شیلات

صلاحیت های کارشناس رسمی شیلات و آبزیان

[ad_1]

صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری رشته شیلات و آبزیان

کارشناس رسمی رشته آبزیان و شیلات در طی گذراندن دوره های کارآموزی تخصص ها و صلاحیت هایی به دست می آورد که می تواند در این حیطه به خوبی فعالیت نماید.

با توجه به اینکه پروش ماهی و سایر آبزیان یکی از مشاغل مهم و سودآور در سطح جامعه می باشد، و افرادی که در این زمینه فعالیت می نمایند برای موفقیت نیاز به مشاور دارند، کارشناسان رسمی دادگستری در حیطه ی مربوط به آبزیان و شیلات می توانند به عنوان مشاور آن ها را راهنمایی کرده و در ازای مشاوره مبالغی را دریافت نمایند. این بدین معنی است که حیطه ی فعالیت کارشناسان آبزیان و شیلات در دادگستری محدود نشده و در شرکت های دولتی و خصوصی، ارگان های مربوط به جهاد کشاورزی، محیط زیست و دامپزشکی می توانند به طور موثر فعالیت نمایند. اما صلاحیت هایی که باعث می شود کارشناسان رسمی دادگستری بتوانند به طور گسترده فعالیت کند، چه صلاحیت هایی می باشد؟

بررسی و تشریح مکان های پرورش ماهی و سایر آبزیان، تعیین میزان خسارت وارد شده به محصولات پرورش ماهی و آبزیان، ارزیابی فناوری های به کار رفته شده در پرورش ماهی و تعیین میزان خسارت وارد شده به تکنولوژی ها و فناوری های موجود در پرورشگاه ها،بررسی کیفیت جیره ی غذایی ماهی ها و آبزیان و در صورت وارد آمدن خسارت تعیین خسارت وارد شده به غذاهای آن ها، تعیین جیره ی غذایی کافی برای ماهیان و آبزیان پرورشی، تشخیص نوع جیره ی غذایی مناسب برای هر نوع آبزی، تشخیص سلامت ماهی ها و شناخت بیماری های مخصوص آبزیان، تعیین علت خسارت وارد شده به پرورشگاه ها از صلاحیت های کارشناس دادگستری شیلات می باشد.

شرح وظایف کارشناس دادگستری شیلات

کارشناس رسمی رشته شیلات  که در دادگستری مشغول فعالیت می باشند، اصلی ترین فعالیت آن ها اظهار نظر در خصوص پرونده های حقوقی مربوط به شیلات می باشد. با ذکر مثال هایی شرح وظایف این کارشناسان را برای شما تبیین می کنیم.

فرض کنید که افرادی از مراکز توزیع ماهی و آبزیان در خصوص ناسالم بودن ماهی ها شکایت می کنند. خوانده پس از مراجعه به دادگاه مدعی می شود که تمامی اصول بهداشتی مربوط به نگهداری از آبزیان را رعایت کرده و ممکن است که ناسالم بودن ماهیان مربوط به واحد پرورشی باشد، این پرونده برای رای نهایی نیاز به نظر کارشناس رسمی شیلات دارد. این افراد با مراجعه به محل پرورش ماهیان به بررسی نحوه ی پرورش ماهی ها می پردازد، به عنوان مثال کیفیت غذای ماهیان را بررسی می کند، شرایط زیست محیطی را می سنجد و سالم بودن یا بیمار بودن ماهی های واحد پرورشی را مشخص می کند، و در نهایت کارشناس رسمی شیلات با کسب مدارک و ادله ی لازم مقصر بودن یا نبودن واحد پرورشی را تعیین می کند.

یا مثلا اگر کارکنان واحد پرورش ماهی در اثر سهل انگاری خسارتی به بار بیاورند، و مسئول واحد پرورشی از این فرد یا افراد شکایت نمایند، این افراد خسارت وارد شده را تعیین می نماید. در بعض مواقع افراد قصد دارند که واحد پرورشی خود را به افرادی اجاره دهند، تعیین اجاره بهای واحد پرورش ماهی نیز بر عهده ی کارشناس رسمی شیلات می باشد.

دقت نمایید که کانون کارشناسان رسمی دادگستری هر استان به نحوه ی عمل و رفتار کارشناسان نظارت دقیق و مستمر داشته و در صورتی که کارشناس عمدا خطایی انجام دهد، با توجه به نوع خطا و با توجه به تاثیر نظر کارشناسی او در خصوص پرونده ای حقوقی طبق گزارش کانون کارشناسان رسمی دادگستری با جریمه و مجازات توسط قاضی روبرو می شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *