بررسی نقشه های ثبتی قدیمی تیم کارشناسی ما توسط عملیات کارتوگرافی نقشه های ثبتی قدیمی را تبدیل به نقشه های رقومی یا نقشه اتوکد در سیستم مختصات یو تی ام می کنند.

پس از تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی و دریافت مختصات گوشه های ملک، مختصات های ملک را روی زمین میخ کوبی می کنند.

تماییز بین پلاک ثبتی و قطعه تفکیکی

تبدیل ملک بزرگ به قطعات کوچک توسط مالک یا مالکین انجام می گیرد و به هر کدام از قطعات در این عملیات یک شماره اختصاص داده می شود که شماره قطعه تفکیکی نامیده می شود و این شماره در هر عملیات تفکیک از ۱ شروع می شود و به تعداد قطعات افزایش می یابد.

اما شماره پلاک ثبتی به این صورت نیست، شماره پلاک ثبتی متشکل از دو قسمت می باشد، پلاک فرعی و پلاک اصلی ، و گاهی اوقات پلاک فرعی وجود ندارد و یک قطعه زمین در لواسان فقط پلاک اصلی دارد زیرا روی آن قطعه عملیات تفکیک انجام می شود ، پلاک های فرعی در هر پلاک اصلی به صورت اختصاصی می باشد و هیچ گاه در یک پلاک اصلی دو قطعه فرعی با شماره یکسان وجود ندارد.

این را باید متذکر شویم که در زمان های قبل گاهی مواقع به دلیل خطاهای ثبتی ممکن بود این اتفاق رخ دهد به همین منظور یکی از پلاک های فرعی کلمه مکرر می گرفت ، که با توجه به ایجاد کاداستر ملی برای اراضی ، تمام پلاک ها به این صورت یک پلاک فرعی جدید گرفته اند و پلاک های مکرر در حال حذف شدن می باشند.

گاها دیده شده در عملیات تفکیک، مالک قطعه بزرگ در لواسان چندین عملیات تفکیک روی ملک بزرگ خود انجام داده است و در هر عملیات قسمتی را از زمین مادر جدا می نماید و به فروش رساند که در گذشته مرسوم بوده و به هر مقدار زمین باقیمانده پس از تفکیک «باقیمانده پلاک ثبتی …. فرعی از …. اصلی » می گفتند که این مساله نیز در حال رفع شدن است و اگر از یک قطعه زمین قطعه ای جدا شود به آن مقدار باقیمانده  یک شماره پلاک فرعی جدید تعلق خواهد گرفت و پلاک فرعی قبلی از بین می رود.

 

تا چه اندازه جانمایی پلاک ثبتی در معاملات ملکی لواسان حائز اهمیت است؟

زمانیکه که افراد تصمیم می گیرند که در منطقه لواسان معامله ی ملکی را انجام دهند اگر ملک مورد نظرشان فاقد سند تک برگی باشد، به این معنی است که صاحب آن ملک جانمایی ثبتی انجام نداده باشد. یکی از مسائل بسیار مهمی که متاسفانه اکثر اوقات نادیده گرفته می شود جانمایی پلاک ثبتی ملک می باشد. برای فهم اینکه مشخص شود پلاک اصلی و فرعی مندرج در اسناد متعلق به همان قطعه ی مورد معامله است یا خیر و مرزهای ملک با مجاورین در زمان تفکیک به چه صورت بوده است میتوان از طریق پروسه جانمایی پلاک ثبتی به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در بیشتر موارد حتی خود مالک از صحت پلاک ثبتی درج شده در اسناد مطلع نمی باشد چراکه دست به دست با همین اسناد ملک معامله می شود و افراد تصور می کنند اطلاعات ثبتی درج شده در بنچاق، سند و یا قولنامه کاملا درست می باشد. باید به این اصل توجه نمایید که اخیرا با تصویب طرح بانک اطلاعات کاداستر کشوری، کلیه ادارات ثبت ملزم به اطمینان از پلاک ثبتی و مساحت و ابعاد ملک دارند تا دستور سند تک برگی را صادر نمایند. با توجه به مطالب گفته شده در صورتی که کوچکترین مغایرتی بین اطلاعات درج شده در اسناد و وضع موجود ملک وجود داشته باشد، تا تعیین تکلیف قطعی، پرونده صدور سند تک برگی معلق باقی خواهد ماند.

بنابراین لازم است د ر زمان انجام معامله ی ملک، نقشه های یو تی ام UTM وضع موجود ملک لواسان و همچنین نقشه جانمایی پلاک ثبتی را در راستای اطمینان از


 ابعاد و مساحت ملک مورد معامله لواسان
پلاک ثبتی فرعی و اصلی ملک مورد معامله لواسان

گردآوری نمایید که هم طبق آنها معامله ی مطمئنی انجام شود و هم بلافاصله نقشه ها را به اداره ثبت مربوطه جهت صدور سند تک برگی ارائه نمایید.

هزینه ی تهیه این نقشه ها در مقابل سرمایه ای که برای خرید ملک انجام می گیرد بسیار ناچیز و در عین حال بسیار حیاتی است. منطقی نیست که سرمایه گذاری بر ملک بر اساس اطلاعات قدیمی 30-40 سال پیش و بعضا دستنویس صورت گیرد. احتمال اشتباه محاسباتی و یا نوشتاری در ابعاد و مساحت و پلاک ثبتی این اسناد به اندازه ای بالاست که کافی است به ادارات ثبت رجوع نمایید و ملاحظه بفرمایید چه حجمی از این اسناد در صف تصحیح سند هستند.

معامله ی ملکی لواسان بر اساس اطلاعات دقیق و به روز از الزامات سرمایه گذاری امن می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *