فلزات

ارزیابی و تعیین قیمت محصولات ریخته گری از سوی کارشناس رسمی دادگستری فلزات

ذوب آهن و ریخته گری از دیر باز یکی از اساسی‌ترین فعالیت‌های بشر بوده است. آشنایی با ریخته گری تحول غیر قابل انکاری در زندگی انشان‌ها ایجاد کرده است. بی شک می‌توان صنایع ریخته گری را می‌توان به عنوان پایه سایر صنایع در کشور در نظر گرفت. محصولات چدن، فولاد و آهن معمولا در ریخته گری بیشتر مورد توجه هستند و سالانه بخش زیادی از نیاز صنایع مختلف خودرو سازی، قطعه سازی و موتور سازی در کشور را تامین می‌کنند. محصولات ریخته گری در همه صنایع نقش پایه در کارکرد وسایل و تجهیزات دارد. عدم توجه به ساخت محصولات با کیفیت و یا اشکالات هر چند کوچک در ریخته‌گری سبب نقص در فعالیت تجهیزات مرتبط با این حوزه می‌شود از همین رو کارشناس رسمی دادگستری فلزات به ارزیابی محصولات تولیدی این صنعت مادر می‌پردازد تا با تعیین کیفیت این محصولات گام مهمی در حل اختلافات احتمالی این صنعت داشته باشد.

از مهم‌ترین محصولات ریخته گری می‌توان به تولید انواع قطعات یدکی خودرو‌ها اشاره کرد. ساخت انواع سیلندر‌ها و سرسیلندر‌ها، میرلنگ، گیربکس، پوشه دیفرانسیل، پوسته هوزین، کاسه چرخ، ترمز و دیسک و غیره را در حوزه لوازم یدکی خودرو می‌توان به عنوان نمونه ذکر کرد. استفاده از این قطعات در انواع خودرو‌های سبک و سنگین معمول است به همین دلیل کیفیت این کالا‌ها در کارآیی موتور‌ها نقش مهمی دارند. در صورت بروز مشکل در اثر استفاده از این محصولات و همچنین اختلاف بین فروشنده و خریدار در کیفیت محصولات کارشناس دادگستری فلزات در خصوص آن اظهار نظر می‌کند. بررسی فرم ساخت، یکپارچگی و کیفیت متریال کالا معمولا بیش از سایر عوامل مورد توجه کارشناسان خواهد بود.

از سوی دیگر محصولات نیم ساخته ریخته گری مانند شمس، تختال، ورق و بلوم‌های مورد استفاده جهت ریل گذاری و تیرآهن و غیره را هم می‌توان در ارزیابی این کارشناسان در نظر گرفت. نحوه برش این کالا‌ها و حتی نحوه بازگرداندن کالا از کوره و سرسازی آن و مباحث اینچنین نقش مهمی در مقاومت انواع ورق و تختال و غیره خواهد داشت و با توجه به اهمیتی که برای مثال ستون‌های آهنی و فولادی و غیره در ساخت و ساز دارد حتما در صورت بروز مشکل باید مرجعی برای اظهار نظر در خصوص این محصولات ریخته‌گری وجود داشته باشد که در این باره کارشناس رسمی فلزات اظهار نظر خواهد کرد.

در حوزه کشاورزی، صنعت و بسیاری دیگر از حوزه‌ها هم این محصولات مورد استفاده هستند. یکی مهم‌ترین محصولات ریخته گری ساخت انواع پمپ های و توربین‌های آبی است. این توربین‌ها و پمپ‌ها با دقت خاصی مورد استفاده هستند به طوری کجی توربین‌ها و یا کمی شکستگی در آن‌ها فرآیند آبکشی و کار پروانه ها را به طور کلی مختل می‌کند.

از سوی دیگر بسیاری از شیر آلات و انواع فولاد‌های نسوز و غیره در صنعت ریخته گری ساخته می‌شوند از همین رو باید توجه خاصی به اختلافات موجود از طریق ارزیابی کیفیت محصولات شود. بدنه اتوموبیل‌ها و یا بخشی از آن‌ها انواع شاسی ‌ها و غیره و مواردی که می‌توان بیش از هزاران قطعه و کاربرد نام برد در صنعت ریخته گری تولید می‌شوند.

در صورتی که اقدام به خرید کالا‌های ریخته‌گری اعم از قطعات مختلف خودرو و یا ورق و آهن و شاسی و سیلندر و یا پمپ و غیره نموده‌اید و به دلایلی از کیفیت کالای مورد نظر رضایت کافی ندارید می‌توانید در صورت بروز اختلاف با فروشنده با کارشناس فلزات مشورت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *