فلزات

نقش وکاربرد مس از نظر کارشناس رسمی دادگستری فلزات

مس یکی از فلز های مهم و پرکاربرد زندگی بشر است و دارای خاصیت های مختلفی باشد. کارشناس رسمی دادگستری فلزات برای مس کاربرد های زیادی را ذکر می کند . مثلا برای استفاده از ساخت وسایل آشپزخانه مثل قوری ، سماور ، سیم کشی ساختمان ، سیم های برق و … از مس استفاده می شود.

مس دارای خاصیت های مختلفی می باشد. مثلا بسیار نرم است و همچنین رسانای جریان الکتریکی می باشد و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. مس شباهت و خواص مشترک زیادی با طلا و نقره دارد و رنگ آن قهوه ای متمایل به قرمز است. مس قابل استفاده برای شغل ها و صنعت های مختلفی می باشد ؛ مثلا در نساجی ، جواهرسازی ، شیر سازی از مس استفاده می کنند. همچنین با استفاده از روش هایی از مس برای ساخت طلا نیز استفاده می کنند.

تشخیص ظروف مسی اصلی و تقلبی

مس یکی از مواد معدنی مهم بدن انسان به شمار می رود. به همین دلیل مردم تمایل زیادی به خرید ظروف مسی دارند. تقاضای بالای مردم باعث شده تقلب هایی در این زمینه به وجود بیاید و ظرف های مسی تقلبی را به مردم عرضه کنند‌. یکی از روش هایی که می توان به کمک آن ظروف تقلبی و اصلی را تشخیص دهیم ، رنگ ظرف است. رنگ مس تقریبا قرمز می باشد و به همین دلیل ظروف مسی اصل متمایل به قرمز و ظروف مسی تقلبی متمایل به زرد هستند. همچنین مراجعه به کارشناس رسمی فلزات روش دقیق تری برای تشخیص ظروف اصلی و تقلبی می باشد.

مس و خاصیت کشندگی

 مس علاوه بر این که دارای خاصیت های خوب و مفیدی است ، ضرر های زیادی نیز دارد ، مثلا مقادیر زیاد آن در آب آشامیدنی باشد باعث می شود هنگام لباس شستن بر روی لباس ها لک بیفتد و خوردن این آب آشامیدنی نیز باعث می شود مس بیشتر از معمول وارد بدن انسان شود و برای بدن انسان ضرر دارد و باعث مسمومیت می شود. به گفته ی کارشناس دادگستری فلزات حالت پودری مس نیز دارای خاصیت آتش زا می باشد.

نقش بیولوژیکی مس

کارشناس فلزات مس را به عنوان یک فلز مهم و حیاتی برای زندگی انسان و گیاهان در نظر گرفته اند. اما این مس باید به مقدار کم در بدن انسان باشد.

مس به همراه آلبومین به کبد می رود و در آنجا تصفیه می شود. اگر فردی مبتلا به بیماری ویلسون باشد ، این کار دچار اختلال شده ، مس از بدنش خارج نمی شود بلکه تجمع پیدا کرده و آسیب های فراوانی را به فرد وارد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *