بیوتکنولوژی (انسانی)

بررسی اختلافات در خصوص کیفیت محصولات نانو توسط کارشناس رسمی دادگستری نانوتکنولوژی

محصولات نانو از جدید‌ترین فناوری‌های نانو تکنولوژی ساخته می‌شوند. اهمیت نانو در ساخت انواع محصولات در حوزه پزشکی، کشاورزی، نساجی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها آن چنان زیاد شده است که کشور‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این حوزه انجام داده‌اند. اما نانوتکنولوژی و محصولاتی که در ادامه از آن خواهیم گفت همگی می‌توانند منشا بروز اختلافات باشند. کیفیت محصولات نانو و همچنین میزان بکارگیری این تکنولوژی در ساخت و انجام کار فنی و تخصصی دقیق مستلزم تایید توسط متخصصان و ارزیابی توسط آن‌هاست. این ارزیابی هم بعد از اجرای طرح‌های کلان در منازل و پروژه‌ها و برج‌ها صورت می‌گیرد و هم می‌تواند بعد از خرید محصول جهت تشخیص اصالت یا عدم اصالت کالا.

با توجه به تعداد زیاد این محصولات و توقعی که از کیفیت این محصولات می‌رود در موارد بسیاری ممکن است اختلافی بین تولید کننده و خریداران و یا فروشندگان و خریداران ایجاد شود. از این کارشناس رسمی دادگستری نانوتکنولوژی به ارزیابی محصولات نانو می‌پردازد و به حل اختلافاتی که در این حوزه بروز می‌کند کمک می‌نماید.

به زبان ساده نانو، فناوری بکارگیری ذرات و پتانسیل‌های موجود در مواد است. در نانو تکنولوژی با ابعاد بسیار ریز و میکرومتری روبرو هستیم. بنابراین مواد در سطحی مورد مطالعه و استفاده هستند که به اصطاح نانومتری‌ هستند. یعنی کوچکترین سطح از ساختار تشکیل دهنده یک ماده. از آن جا که نانو به ساختار جزئی تشکیل دهنده مواد سر و کار دارد به نوعی می‌تواند در آن تغییر یا اصلاحاتی ایجاد کند. بنابراین با توجه به مواد مختلف و حوزه‌های مختلف و نیازی که وجود دارد و همچنین الزامات ساخت و تولید نانوتکنولوژی به ساخت محصولات جدید می‌پردازد.

محصولات نانو در حوزه‌های صنعتی اعم از تولید ابزار‌ها و وسایل‌های خانگی مانند شوفاژ‌ها، ساخت لوله‌ها و یا ساخت سازه‌های دریایی و استراج نفت و از همه جالب‌تر تولید لوازم و مصالح ساختمانی انقلابی ایجاد کرده است. قبل از ایجاد فناوری‌ نانو همه بر این باور بودند که بسیاری از مشکلات مانند خردگی‌ها و غیره جز‌ئ ذاتی و یا یتغیر محصولات است اما نانو در واقع کار‌هایی که قابلیت انجام آن وجود نداشته را محقق ساخته است. کارشناس دادگستری نانوتکنولوژی از آن رو می‌تواند در ارزیابی‌های نانوتکنولوژی اهمیت داشته باشد که محصولات نانو در زندگی روزمره همه افراد حضور دارد و از آن جا که یک تکنولوژی پیشرفته است و محصولات جدیدی تولید می‌کند امکان ارزیابی دقیق کیفیت آن برای همگان وجود ندارد. در حال حاضر بسیاری از لوازم خانگی مانند آینه‌ها، سیستم‌های برقی، شوفاژ‌ها، لوله‌ها و همچنین بسیاری از مصالح مانند سنگ‌های دکوراسیون، آجر‌ها و کفپوش‌ها و غیره با تکنولوژی نانو ساخته می‌شوند.

محصولات نانو در حوزه پزشکی و داروسازی نیز انقلاب بزرگی ایجا کرده‌اند. هم خود علم پزشکی و هم ساخت تجهیزات پزشکی و از همه مهم‌تر داروسازی به شدت تاحت تاثیر نانوتکنولوژی است. تاثیر نانوتکنولوژی در آزادسازی خواص مختلف دارویی و همچنین امکان ترکیب آن با ویروس‌ها و بافت‌های آسیب دیده بیش از گذشته ما را نسبت به علم پزشکی خوشبین کرده است.

همچنین نانوتکنولوژی در حوزه آب، انرژی‌های جدید و محیط زیست نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در حوزه انرژی نانو به چند شکل عمل می‌کند. اولا نانو خود منبع انرژی جدیدی نیست اما می‌تواند پتانسیلی ایجاد کند که ظرفیت‌های جدیدی برای انرژی ایجاد شوند. در علم نانو به افزایش کارآیی انرژی تاکید زیادی می‌شود. دوما همانطور که اشاره داشتیم نانو می‌تواند با جایگزینی محصولات جدیدی مانند شیشه‌های محافظ انرژی ساختمان‌های جدید را از انرژی‌های سابق بی نیاز کند به طوری که ساختمان‌ها به طور کامل انرژی خود را تولید و ذخیره نمایند. برآورد‌ها در خصوص تولید لامپ‌های نانو و صرفه‌جویی آن‌ها بی شک نیاز انسان به انرژی را به شدت کاهش خواهد داد. در حال‌ حاضر در بازار‌های ما نیز معمولا لامپ‌های ال ای دی نانوتکنولوژی با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسند. معمولا در برج‌های تجاری که مصرف برق زیاد است برای کنترل و صرفه جویی از این محصول استفاده می‌شود.

در حوزه آب نیز نانوتکنولوژی می‌تواند انقلابی در کشاورزی ما ایجاد کند. در حال حاضر منابع آب شیرین کشور رو به اتمام است بدون توسل به فناوری نانو امکانی برای بازیافت آب‌ها و همچنین شیرین کردن آب‌ها وجود نخواهد داشت.

از دیگر محصولات نانو می‌توان به پارچه‌ها و فرش‌های آنتی باکتریال اشاره کرد. محصولات نانو در حوزه نساجی چنان مورد استقبال هستند که وسیله‌ای برای فروش بهتر محصولات است. پتو‌ها، روکش‌ها، پرده‌ها، فرش‌ها و انواع منسوجات نانو به دلیل ماندگاری و مقاومت در برابر باکتری مورد استفاده هستند. پارچه‌های نانو در مبل سازی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

پایانی بر بحث از ویژگی های محصولات نانو وجود نخواهد داشت. و به اعتباری نانو علم همه چیز است. اما خرید این محصولات چگونه خواهد بود؟ هر چند کشور ما در حوزه نانو پیشرفت زیادی داشته است اما اغلب محصولات نانو در کشور ما وارداتی هستند. محصولات کاملا مشابه سایر محصولات هستند و حتی می‌توان به راحتی کپی یک محصول خاص نانو مانند سنگ‌های دکور را ساخت. از این کارشناس رسمی نانوتکنولوژی توصیه می‌کند که محصولات خود را از مراکز معتبر و دارای گواهینامه و ضمانت‌نامه خریداری کنند.

اما از آن رو که بروز مشکل در این حوزه ناگریز است بسیاری از افراد بعد از خرید محصولات نانو متوجه تقلبی بودن و یا عدم کیفیت محصولات می‌شوند. مانند جوراب‌های بی کیفیتی که تولید کنندگان آن نمی‌دانند نانو چیست اما بدون استثناء برچسب نانو دارند، بسیاری از محصولات نیز این چنین هستند. کارشناس نانوتکنولوژی آمادگی ارزیابی محصولات نانو و بررسی کیفیت اجناس این حوزه را دارد. با توجه به گسترش روز افزون امکان بروز اختلاف و شکایت در آینده بیش از وضع کنونی در این حوزه خواهد شد بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت بروز مشکل در این زمینه حتما با کارشناسان ما مشورت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *