محصولات دامی

نظر کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی در خصوص ارزش و قیمت سالامبور

یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی و صادراتی ما در حوزه محصولات دامی سالامبور است. سالامبور به پوست حیوانات گفته می‌شود که پشم و موی آن‌ها به وسیله اسید و نمک زدوده شده است. در واقع سالامبور کردن روشی برای نگهداری پوست محسوب می‌شود. ارزش سالامبور نسبت به دیگر محصولات مانند چرم و کالا‌های چرمی و حتی وت بلو بسیار پایین است اما به دلیل قیمت پایینی که دارد مشتریان بسیار زیادی برای آن وجود دارد. به طوری که بخش عمده سالامبور تولید شده در کشور ما به مشتریان زیادی در چین، ترکیه، پاکستان، ایتالیا و آلمان فروخته می‌شود.

یکی از وظایف کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی تعیین ارزش و قیمت سالامبور است. در این یادداشت به کمک ایشان به بررسی راه‌های تعیین ارزش سالامبور می‌پردازیم.

متاسفانه یکی از مسائل جدی ما در صنعت چرم صادرات سالامبور خام است. سالامبور قیمت چندانی نسبت به چرم ندارد اما ارزش آن بسیار زیاد است به همین دلیل نیاز است تا کارشناس دادگستری محصولات دامی اقدام به تعیین قیمت و کیفیت آن کند.

 پوست خام ابتدا به سالامبور تبدیل می‌شود و سپس به وت بلو و بعد از آن به کراست و نهایتا به چرم. اما ارزش سالامبور نسبت به چرم حدود یک دهم است برای مثال اگر قیمت یک تکه چرم یک میلیون تومان باشد قیمت یک تکه سالامبور صد هزار تومان است. به عبارت بهتر حاصل ارزش افزوده وت بلو و کراست و نهایتا چرم بیش از 90 درصد حال آن که ارزش تولید پوست و تبدیل آن به سالامبور نزدیک 10 درصد است.

کارشناس رسمی محصولات دامی قیمت واقعی سالامبور را با توجه به قیمت نهایی چرم مشخص می‌کند. برای مثال اگر قیمت چرم یک میلیون باشد قیمت سالامبور حداقل پانصد هزار تومان است چرا که تولید و تبدیل پوست به سالامبور هزینه بیشتری نسبت به سایر مراحل تولیدی دارد.

در کنار این شاخص باید به نوع سالامبور هم توجه کرد. این که سالامبور از پوست چه حیوانی است نقش مهمی در تعیین قیمت دارد برای مثال سالامبور گوسفندی بیش از یک و نیم برابر سالامبور بزی ارزش دارد. مراحل تهیه سالامبور نیز اهمیت دارد. گاه استفاده بیش از حد از نمک و اسید باعث آسیب رساندن به پوست حیوان می شود و حتی نقش‌هایی بر روی آن ایجاد می‌شود که ارزش سالامبور را کمتر از نصف قیمت واقعی آن می‌کند.

اما همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم خرید و فروش سالامبور معمولا با توجه به ارزش واقعی آن صورت نمی‌گیرد و حتی گاها بنظر می‌رسد که ارزش چندانی برای سالامبور وجود ندارد. بنابراین بین ارزش واقعی و قیمت مورد معامله اختلاف زیادی وجود دارد. به همین دلیل نیز در اختلاف‌هایی که بر سر قیمت سالامبور بروز می‌کند معمولا کارشناس محصولات دامی به قیمت موجود در بازار توجه می‌کند و تنها شاخص‌هایی مانند نوع پوست و کیفیت سالامبور را در تعیین قیمت در نظر می‌گیرد نه ارزش واقعی آن.

با توجه به این که بسیاری از مراکز تولید چرم در کشور هم اقدام به خرید سالامبور از تولید کنندگان می‌کنند امکان بروز اختلاف میان آن‌ها وجود دارد به همین دلیل هم کارشناسان این حوزه صلاحیت اظهار نظر در این خصوص را به دست آورده‌اند. در صورتی که نیاز به تعیین قیمت و کیفیت سالامبور دارید و یا یا مشکلاتی در خصوص تعیین قیمت مواجه شدید می‌توانید با کارشناسان تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *