نقشه برداری

تبدیل قولنامه به سند

 امروزه مالکیت بدون سند رسمی در برخی از شهرها و روستاها موجب سو استفاده کلاهبرداران یا زمین خواران شده است. خوشبختانه برای حل این مشکل، قانونی به تصويب رسیده و متقاضیانی که به دلیل عدم دسترسی یا فوت مالک موفق به گرفتن سند رسمی نشده اند، می توانند به سامانه پذيرش الكترونيكي تقاضاها مراجعه کنند. اما دریافت سند ملک نیازمند انجام اموری است که از سوی کارشناسان صورت می گیرد و به مثابه قدم اول جهت دریافت سند است. هم چنین افرادی که سند ملک آنها به صورت بونچاق است باید هر چه زودتر برای تبدیل قولنامه به سند اقدام نمایند.

با توجه به این که در گذشته موارد زیادی کلاهبرداری در خصوص املاک بدون سند صورت گرفته است امروزه امروزه دیگر کمتر تمایلی برای خرید و فروش این املاک وجود دارد و حتی قیمت ملک بدون سند نیز بسیار ناچیز ارزیابی می‌شود به همین دلیل دریافت سند الزامی به نظر می‌رسد.

به دلایل مختلف اعم از توافق اولیه، در دسترس نبودن مالک اصلی و یا بسیاری دیگر از امور بعضی از مالکان نتوانسته‌اند که برای ملک خود سند دریافت کنند. با توجه به خطرات زیادی که ممکن است برای املاک بدون سند و دردسر‌هایی که برای آن ایجاد می‌شود و همچنین مزایایی که اسناد در پیشبرد امور ما دارند نیاز است تا به سرعت اقدام به دریافت سند نمائیم. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

متقاضیانی که درخواست تبدیل بونچاق به سند را دارند، باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

 • افرادی که بعد از خریداری ملک قولنامه ایی، در آن ساکن شده اند، می توانند جهت صدور سند تک برگی درخواست نمایند.
 • مالکانی که ملک خود را سال ها رها کرده و در آن هیچ ساخت و سازی انجام نداده اند؛ می توانند برای تبدیل قولنامه به سند اقدام نمایند.
 • املاکی که سال رها شده اند و مالک اطلاعات دقیقی از آدرس آن ندارد، ابتدا باید جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM توسط کارشناس اقدام نماید تا ملک پیدا بشود. سپس با توجه به وضعیت ملک،  بهترین روش برای گرفتن سند اتخاذ شود.

ثبت نام جهت اخذ سند برای املاک قولنامه ایی

 • ابتدا مالک باید از وجود مدارک مورد نیاز از جمله کپی از سند اولیه و قولنامه اطمینان پیدا کند.
 • یکی از مدارک مورد نیاز دیگر، نقشه یو تی ام می باشد که باید مشخصات و مساحت دقیق ملک در آن درج شده باشد. برای تهیه این نقشه باید به کارشناس نقشه بردار مراجعه نمود.
 • از تمامی مدارک از جمله اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی، کپی از سند اولیه ملک، اصل و کپی قولنامه، نقشه ملک با مختصات UTM، قبض پرداختی بانک اسکن گرفته شود.
 • بعد از آماده کردن مدارک بالا، درخواست تقاضا را در سایتثبت ملک تکمیل کرده و شماره ورود به سامانه را دریافت نماید.
 • با استفاده از شماره دریافتی از مرحله قبل و کد ملی، به قسمت تکمیل درخواست وارد شود.
 • بعد از تکمیل درخواست، یک پرینت از آن گرفته و به همراه مدارک ذکر شده در بالا، از طریق اداره پست به واحد ثبتی ارسال کرده و کد رهگیری 20 رقمی دریافت نماید.
 • در آخر مجددا به سامانه وارد شده و کد رهگیری را درج کرده و شماره پرونده دریافت کند.
 • پس از آن کارشناسان اداره ثبت جهت بازدید و تحقیقات ملک مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند.

در سال‌های اخیر به طور گسترده کلاهبرداری و زمین‌خواری در این خصوص صورت گرفته و حتی گاها ساخت و ساز‌ها و تجاوز به سایر املاک ایجاد شده است که برای پیگیری آن باید یک روند طولانی گذرانده شود و حتی در مواردی مدعای در خصوص ملک مطرح شده است. متاسفانه املاک بدون سند بیش از سایر املاک در معرض چنین مشکلاتی هستند از این کارشناسان ما با توجه به تعدد پرونده‌های قضائی در این زمینه اقدام به انجام امور فوق جهت دریافت سند ملک کرده‌اند.

با توجه به این که سند نقش مهمی در تعیین ارزش ملک دارد پیشنهاد می‌شود، در صورتی که برای تهیه نقشهutm   جهت گرفتن سند برای خانه قولنامه ایی به کارشناس نقشه بردار نیاز داشتید، با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *