معماری و شهرسازی

تعیین کاربری املاک بر اساس طرح‌های شهری

ساختمان های زیادی با کاربری های مختلف از جملعه مسکونی، تجاری، خدماتی، کشاورزی و غیره در سطح شهر وجود دارند. نوع کاربری ساختمان توسط شهرداری تعیین شده و در پروانه ساخت درج می شود. بر اساس طرح‌های شهری هر منطقه از شهر با کاربری‌های مشخصی تعیین شده‌ است که از آن طریق نوعی تعادل و عدالت در نظام مدیریت شهری ایجاد شود. به همین دلیل ممکن است که بسیاری از املاک پیش ساخته که برای مثال دارای کاربری تجاری هستند در طرح‌های شهری به عنوان یک ملک تجاری در نظر گرفته شده باشند و از طرف دیگر ازاصی شهری نیز چنین وضعیتی دارند. اطلاع از این مورد زمینه‌ای را فراهم می‌کند که ملک بتواند بین حداقل دو کاربری بهترین گزینه را انتخاب نماید و به اصطلاح دست بازی را برای خرید و فروش، اجاره و یا ساخت و ساز داشته باشد.

 در ادامه به معرفی انواع کاربری ساختمان و تعیین کاربری املاک بر اساس طرح های شهری می پردازیم.

کاربری مسکونی

ساختمان هایی که در مناطق شهری احداث شده اند و امکان سکونت در آنها وجود دارد، کاربری مسکونی دارند و شامل آپارتمان، ویلایی و زمین مسکونی می باشند. در صورتی که قصد ساخت و ساز ساختمان با کاربری مسکونی دارید، می توانید به کارشناس متخصص مراجعه کنید تا در اخذ مجوز شهرداری به شما کمک نماید.

کاربری کشاورزی

زمین هایی که در خارج شهر هستند و در آنها محصولاتی از جمله انواع صیفی جات، ذرت و غیره کاشته می شود، کاربری کشاورزی دارند. هم چنین برای باغ های پر از درخت میوه هم مجوز کاربری کشاورزی صادر می گردد. اگر صاحب یک زمین هستید و می خواهید در مورد کاربری آن مطمئن شوید، به کارشناس متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

کاربری تجاری

انواع مغاره ها، رستوران ها، دفتر خدماتی و غیره کاربری تجاری دارند. در صورتی که قصد خرید یک ملک تجاری را دارید، حتما باید قبل از خرید از کاربری تجاری آن مطمئن شوید. در این مواقع با یک کارشناس مشورت کنید.

کاربری صنعتی

در صورتی که قصد راه اندازی یک کارخانه یا کارگاه جهت تولید، توزیع یا انبار را دارید، ابتدا باید مجوز کاربری صنعتی ساختمان توسط شهرداری صادر گردد. توجه داشته باشید قبل خرید ساختمان برای احداث کارخانه حتما به یک کارشناس مراجعه کنید تا با بررسی مکان ساختمان شما را در اخذ مجوز شهرداری کمک نماید. 

 

کاربری خدماتی

ساختمان هایی که فعالیت های آنها در جهت رفاه عموم مردم باشد، کاربری خدماتی دارد. توجه داشته باشید برخی از ساختمان ها با کاربری خدماتی، نیاز به پرداخت هزینه جهت صدور مجوز نیست، جهت اطلاع بیشتر می توانید با یک متخصص مشورت نمایید.

کاربری ورزشی

زمین های بازی، باشگاه ها، استخر ها و املاکی از این قبیل می توانند از شهرداری مجوز کاربری ورزشی بگیرند.  اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید، باید قبل از مراجعه به شهرداری جهت اخذ مجوز، درباره شرایط احداث از یک متخصص کمک بگیرید.

فاقد کاربری

زمین هایی که شرایط لازم برای احداث ساختمان برای فعالیت های مختلف را ندارند، فاقد کاربری هستند و امکان گرفتن مجوز وجود ندارد.

تعیین کاربری ملک بر اساس طرح‌های شهری با توجه به جانمایی دقیق ملک صورت می‌گیرد. به این صورت که کارشناسان ما ابتدا ملک را جانمایی کرده و از آن طریق اقدام به بررسی موقعیت ملک در طرح‌های شهری می‌کنند و گزارشی در خصوص کاربری ملک برای ارائه به شهرداری‌ها و محاکم رسمی تنظیم می‌نمایند.

 برای تعیین نوع کاربری زمین، ساختمان یا ملک خود می توانید به  سایت مهندسی عمران مراجعه نمایید. همکاران ما آماده ارایه خدمات به شما می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *