اشیاء عتیقه و احجار کریمه و موزه ای

تعیین قیمت اشیا نفیس

[ad_1]

هر کسی با شنیدن کلمه ی شی قیمتی یا نفیس به یاد مجسمه های زیرخاکی و یا گنج پیدا کردن می افتد. بسیاری از ما این اشیا را در موزه ها و یا نمایشگاه های خاص خود دیده ایم. بسیاری از این کالاها هرکدام مربوط به یک دوره باستانی خاص هستند و بسیار دیگر که مربوط به عصر حاضر هستند دارای هنرمندان و صنعتگران خاص خود می باشد . در همه جای دنیا  مردم بسیاری حاضر بخش خرید و فروش چنین چیزهایی هستند که گاهاً برای هر کدام از این  اجسام مزایده های میلیون دلاری برپا می شود.

یکی از موضوعات مهم در اشیاء عتیقه و نفیسه موضوع تعیین قیمت آن‌ها و ارزیابی اصالت اجناس است. کارشناسان ما به روش‌های مختلف به بررسی کالا‌های نفیس می‌پردازند و اقدام به ارزش گذاری اشیاء نفیس می‌کنند که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

 بخش زیادی از این اجسام نفیس و ارزشمند از کشورهایی مانند ایران مصر  هند و…  که دارای پیشینه تاریخی بسیاری هستند به صورت قاچاق از مرزهای این کشورها خارج شده و سپس در مزایده کشورهای اروپایی و آمریکایی به نمایش در می آیند. که در صورت کشف آن‌ها کارشناسان ما به تعیین قیمت عتیقه می‌پردازند. اگر بخواهیم  این اشیا قیمتی را دسته بندی کنیم می توانیم آن ها را به دو دسته ی  معاصر و تاریخی دسته بندی کنیم.

الف_آثار نفیس تاریخی: در بخش اول اگر بخواهیم اشیا تاریخی را بررسی کنیم می توانیم  به لوح های سنگی سکه های زرین و سیمین مجسمه ها و پیکر تراشه ها  و حتی گاه آن قسمتی از یک بنا مانند سرستون ها و سردر های تاریخی اشاره کنیم.به عنوان مثال خیلی از قسمت‌های کاخ تخت جمشید در موزه لوور پاریس فرانسه به نمایش درآمده که متعلق به دوره هخامنشیان ایران باستان تعلق دارد.

 

سفالینه ها و مجسمه ها:

این گروه از اشیا نفیس و قیمتی دارای طیف بسیار عظیمی از گوناگونی هستند  که به نوعی هرکدام یک  تاریخ خاموش و غیر خطی هستند. سفالینه ها و ظروف هرکدام بسته به جنس خود  که ممکن است سفالی یا سنگی باشند و یا حتی فلزی می توان به هنر و تفکر صنعتگران آن  دوره تاریخی و یا حتی شیوه زندگی مردم پی برد. در بسیاری از تمدن های موجود در این خاک می توان به این موضوع پی برد به گونه ای که اولین انیمیشن تاریخ در گرداگرد یک ظرف سفالینه نقاشی شده است که این ظرف به عنوان یک سند محکم تاریخی راوی هنروری هنرمندان ایران باستان و تمدن ایلام است.

کتاب:

در قسمت دیگری می توان به بررسی کتب تاریخی پرداخت با توجه به اینکه جنس  کتاب ها از موادی همچون پوست آهو پاپیروس و سپس در دوره های بعدی کاغذ بوده است ارزش این نسخ بسیار بالا و حائز اهمیت باستان شناسی و زبان شناسی است. کتاب های خطی از آنجایی که نسخه های قدیمی تری هستند بسیار منابع خوبی برای بررسی کتاب هایی هستند که از گذشته به جا مانده یا به زبانی دیگر می توان با استفاده از این نوع  خطی قدیمی و مقایسه آنها با دیگر نسخه ها به شناسایی نسخه اصلی کتاب کمک کرد.

سکه های مضروب در هر دوره تاریخی:

 تمدن هخامنشیان اولین تمدن در طول تاریخ است که به ضرب سکه  پرداخت. پس از دوره مبادله کالا به کالا اصلی ترین نیاز بشر برای مبادله چیزی شبیه پول بود. سکه های ضرب شده اغلب دارای عکس و مهر سلاطین هر دوره بودند. در ایران از آنجایی که حکومت مرکزی ضرب سکه را بر عهده داشت سلسله و هر پادشاه سکه های مخصوص خود را ضرب می کردند. در اروپا نیز هر  فئودال  و بعدها کولی هایی که در اطراف قلعه های این ها زندگی می کردند اجازه ضرب سکه های مخصوص به خود را داشتند. در طول تاریخ از فلزات مختلف ای برای ضرب سکه ها استفاده می شد که پر  کاربرد ترین این فلزات طلا نقره مس و  مفرغ هستند .

ابزار های جنگی و سلاح های جنگاوران

 

 در بسیاری از تاریخ جنگ های بسیاری اشاره شده که در جغرافیا های مختلف این کره خاکی روی داده. هر تمدن به شیوه خاص خود برای دفاع یا حمله به تمدن ای دیگر نیاز به ابداع ابزارهای جنگی مخصوص خود داشته است  که گاهاً این مسئله می توانسته باعث افول یک تمدن و یا حتی قدرت گرفتن آن شود برای مثال می توان اختراع توپ و استفاده از آن در جنگ های ایران و عثمانی اشاره کرد. همچنین میزان پیشرفتگی در طراحی و یا حتی آلیاژ های مورد نیاز ساخت سلاح ها می تواند معیار خوبی برای سنجش یک  قدرت یک تمدن باشد.

ب_آثار نفیس معاصر: اگر بخواهیم در دوره معاصر را یک دوره معاصر هنری پس از رنسانس در اروپا و در ایران پس از انقلاب مشروطه در نظر بگیریم می توانیم هنرمندان بسیاری را در زمینه های مختلف از جمله نقاشی مجسمه سازی و پیکر تراشی طراحی صنعتی مانند مبلمان و یا حتی وسایل نام ببریم.  شاید یکی از جنبش هایی که توانستن تاریخ اروپا را تغییر بدهد مدرسه هنرهای صنایع دستی در آلمان که امروزه ابداعات و وسایلی که هنرمندان و صنعتگران و معماران آن مدرسه ساختند جزوه نفیس ترین آثار هنری در جهان هستند.

تابلوهای نقاشی:

 در ایران نقاشان بسیاری مانند کمال الملک فرمانفرماییان و…  وجود دارند که آثار آنها  دارای ارزشی جهانی و هنری است. بسیاری از این آثار هم اکنون در موزه های اروپا و آمریکا نمایش داده می شود و دارای ارزش ما دی بالایی هستند.در اروپا نیز نقاشان بزرگ بسیاری در دوره معاصر می زیستند که آثار آنها گاهاً با محبوبیت یک فیلم مقایسه می شود مانند پیکاسو و یا سالوادور دالی.

مجسمه ها و پیکره ها:

پس از از وقوع رنسانس در اروپا و قدرت گرفتن صنعتگران و هنرمندان کم شدن سلطه کلیسا یکی از هنرهایی که بسیار جان گرفت هنر پیکر تراشی و یا مجسمه سازی است هنرمندان بزرگی از جمله میکل آنژ( مایکل آنجلو)  بهترین کارهای خود را ساختند. در ایران نیز تندیس سازان هنرهای خود را در قالب تندیس سردیس  و یا پیکره به همگان عرضه کرده اند.

موسیقی و فیلم:

 یکی دیگر از چیزهایی که کلکسیونرهای عصر حاضر بسیار برای آن ارزش قائل هستند صفحات اصلی و قدیمی موسیقی است که برای گرامافون حاضر شده ارزش هر صفحه  میلیون ها تومن میرسد. همچنین فیلم های قدیمی نسخه اصلی  می‌توانند دارای ارزش فرهنگ بسیار بالایی باشد  همچنین اگر این فیلم ها مستند از یک واقعه تاریخی باشد حتی می توان به عنوان یک سند ملی مطرح شود و از آن در جاهای مختلفی از جمله دانشگاه استفاده شود.

– همچنین اگر بخواهیم از لحاظ جغرافیایی به بررسی وجود اشیا نفیس تاریخی به پردازیم باید این نکته را در نظر بگیریم که تمدن های بسیاری وجود دارند که در خاک آن ها میراثی به ارزش تاریخ خفته است.سفالینه های  تمدن ایلام همچنین ظرف های مفرغی سکه های مربوط به این دوره بسیار ارزشمند و حائز اهمیت از لحاظ  باستان شناسی و بررسی سیر تاریخی تمدن های این خاک هستند.این تمدن ها را میتوان به دو دسته ی تمدن های رودخانه ای و تمدن های جدید تقسیم بندی کرد: تمدن هند، مصر، چین، ژاپن و تمدن های بین النهرین از جمله تمدن های رودخانه ای و تمدن های آزتک و مایا جزو تمدن های جدید می باشد هر کدام از این تمدن ها دارای آثار نفیس و تاریخی مخصوص به خود هستند که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیرند.

بنابراین در صورتی که قصد خرید و فروش اجناس نفیس را دارید می‌توانید با مراجعه به کارشناسان ما اقدام به ارزیابی و تعیین قیمت آن بفرمایید. همچنین در صورتی که نیاز به حسابرسی و حسابداری امور خود در موضوعاتی چون مهاجرت و غیره دارید می‌توانید با کارشناس حسابداری و حسابرسی تماس حاصل نمائید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *