کشاورزی و منابع طبیعی

ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری منابع طبیعی درباره تصرفات غیرقانونی در منابع طبیعی

ارزیابی تصرفات غیرقانونی در منابع طبیعی توسط کارشناس رسمی دادگستری منابع طبیعی انجام می شود. کارشناس می تواند با اظهار نظر در این مورد تصرفات غیر قانونی را مشخص می نماید. تصرفات غیر قانونی شامل ساخت و ساز و تجاوز به حریم جنگل ها و مراتع، دشت ها و رودخانه ها است. تنها سازمان ها و اشخاصی امکان دخل و تصرف در حریم منابع طبیعی را دارند که از سازمان منابع طبیعی مجوز داشته باشند و زیر نظر این سازمان های فعالیت کنند. حال اشخاصی که بدون مجوز و غیر قانونی به تصرفات در حوزه منابع طبیعی اقدام می کنند تخلف کرده و طبق قانون با آنها برخورد می شود.

ارزیابی تصرفات غیرقانونی در منابع طبیعی

ارزیابی تصرفات غیرقانونی در منابع طبیعی توسط کارشناس با استفاده از نقشه های یو تی ام و عکس های هوایی انجام می شود. نقشه عرصه های کشور نشان دهنده عرصه های ملی است. این عرصه های ملی شامل زمین ها و مراتع زیر کشت نیز می شود. هر گونه کشت و استفاده از این زمین ها غیر مجاز است و صرفا به دامداران اجازه بهره برداری داده می شود. تصرفات غیر قانونی دارای جرم است و با توجه به نظر کارشناس خسارت وارده تعیین می شود.

جرم تصرفات غیر قانونی

تصرفات غیر قانونی زمین های دولتی و منابع طبیعی جزء مواردی است که به شدت مورد پیگیری قرار می گیرد و برای آن جرم وجود دارد. تصرفات غیر قانونی که از آن تحت عنوان تصرفات عدوانی نام برده می شود جزء پیچیده ترین موارد جرم محسوب می شود. تصرفات عدوانی در کل جرم علیه مالکیت و اموال محسوب شده و با توجه به نظر کارشناس قابل ارزیابی است. اینکه چه میزان از زمین یا مراتع یا منابع کوه، دریا و جنگل تصرف شده باشد و در چه موقعیت جغرافیایی قرار داشته باشد تاثیر به سزایی در ارزیابی و تعیین خسارت دارد. جرم تصرفات غیر قانونی به صورت مستمر است. یعنی تا زمانی که از منابع مورد نظر استفاده شود جرم محسوب می شود. میزان این نوع جرم با توجه به ارزیابی کارشناس صورت می گیرد.

تغییر کاربری اراضی

یکی از دیگر از روش های تصرف عدوانی عرصه های ملی و منابع طبیعی تغییر کاربری اراضی ملی است. طبق قانون هر کس با استفاده از کپی برداری و دیوار کشی و تعیین حد فاصل نحر کشی و حفر چاه و تاسیسات کشاورزی، دامداری و غیره نسبت به تصرف مراتع ملی و جنگل ها و کوهستان و دریاها و معادن و امثالهم اقداماتی انجام بدهد که باعث تخریب محیط زیست و منابع طبیعی بشود با مجازات از یک ماه تا یک سال حبس همراه خواهد بود. برخی افراد به جهت تصرف راحت تر سعی در تعییر کاربری اراضی ملی دارند که در این خصوص کارشناس بررسی های لازم را انجام می دهد و گزارش خود را ارائه می دهد. کارشناس رسمی دادگستری محیط زیست طبیعی نسبت به مواردی چون برآورد خسارات ناشی از تصرفات غیرقانونی مراتع و منابع طبیعی خدمات ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *