فلزات

کشف و بهره برداری از معادن فلزات

کشف و بهره برداری از فلزات به گونه ای است که می تواند برای شخص تحت شرایطی امکان پذیر باشد. فلزاتی که از معادن قابل بهره برداری هستند شامل چندین نوع متفاوت است. پس از اینکه فلزات از معادن بهره برداری شدند به دست کارخانه های تولیدی می رسد. کارشناس در خصوص بهره برداری از معادن فلزات موارد مختلفی چون موقعیت قرار گیری معدن مورد نظر، مالک اراضی معدن و میزان استخراج مواد مورد اکتشافی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

فلزات قابل بهره برداری از معادن

مواد معدنی قابل اکتشاف و استخراج از روی زمین یا زیر زمین شامل موارد زیادی می باشد. در این مقاله که بحث اصلی ما فلزات قابل اکشتاف و استخراج هستند شامل مواردی چون: جیوه و آهن و مانکاتر و کبالت و مس و نیکل و روی و سرب و قلع و غیره می باشد. بسیاری از افراد سعی می کنند در پی بهره برداری از معادن فلزات را به اهداف گوناگونی به بازار عرضه نمایند.

ارزیابی و تعیین حقوق بهره برداری از معادن فلزات

افرادی که به بهره برداری از معادن می پردازند، حقوق آنها از معدن به واسطه پیگیری و طی مراحل قانونی توسط کارشناس مشخص می شود. عمده حقوق بهره برداری از معادن فلزات مربوط به دولت بوده و شخص می تواند برای ارزیابی میزان حقوق خود از معادن از کارشناس رسمی کمک گرفته و میزان حقوق وی توسط کارشناس شفاف سازی شود.

اخذ مجوز اکتشاف و بهره برداری از معادن

در واقع برای کسب مجوز در خصوص اکتشاف و بهره برداری از معادن می توان از کارشناس کمک گرفت. کارشناس در این خصوص می تواند با بررسی مواردی چون موقعیت قرار گیری معدن اقدام به دریافت مجوز و پیگیری مراحل قانونی را بکند. اراضی که معدن در آن قرار دارد و میزان فاصله آن با ابنیه های تاریخی و مسکونی و قنات ها و غیره، رضایت مالک زمین نسبت به بهره برداری و اکتشاف باید فراهم شود. در خصوص معادنی که در املاک شخصی قرار دارند نیز شروطی وجود دارند که مبنی بر عدم فعالیت و استخراج توسط مالکین اصلی هستند. در این خصوص کارشناس پیگیری های لازمه را انجام می دهد و چنانچه مالکین اصلی نخواهند یا امکان تشکیل شرکت در خصوص استخراج از معادن را نداشته باشند، مجوز به فرد مذکور تعلق می گیرد.

به نام زدن معدن کشف شده

در خصوص به نام زدن معدن کشف شده می توان گفت که کارشناس موقعیت قرار گیری معدن را بررسی می کند. چنانچه در مناطق آزاد باشد با طی مراحل قانونی امکان به نام زدن معدن مورد نظر وجود دارد. همچنین اگر در مناطق آزاد وجود نداشته باشد و منطقه مورد نظر مالک داشته باشد با مذاکره با مالک می تواند مراحل را پیگیری نماید و در نهایت معدن را به نام کشف کننده آن ثبت نمایند. چنانچه معدن در محدوده مناطق ممنوعه باشد کارشناس می تواند با بررسی های میدانی و مشاهدات عینی و با استفاده از آمار ها و برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت مشخص نماید که به محیط زیست آسیب وارد نمی شود و می توان معدن را کشف و مورد بهره برداری قرار داد.

میزان مدت زمان بهره برداری از معادن

با توجه به اینکه بهره برداری از معادن توسط اشخاص منوط به دریافت و اخذ مجوز و پروانه بهره برداری است می توان گفت کارشناس می تواند طی بررسی هایی مدت بهره برداری از معادن را مشخص نماید. عموما مدت زمان بهره برداری از معادن به بیست و پنج سال می رسد. اما باز هم طی بررسی های کارشناس قابل تعیین است.

میزان پرداخت مالیات بهره برداری و کشف معادن

افرادی که به کشف و بهره برداری از معادن می پردازند همانند سایر واحد های صنفی می توانند مالیات و حقوق دولتی را بپردازند. کارشناس در این خصوص می تواند با توجه به بررسی هزینه های استخراج و بهره برداری از قبیل هزینه آزمایشات و هزینه های استخراج، هزینه های خریداری تجهیزات و هزینه های تعمیر و نگهداری از تجهیزات و میزان مواد استخراج شده می تواند در خصوص مالیات اظهار نظر نماید.

میزان بهره برداری و استخراج فلزات

در خصوص میزان استخراج کارشناس توان زیست محیطی و همچنین میزان بهره وری معدن را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد و با توجه به هزینه های مصرف شده و هزینه های سود و درآمد ها میزان استخراج و بهره برداری سالیانه را تخمین می زند و با توجه به بازدهی ها و عدم بازدهی هایی که در حین کار پیش می آید این میزان قابل تغییر می باشد.

در خصوص کشف و بهره برداری از معادن فلزات که منوط به داشتن پروانه بهره برداری معدن است کارشناس می تواند نسبت به میزان پرداخت حقوق دولتی، میزان مواد قابل استخراج، به نام زدن معدن، تغییر مالکیت معدن و غیره ارزیابی و تحقیق نماید و در نهایت نظر خود را اعلام نماید. کارشناس در خصوص بهره برداری از معادن فلزات با استفاده از شیوه هایی نظیر مشاهدات عینی، استفاده از آمار ها و نرم افزار های مختلف اقدام به ارزیابی می نماید.

کارشناس معادن و فلزات ما آماده ارائه خدمات در خصوص ارزیابی و کارشناسی و مشاوره در خصوص کشف، بهره‌برداری و ثبت معادن هستند در صورت نیاز می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *