آثار هنری و اشیاء نفیسه

صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه

  • تعیین ارزش آثار هنری از قبیل نقاشی، مجسمه و سایر دست ساز‌ها
  • تعیین قیمت آثار هنری و اشیاء نفیسه
  • اظهار نظر در خصوص میزان خسارت وارده به آثار هنری و اشیاء نفیسه

اهمیت و ارزش آثار هنری و اشیاء نفیسه بر هیچکس پوشیده نیست. در حال حاضر تابلو‌ها و اشیائی هستند که میلیارد‌ها تومان و یا میلیون‌های دلار در بازار به فروش می‌رسند. دلیل ارزش این آثار یا خاص بودن دوره تاریخی است که آن اثر تولید شده و یا اهمیت صاحب اثر است و یا تکنیک خاصی است که او در ساخت اثر به کار برده است.

در کشور ما نیز بسیاری از این آثار ممکن است خرید و فروش شوند و یا در مزایدات مختلف به حراج گذاشته شوند. به همین دلیل نیاز است تا یک مرجع صاحب صلاحیت نسبت به تعیین ارزش آن اقدام کند. از سوی دیگر بسیاری از این آثار ممکن است در منازل افراد و یا در موزه‌های مختلف نگهداری شوند. از آن جا که خطراتی چون آتش سوزی، دزدی، مفقود شدن و غیره ممکن است باعث لزوم ارزیابی شود. کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه به ارزیابی در خصوص این موراد می‌پردازد.

کارشناس دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه به تعیین قیمت این آثار در موارد مختلفی چون خرید و فروش این آثار و یا تعیین ارزش آن برای تعیین میزان خسارت وارده می‌پردازد. خسارت‌ها ممکن است به دلیل نگهداری نامناسب آثار باشند. برای مثال ممکن است آثار مختلفی برای نمایش در نمایشگاه‌ها اجاره داده شوند اما پس از بازگشت خساراتی به آن وارد شده باشد که کارشناسان ما به آن می‌پردازند.

بنابراین کارشناس آثار هنری و اشیاء نفیسه با توجه به معیار‌های مختلفی اعم از نوع ساخت، تاریخ ساخت، جنس وسایل مختلف و ارزش‌های فرهنگی که دارد نسبت به ارزش آن‌ها اظهار نظر می‌کند. در مواردی نیز تعمیر و نگهداری آثار مختلف مورد بحث است. تعمیر هم در ارزش آثار هنری ممکن است تاثیر گذار باشد و از سوی دیگر خود نوع تعمیر ممکن است مبنای اختلاف باشد که کارشناس رسمی آثار هنری و اشیاء نفیسه به آن می‌پردازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *