بیوتکنولوژی (انسانی)

ارزیابی و تعیین ارزش دستگاه‌ها و تجهیزات نانوتکنولوژی توسط کارشناس رسمی دادگستری نانوتکنولوژی

[ad_1]

با گسترش و توسعه فناوری نانو خرید و فروش تجهیزات نانو نیز بسیار رواج پیدا کرده است. خرید و فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی نانوتکنولوژی مستلزم ارزیابی و تعیین قیمت دقیق هستند. از آن جا که این تجهیزات بر خلاف بسیاری از تجهیزاتی که در بازار خرید و فروش می‌شود کاملا حرفه‌ای و تخصصی هستند نمی‌توان به راحتی در خصوص اختلافاتی که بر سر تعیین قیمت آن به وجود می آید اظهار نظر کرد به همین دلیل کارشناس رسمی دادگستری نانوتکنولوژی به تعیین قیمت و ارزش دقیق دستگاه ها و تجهیزات نانوفناوری می‌پردازد.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات نانوفناوری را می‌توان تجهیزات آزمایشگاهی دانست. در آزمایشگاه‌های نانوفناوری انواع میکروسکوپ‌ها مانند؛ نیروی اتمی، روبشی تونلی، دستگاه ال پی آی، کوپتیشن، دایود لیزر، الکترونی، snom. انواع طیف سنج‌ها و طیف نگار‌ها که برای آنالیز شیمیایی مورد استفاده می‌شوند.  دستگاه‌های کراماتوگرافی، طیف سنج‌های جرمی را می‌توان جزو مهم‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه نانوتکنولوژی دانست.

خرید و فروش محصولات نانوتکنولوژی با انجام کار‌های کارشناسی در خصوص نیاز هر مجموعه‌ انجام می‌شود. در انجام طرح‌ها و همچنین برنامه ریزی برای ایجاد آزمایشگاه های نانو معمولا پیش از اقدام به هر عملی از کارشناس نانوتکنولوژی برای ارزیابی تجهیزات مورد نیاز استفاده می‌شود.

اما ارزیابی دستگاه‌های فوق بر اساس میزان کارآیی هر دستگاه و همچنین قیمت واقعی آن در بازار مشخص می‌شود. بسیاری از تجهیزات موجود در حوزه نانوفناوری که به صورت دست و دوم خرید و فروش می‌شوند کارآیی چندانی ندارند. قیمت دستگاه‌های نانوفناوری باید بر اساس کارآیی آن‌ها صورت گیرد. برای مثال انواع میکروسکوپ‌های مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها با درصد خطای بسیار بسیار پایینی کار می‌کنند و حفظ این حد از کارآیی برای خدمات نانوفناوری الزامی است. بنابراین خرید و فروش تجهیزات نانوفناوری جز با حضور کارشناس رسمی نانوتکنولوژی و ارزیابی دقیق او از وضعیت سلامت کالا و ارزیابی دقیق قیمت آن نمی‌تواند صورت بگیرد و در صورت انجام معاملات هم ریسک بسیار بزرگی خواهد بود.

در حوزه صنعت نیز تجهیزات حوزه نانو بسیار زیاد هستند. برای مثال می‌توان به دستگاه نانو کویتاسیون‌ اشاره کرد. دستگاه حباب سازی که امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. و یا دستگاه اکسترودر تولید پودر رنگ نانو. این دستگاه نیز از قابلیت‌های جدیدی برخوردار است که در داخل کشور تولید و خرید و فروش می‌شود.

نکته بسیاری مهمی که کارشناس دادگستری نانوتکنولوژی در ارزیابی خود از تجهیزات نانو به آن توجه ویژه‌ای دارد گواهی‌ها و استاندارد‌های دستگاه‌های نانو است. بسیاری از این گواهی‌ها به مثابه اعتبار و کارآیی و کارکرد دستگاه‌های نانوفناوری هستند. برای مثال گواهی نانو مقیاس اعتبار کارآیی یک دستگاه نانو را مشخص می‌کند.

از آن جا که تجهیزات نانوفناوری در حوزه‌های مختلف پزشکی، کشاورزی، آزمایشگاهی، صنعتی، نساجی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرمایه گذاری‌های دولتی و خصوصی زیادی هم در این زمینه شده است و از سوی دیگر علاقه بسیاری از تولید کنندگان به استفاده از تکنولوژی نانو در تولیدات خود قاعدتا بازار خرید و فروش محصولات نانو بسیار داغ خواهد شد.  برای مثال می‌توان به تحولاتی که دستگاه‌های نانو در تولیدات سنگ‌ها ایجاد کرده‌اند اشاره کرد. زیبائی و کیفیت این محصولات بسیاری از تولید کنندگان قدیمی را وسوسه می‌کند تا به بازار تولید این محصول بپیوندند.

از آن جا که احتمال بروز مشکلاتی چون خرید دستگاه‌هایی که متناسب با نیاز ما نیستند چرا که معمولا افراد زیادی اقدام به سفارش و واردات کالا می‌کنند این مشکل بسیار شایع است و یا خرید تجهیزات ناکارآمد در بازار موجود و ایجاد اختلاف در محاکم قضائی بهتر از کارشناس رسمی دادگستری نانوتکنولوژی برای ارزیابی دقیق قیمت دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *