راه و ساختمان

معرفی ارزشگذاری و تعیین قیمت عرصه کارخانجات توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته ی راه و ساختمان

تعیین قیمت و ارزشگذاری کارخانجات و کارگاه های تولیدی در مقایسه با قیمت گذاری املاک و ساختمان ، دارای پیچیدگی های بیشتری سست که بررسی مجموعه ی مختلفی از عوامل موثر در تعیین قیمت را می طلبد

علاوه بر زمینی که کارخانه در آن قرار دارد  بررسی نیروی انسانی ، ماشین آلات و تجهیزات، بازار مربوط به تولیدات کارخانه، سابقه  و میزان تولید ، تاریخ ساخت کارخانه و فراز و فرودهای احتمالی درطول دوران فعالیت کارخانه  از جمله موارد مهم در ارزشگذاری کارخانجات است.

یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین عوامل موجود، تعیین ارزش زمین کارخانه پیش از احداث است. زمین مورد استفاده بسته  به مکان جغرافیایی وجود امکانات شهری نزدیکی و دسترسی به راه های اصلی می تواند دارای قیمت مختلف باشد.

از مفهوم تعیین قیمت زمین خام در اصطلاح به عنوان تعیین ارزش عرصه  کارخانه یاد می شود. که دارای دستورالعمل ها و مختصات های خاص خود می باشد که به اختصار آن ها را بررسی می کنیم:

تعیین ارزش عرصه ی کارخانه:

کارخانجات  عموما در شهرک های صنعتی و خارج از محیط مسکونی و نواحی شهری  واقع  شده اند . زمین در شهرک های صنعتی معمولا متعلق به دولت است  و مالکیت شخصی و انفرادی  ندارد. اما دولت  جهت فعال بودن چرخه ی صنعت نیابتا زمین کاخانجات را مطابق دفترچه های مدون  و  طبق قواعد مذکور در آن به صاحبان کارخانه به عنوان بهره بردار واگذار می کند. این دفترچه ها از نظر کارکرد و نوع فعالیتی که کارخانه داران انجام می دهند معادل سند ثبتی به حساب می آید  و به همان میزان از درجه  ارزش و اعتبار برخوردار است. معمولا قیمت زمین در شهرک های صنعتی عبارت است از قیمت زمین به صورت خام .  اما  در روند واگذاری زمین به کارخانه دران ، شرکت هایی در محل شهرک های صنعتی مستقر هستند که موظفند هزینه ی احداث تاسیسات زیربنایی و تجهیزات آماده سازی ت محاسبه و به هزینه اولیه زمین اضافه کنند.

شرکت های شهرک های صنعتی با محاسبه ی قیمت تمام شده برای احداث کارخانه  زمینه را برای دریافت وام های طولانی مدت برای بهره برداران فراهم می کنند. تا کارخانه داران ضمن دریافت زمین با استفاده از سرمایه ی اولیه که توسط وام دهنده تامین می شود به پایه ریزی کارخانه ی خود اقدام کند. از همین رو تعیین ارزش زمین کارخانه جات و در مرحله بعد ارزشگذاری تجهیزات و ملزومات مربوط  در مراحل ابتدایی تاسیس یک کارخانه امری حیاتی به حساب می آید.

در صورت ارزشگذاری ناصحیح زمین خام کارخانه یا محاسبه ی اشتباه  هزینه ای مکانات و تجهیزات آتی، ممکن است در روند تولید کارخانه موانعی پیش می آید و مسیر تولید را دچار مشکل کند .برای پیشگیری از این موضوع بهره گیری از ارزیاب کارخانجات به تولیدکنندگان توصیه می شود تا پیش از هر اقدامی از توصیه های تخصصی کارشناسان قیمت گذاری مطلع شوند.

در صورت نیاز به مشاوره ، حل اختلاف و پیگیری در زمینه ارزشگذاری انواع ساختمان، انواع معاملات ساختمانی و علت و تعیین میزان خسارت می توانید با کارشناسان دادگستری رشته ی راه و ساختمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *