اشیاء عتیقه و احجار کریمه و موزه ای

نحوه خارج کردن عتیقه از کشور

[ad_1]

در خصوص خارج کردن عتیقه از کشور می توان گفت به صورت عادی امکان پذیر نیست اما در شرایط خاص با انتقال به گمرک و طی مراحل قانونی امکان پذیر است. عتیقه شامل تمامی لوازم و اجناس مربوط به دوره های قبل می شود. اهدافی که در خصوص آن خارج کردن عتیقه صورت می گیرد شامل به نمایش گذاشتن آثار و بقایای اثر در موزه ها، گالری ها و فرهنگسراها جهت بازدید عمومی و یا تحقیق و بررسی آن ها می باشد. در خصوص نحوه خارج کردن آنها و روند اداری آن می توان از کارشناس رسمی کمک گرفت. معمولا برای خارج کردن عتیقه گزارش کارشناس در خصوص ارزیابی آن الزامی است از این رو کارشناسان ما به بررسی این موضوع پرداخته‌اند.

انواع عتیقه و آثار هنری

در واقع عتیقه ها و آثار هنری شامل تمامی ظروف، سفالینه، طلا و جواهرات،  صنایع دستی اعم از گلیم، سوزن دوزی، چرم دوزی، حصیربافی و غیره می باشد. این عتیقه ها ممکن است به صورتی واثع شوند که قابلیت ارزیابی، بررسی و تحقیق داشته باشد و یا جهت ارائه به موزه ها برای بازدید عموم به کار رود.

خارج کردن عتیقه

طبق ماده هفدهم قانون حفظ آثار ملی چنانچه به اهداف تجاری و خرید و فروش عتیقه از کشور خارج گردد نیازمند کسب اجازه از دولت است و دولت می تواند از اجازه آن ممانعت نماید. اشخاصی که در خصوص این تجارت گام بر می دارند می توانند با توجه به نظر کارشناس اقدام به کسب اجازه از دولت نمایند. در نهایت خارج کردن عتیقه از کشور منوط به کسب اجازه از دولت است. اما دولت در شرایط خاصی این اجازه را تصویب می نماید. کارشناس در این خصوص می تواند با بررسی و پیگیری این موارد نسبت به نحوه خارج نمودن آن اقدام نماید.

نحوه خارج نمودن عتیقه

عتیقه ها و آثار ملی به اهدافی نظیر تحقیق و بررسی و به نمایش گذاردن در نمایشگاه های بین الملی به منظور آشنایی با فرهنگ و اقلیم کشور ممکن است نیاز به خروج از کشور داشته باشند. این عتیقه ها و آثار ارزشمند در مکان های امنی نظیر موزه ها، نمایشگاه های بین المللی و گالری ها به نمایش گذاشته می شوند و در نهایت مورد توجه قرار می گیرند. با این روش می توان فرهنگ و تاریخ کشور را به راحتی به همگان معرفی نمود. در این خصوص نیاز به طی مراحل قانونی توسط کارشناس دارد و کارشناس می تواند روند را مورد پیگیری و بررسی قرار بدهد.

کارشناس می تواند در خصوص خارج نمودن عتیقه و آثار ملی از کشور پیگیری و بررسی نماید. عمده اهداف خروج عتیقه از کشور مربوط به قرار دادن در نمایشگاه ها و موزه ها و گالری های بین المللی به جهت تحقیق و بررسی خواهد بود. کارشناس می تواند در این زمینه مشاهدات و مدارک را بررسی نموده و راهنمایی ها و پیگیری های لازم را بنماید.

بنابراین در صورتی که قصد برگزاری موزه با اشیاء عتیقه خود در خارج از کشور دارید و یا نیاز به ارزیابی می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید. همچنین برای بررسی امور گمرگی خود با کارشناس گمرک مراجعه نمائید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *