بیوتکنولوژی (انسانی)

کارشناس رسمی دادگستری بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و حل اختلافات در خصوص قیمت خدمات و محصولات حوزه نانو و بیو

نانو و بیوتکنولوژی علاوه بر خدماتی که در حوزه‌های پزشکی، انرژی، صنعت، کشاورزی و غیره ارائه می‌دهند خدمات و محصولاتی را هم تحت عنوان محصولات بیو و نانو به مشتریان عرضه می‌کنند. محصولاتی مانند شیشه‌های کنترل کننده انرژی، آینه‌های آلمینیومی، انواع اسپری‌های که عمدتا در بدلیجات و سنگ‌ها مورد استفاده هستند و یا پارچه‌ها و کیسه‌های مختلف نانو. محصولات بیوتکنولوژی هم چه در حوزه پزشکی و چه در حوزه کشاورزی با تولید انواع بذر‌های مقاوم که در واقع صفت‌های جدیدی در آن‌ها رها سازی شده به شکل وسیعی در بازار توزیع می‌شوند. از سوی دیگر خدمات بسیار زیادی به افراد مختلف در خصوص نانو و بیوتکنولوژی ارائه می‌شود. به همین دلیل نیاز است تا مرجعی برای تعیین قیمت دقیق این محصولات و خدمات و همچنین حل اختلافات احتمالی در خصوص قیمت محصولات بیوتکنولوژی و نانوفناوری وجود داشته باشد. از همین رو با کمک کارشناس رسمی دادگستری بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی که صلاحیت اظهار نظر در این خصوص را دارد به بررسی موضوعات فوق می‌پردازیم.

برای مثال بسیاری از خدمات بیوتکنولوژی مانند متابولومیکس، پروتئومیکس، ترانسکر پتومیکس، و انواع تجزیه و تحلیل‌ها و عکس برداری‌های تخصصی در این حوزه و همچنین مورادی که عمدتا در حوزه دامپزشکی هستند مانند خدمات تولید مثل در حیوانات که با هدف اصلاح ژن و تولید و شبیه سازی دام و طیور و یا انتقال اسپرم و باروری صورت می‌گیرد. همه این خدمات در صورت لزوم نیازمند ارزیابی در خصوص تعیین قیمت و کیفیت هستند که کارشناس دادگستری بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی در خصوص آن اظهار نظر می‌نماید.

و یا در حوزه نانوتکنولوژی می‌توان به ساخت انواع نانو فلزات و آلیاژ‌ها اشاره کرد. خدمات نانو در حوزه پزشکی، خودرو، صنعت و غیره نیز تقریبا در تمام شهر‌های بزرگ کشور مانند تهران، اصفهان، مشهد و شیراز و بسیاری از شهر‌های صنعتی دیگر صورت می‌پذیرد.

از سوی دیگر تقریبا در خرید‌های روزانه خود نیز با بسیاری از محصولات روبرو هستیم که بنظر می‌رسند محصولات نانو و بیوتکنولوژی باشند. از انواع شوینده‌ها گرفته تا لباس و پارچه و بسیاری از غذا‌ها. به همین دلیل نیز بازاری که با تکنولوژی بسیار به روز و پیچیده‌ای سر و کار دارد همواره مستلزم بروز اتفاقات و اختلافاتی است. خرید و فروش اجناس تقلبی، اختلاف بر سر قیمت و کیفیت خدمات زیست فناوری و نانو فناوری همگی قابل پیش بینی هستند. کارشناس رسمی بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی در مواردی که دادگاه نیاز به کارشناس دارد و یا افرادی درخواست انجام امور کارشناسی دارند به ارزیابی و تعیین قیمت خدمات و حل اختلافات احتمالی بین خریدار و فروشنده و کارفرما و پیمانکار می‌نماید.

موضوع دیگری که شایان ذکر است مسئله اجاره تجهیزات نانو و بیوتکنولوژی است. بسیاری از شرکت‌ها اقدام به اجاره دستگاه‌ها و تجهیزات خود می‌کند. از آنجا که هزینه این تجهیزات بسیار زیاد و گاها قابل خرید و فروش هم نیستند اجاره بنظر راهی منطقی و بصرفه است. اما بروز خسارت در نگهداری این تجهیزات و حتی هزینه‌های اجاره بها تجهیزات نانو و بیوتکنولوژی ممکن است محل اختلاف باشد.

بنابراین کارشناس بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی به طور کلی در زمینه تعیین قیمت محصولات، تعیین قیمت تجهیزات، تعیین میزان خسارت، ارزیابی کیفیت خدمات حوزه بیو و نانو و همچنین خدماتی چون اجاره وسایل و تجهیزات این حوزه صلاحب صلاحیت جهت اظهار نظر در محاکم رسمی و قضائی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *