راه و ساختمان

معرفی چگونگی تعیین کارشناس برای تعیین قیمت عادله توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان

یکی از عوامل مهم در تعیین ارزشگذاری کارخانجات  عرصه  و زمین محل احداث آن است. اگر کارخانه عرصه ی مناسبی داشته باشد طبیعتا سرمایه گذار می تواند تجهیزات و ملزومات مناسبی را در آن جا پدید آورد و در پی آن اعیان مناسبی هم برای کارخانه به وجود می آید. با مناسب سازی عرصه و اعیان، ارزش و قیمت کارخانه نیز بالا می رود،  پس ارتباط عرصه و اعیان یک ارتباط دوسویه و مستقیم است.

از گزینه های  مهم در  تعیین ارزش عرصه می توان به تحقیق و پرس و جو از منابع محلی اشاره کرد. موضوعاتی که در پرس و جوهای محلی مورد نظر است مواردی از قبیل مساحت  و طول و عرض ملک،  چند بر بودن آن، کاربری ملک ، تعداد گذرگاه های مجاور ملک، امکان تغییر کاربری ملک توسط کمیسیون مربوطه اشاره کرد.

اما گاه پس از انجام بررسی های لازم ، درباره قیمت عرصه میان نماینده ی دولت و صاحب کارخانه به عنوان بهره بردار توافق حاصل نمی شود. این اختلافات اگر چه ممکن است در جزیی ترین امور اتفاق بیفتد اما هنگام تعیین ارزش برای عرصه ی یک کارخانه از آن جایی که این موضوع به مسئله ی سرمایه گذاری و رویه ی تولید یک کارخانه ختم می شود و می تواند باعث موفقیت یا شکست یک کسب و کار شود طرفین در تمام امور می بایست اتفاق نظر داشته باشند.

در چنین مواردی که اختلاف بر سر تعیین قیمت عرصه و زمین خام کارخانه  لاینحل باقی می ماند می بایست طرفین دعوی با تشکیل کمیته ی ارزشگذاری، تعیین قیمت عادله را به  کارشناسان مربوط بسپارند و  جهت حل و فصل اختلاف به آرای این کمیته مراجعه کنند.

کمیته تعیین قیمت عادله از سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری تشکیل شدهاست یک نفر  نماینده دستگاه اجرایی ست که خواهان تملک و خرید زمین است، نفر دوم از سوی مالک جهت حضور در کمیته معرفی می شود و دعاوی مالک را بررسی و انعکاس می دهد  و نفر سوم با توافق و تراضی دو طرف جهت داوری و صدور رای نهایی تعیین  می شود. بدین ترتیب این کمیته ی سه نفره از کارشناسان رسمی دادگستری با بررسی همه جانبه جزئیات، قیمت نهایی عرصه را مشخص می کنند.

اما اگر هر یک از طرفین دعوی به هر دلیلی از معرفی نفر سوم امتناع ورزد درین صورت دادگاه های مستقر در منطقه ی جغرافیایی ملک، نفر سوم را مشخص و به کمیته تعیین قیمت عادله معرفی می کند. و هر دو طرف موظف هستند  دیدگاه های تخصصی کارشناس معرفی شده از سوی دادگاه را بپذیرند.

این سه نفر نهایتا با رای گیری میان خود و تعیین رای اکثریت ، قیمت عرصه کارخانه را مشخص کرده و به طرفین دعوی ابلاغ می کنند. اجرای تصمیم نهایی کمیته تعیین رای عادله  واجب و لازم است و قیمت کارشناسی شده توسط این کمیته به عنوان قیمت قطعی عرصه در معامله لحاظ می شود.

در صورت نیاز به مشاوره ، حل اختلاف و پیگیری در زمینه ارزشگذاری انواع ساختمان، انواع معاملات ساختمانی و علت و تعیین میزان خسارت می توانید با کارشناسان دادگستری رشته ی راه و ساختمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *