طبع و نشر

اظهار نظر در خصوص تخلفات مربوط به انتشار الکترونیکی کتاب توسط کارشناس رسمی دادگستری طبع و نشر

انتشار الکترونیکی در واقع انتشار محتوای کتاب های در قالب فایل های پی دی اف و اس ام جی ال است. مهم ترین فایل هایی که برای انتشار الکترونیک وجود دارند کتاب هایی همراه با فایل پی دی اف است. البته امروزه به دلیل مشغله زیاد افراد و عدم حوصله برای خواندن متون کتب اغلب از انتشار فایل صوتی نیز استفاده می شود. فایل صوتی کتاب شامل کتاب صوتی است که توسط گوینده خوانده می شود. در هر صورت انتشار الکترونیکی کتاب در بستر اینترنت و شبکه های مجازی صورت می گیرد. تخلفاتی که در این حوزه به وجود می آید شامل موارد متعددی چون کپی برداری از کتاب، انتشار بدون اجازه از مولف و ناشر کتاب و غیره است که کارشناس می تواند آن ها را بررسی نماید.

ویژگی های انتشار الکترونیک

به صورت کلی تولید و نشر محتواهای الکترونیکی که مورد حمایت های قانونی آثار ادبی و هنری یا صنعتی یا تجاری و علمی قرار بگیرد تحت عنوان نشر الکترونیک خوانده می شود. این محتواها و کتب می تواند در بستر هایی از قبیل اینترنت، لوح های فشرده و غیره منتشر بشوند. یکی از مروج ترین محتواهای الکترونیک کتب الکترونیکی هستند که به صورت فایل پی دی اف ارائه می شود و تحت حمایت قانون قرار می گیرد. ویژگی های انتشار الکترونیک بدین صورت است که بتوان نسخه دیجیتال آن را تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد. در خصوص محتواهای کتب الکترونیک می توان گفت ضوابط و آیین نامه ای وجود دارد که مولف می تواند در خصوص آن از کارشناس کمک بگیرد.

 

 

تخلفات نشر الکترونیک کتاب

از جمله تخلفات نشر الکترونیک کتاب می توان به سه دسته کلی دین و اخلاق، فرهنگ و اجتماع و حقوق عمومی اشاره کرد. تخلفات دین و اخلاق شامل توهین به مقدسات، ترویج ادیان مختلف، بیان جزئیات و موارد مربوط به گناه که موجب فحشا بشود، ترویج خرافات و از این دست موارد می شود. مجموعه تحلفاتی که در حوزه فرهنگ و اجتماع قرار می گیرد شامل توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تخریب شخصیت هایی که قونانا حفظ حرمت آنها لازم است، برانگیختن جامعه علیه نظام، تحریف وقایع تاریخ ایران و اسلام و غیره می شود. تخلفاتی که در حوزه حقوق اجتماع قرار می گیرد شامل توهین و تمسخر فرهنگ های قومی، تبلیغ علیه بنیان خانواده، گسترش ناامید و پوچی و نگرشهای منفی در جامعه و تخریب زبان ملی و امثالهم می باشد. کارشناس با بررسی محتواهای تولید شده می تواند نسبت به تخلف صورت گرفته اظهار نظر نماید. اینکه محتوا در چه دسته ای قرار بگیرد و مخاطبان آن چه کسانی باشند می تواند توسط کارشناس ارزیابی شود.

بررسی تخلفات نشر الکترونیک

بررسی تخلفات نشر الکترونیک که توسط کارشناس انجام می شود در واقع شامل بررسی و تشخیص نوع تخلف است. وی می تواند با استفاده از روش هایی چون استفاده از مشاهدات عینی، بررسی میزان بازخورد ها و غیره نسبت به بررسی تخلفات این حوزه اظهار نظر نماید. با توجه به اینکه حوزه نشر الکترونیک دارای حساسیت ها و جنبه های خاص می باشد دسته بندی نوع کتاب الکترونیک نیز توسط کارشناس رسمی دادگستری طبع و نشر مورد بررسی قرار می گیرد.

کارشناس رسمی کتاب و کتاب شناسی نیز در حوزه کتاب الکترونیک می تواند با بررسی نوع کتاب، بررسی ضوابط تحریر کتاب و غیره اظهار نظر نماید. یکی از اهداف نشر کتاب الکترونیک ارتقای فرهنگ جامعه و کاهش هزینه های چاپ و نشر است. ضوابط مربوط به چاپ و نشر کتاب های الکترونیکی نیز توسط کارشناس بررسی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *