محصولات دامی

بررسی قیمت و تعیین ارزش تجهیزات دامی توسط کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی

دامداری و پرورش طیور سابقه طولانی در زندگی بشر دارد. به طوری که اهلی کردن حیوانات را می‌توان یکی از تحولات مهم تاریخی در زندگی بشر دانشت. اما با پیشرفت تکنولوژی شکل و ششمایل دامداری هم تغییر کرد و صنعت دام و طیور به وجود آمد. به طوری که در حال حاضر بخش قابل توجهی از اقتصاد استرالیا، برزیل، چین و آمریکا متکی به محصولات دامی است.

بنابراین وقتی از دام و طیور صحبت می‌کنیم منظور ما یک صنعت بزرگ و پیشرفته است که برای پرورش دام از ابزار‌ها و تجهیزات صنعتی استفاده می‌کند. این ابزار صنعتی هم در حوزه پرورش دام و طیور و هم در مراحل فرآوری محصولات دامی مورد استفاده هستند.
در کشور ما هم استفاده از این تجهیزات در کارخانه‌های بزرگ لبنیات و مراکز پرورش دام و طیور رواج دارد. قیمت این تجهیزات هم با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود که در این مقاله به کمک کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی برآنیم تا به بررسی قیمت این تجهیزات و همچنین اختلافاتی که بر سر تعیین قیمت محصولات دامی ایجاد می‌شود بپردازیم.

عمده تجهیزات مورد استفاده در پرورش دام، انواع شیر دوش‌ها، فرگن‌های مخصوص دامداری، بیدون‌های آلمینیوم، دستگاه ایجاد صوت، پولساتور برقی، دماسنج، کانتینز، سرنگ، آبخور اتوماتیک، دستگاه‌های بار علوفه و خوارک دام، اپیکاتور، علوفه خرد کن، پشم چین، دستگاه تشخیص ورم، لوازم و لباس مورد استفاده کارکنان، ابزار‌های مرتبط با زایمان و هزارن نوع دستگاه دیگر هستند.

در کارخانه‌های لبنیات نیز انواع تجهیزات مرتبط با حمل شیر، کره گیری، پاستوریزه کن، پروسس تانک، شیر سرد کن، دوغ ساز، خامه گیر و دستگاه‌ها جانبی مانند سیستم تهویه، پکیج‌ها و یخ ساز و غیره اشاره نمود.
قیمت این دستگاه‌ها با توجه به شاخص‌هایی چون جنس، شرکت تولید کننده، میزان نیاز بازار، مواد اولیه، تکنولوژی به کار رفته در آن و عوامل اینچنینی مشخص می‌شود. اما آن چه در صلاحیت کارشناس دادگستری محصولات دامی قرار دارد حل اختلاف‌هاییست که در خصوص قیمت خرید و فروش تجهیزات دامی به وجود می‌آید.
برای مثال فرض کنید که دادگاه کارخانه لبنیات یک فرد بدهکار را به مزایده گذاشته است. چگونه باید قیمت دقیق این کارخانه مشخص شود. در این موارد معمولا از کارشناس رسمی محصولات دامی استفاده می‌کنند. این کارشناسان با بررسی محل وقوع کارخانه و بازدید از وسایل و تجهیزات مرتبط با آن و همچنین مشورت با دیگر کارشناسان در خصوص ارزش مکانی که کارخانه در آن واقع شده است ارزش کارخانه را مشخص می‌کنند. این که تجهیزات چند سال مورد استفاده بوده‌اند، داخلی هستند یا خارجی، کارآیی‌ آن‌ها به چه صورت است، از لحاظ تنوع چگونه هستند اهمیت زیادی در تعیین قیمت تجهیزات دارد.

 و یا در مورادی که واحد‌های تولیدی دام و طیور برای خرید و فروش مشخص می‌شوند کارشناس محصولات دامی می‌تواند ارزش کارخانه را به طور دقیق مشخص کند. از آنجا که ممکن است بسیاری از دستگاه‌های مورد استفاده در این کارخانه‌ها کارآیی چندی نداشته باشند بنابراین بهتر است برای تعیین ارزش این کارخانه‌ها به کارشناسان حرفه‌ای این حوزه مراجعه شود. گاهی حتی بعضی از افراد با شرکت‌های ایجاد خط تولید بر سر قیمت تاسیس کارخانه به اختلاف می‌خورند و یا مدعی هستند که قیمت دریافتی بسیار بیشتر از ارزش واقعی تجهیزات است.

بنابراین در صورتی که نیاز دارید تا قیمت تجهیزات مورد استفاده در مراکز پرورش دام و طیور و تولید محصولات دامی خود را مشخص و یا چناچه که در جریان خرید و فروش و یا واردات این کالا‌ها هم دچار مشکل شده‌اید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *