آثار هنری و اشیاء نفیسه

تعیین قیمت آثار هنری از سوی کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه

آثار هنری که به تبع بر گرفته از نبوغ و خلاقیت انسان است همواره در جوامع مختلف مورد تحسین همگان قرار گرفته است. در واقع آثار هنری می تواند بیانگر اعتقاد، سبک، موضوعی جالب باشد. اغلب آثار هنری علاوه بر اینکه جنبه هنر و زیبایی دارند می توانند به عنوان آثاری ملی تلقی شده و برای همگان با ارزش باشد. هر اثر هنری که تولید می شود دارای تکنیک و شیوه خاصی است. استفاده از این تکنیک ها باعث ارزش گذاری سریع تر و راحت تر می شود. افرادی که به هنر علاقه مند هستند می توانند آثار هنری را خریداری و نگهداری کنند.

در بسیاری از بازار‌های جهان و آثاری مانند نقاشی‌ها، تابلو‌ها، خطاطی‌ها و مجسمه‌ها به قیمت‌های مختلفی خرید و فروش می‌شود. گاهی ارزش این آثار هنری بیش از ده میلیون دلار نیز ارزیابی می‌شود و در موارد بسیاری در کشور ما نیز آثاری با قیمت‌های میلیاردی خرید و فروش می‌شوند. تعیین قیمت این آثار هنری در بسیاری از موارد از سوی کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه صورت می‌گیرد. ممکن است برخی آثار هنری دچار اختلاف قیمت از سوی هنرمند و مشتری بشود که در این صورت با کمک کارشناس می توان قیمت مناسب را یافت. با توجه به این‌ که آثار هنری انواع مختلفی دارد و شامل تابلوهای رنگ روغن، تابلوهای سیاه قلم سبک های مختلف، تابلوهای آبرنگ و تابلوهای چاپی، پرتره و پاستل، نقاشی مینیاتور و انواع نقاشیخط ها و طرح های تذهیب، چلیپا می شود هر کدام به نوبه خود با توجه به ویژگی هایی نظیر ابعاد، جنس مواد و لوازم، نوع قاب و تکنیک استفاده شده دارای قیمت مخصوص به خود است.

آثار هنری به دلایل مختلفی قیمت گذاری می‌شوند. ساده‌ترین آن تعیین قیمت برای خرید و فروش است. سالانه نمایشگاه‌های زیادی آثار هنری مختلف را به مزایده و حراج می‌گذارند. از سوی دیگر بسیاری از این آثار به دلایل مختلفی چون تعیین مالکیت و غیره ممکن است موضوع یک پرونده قضائی باشند به همین دلیل برای تعیین هزینه دادرسی و قیمت اثر لاجرم از کارشناسان متخصص استفاده می‌شود. در مواردی نیز آثاری خصوصا تابلو‌ها و نقاشی‌های مختلف موضوع اختلاف قیمت می‌شوند. فردی یک اثر هنری برای موسسه‌ و یا فردی تولید کرده است اما اختلافاتی در خصوص قیمت واقعی آن دارند که این مورد نیز توسط کارشناسان ما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

هنر دوستی ایرانیان سابقه ای دیرینه دارد. به همین دلیل برخی از هنرمندان به سوی هنر طراحی و نقاشی روی آورده و برخی دیگر به خوشنویسی و کتابت روی می آورند. برخی هم می توانند به هر دو حرفه روی آورند و در آن حرفه ای بشوند. برای قیمت گذاری آثار هنری هنرمند می تواند از کارشناس دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه کمک بخواهد. همچنین اگر آثار نفیسه از قبیل اشیاء عتیقه، صنایع دستی و تابلو های هنری قدیمی نیز موجود باشد قیمت گذاری آن ها توسط کارشناس صورت می گیرد.

کارشناس رسمی آثار هنری و اشیاء نفیسه برای قیمت گذاری انواع تابلوهای سیاه قلم، رنگ روغن، مداد رنگی، پرتره و پاستل و انواع خوشنویسی ها از قبیل نقاشیخظ و چلیپا و تذهیب می تواند ابتدا تکنیک آثار و مواد استفاده در هر کدام را بررسی کرده و اقدام به قیمت گذاری کند. اما در خصوص آثار هنری قدیمی و اشیاء عتیقه نیاز به بررسی تاریخ تولید اثر، سبک اثر و اهداف و سایر ویژگی های مربوط به تاریخ تولید اثر بپردازد و پس از بررسی قیمت آنها را تعیین نماید.

در نهایت می توان گفت قیمت گذاری آثار هنری از قبیل طراحی و نقاشی، کتابت و خوشنویسی و مجسمه سازی و اشیاء هنری توسط کارشناس آثار هنری و اشیاء نفیسه صورت می گیرد و گزارشات کتبی در خصوص آن ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *