امور آموزشی

معرفی آزمون پیش کارورزی (آزمون پره انترنی) – بخش دوم

معرفی آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)- بخش دوم

در بخش اول این مقاله توضیحاتی در خصوص آزمون پیش کارورزی ارایه شد. در بخش دوم (و پایانی)، اطلاعات دیگری در خصوص تعداد سوالات آزمون پیش کارورزی و بودجه بندی آن، مراکز برگزاری آزمون، حدنصاب قبولی، اعلام نتایج آزمون پیش کارورزی (پره انترنی) و کلید آزمون، نحوه ثبت نام در آزمون و… ارایه می شود. 

تعداد سوالات آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

آزمون پیش کارورزی شامل ۲۰۰ سوال چهارگزینه‌ای (در بعضی سالها 225 سوال) از موضوعات بالینی است.معمولا ۱۵۰ سئوال توسط قطبها و مناطق آمایشی (توضیح در ادامه آمده است) و  ۵۰ سئوال متمرکز کشوری توسط ستاد وزارت بهداشت طراحی می شود.


 

بودجه بندی سوالات آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)
 

تعداد سوالات آزمون پیش کارورزی
نام درس تعداد سوال
داخلی 46
کودکان 24
جراحی 24
زنان 19
پاتولوژی 9
عفونی 9
نورولوژی 8
ارتوپدی 7
روانپزشکی 7
فارماکولوژی 7
پوست 7
اورولوژی 6
چشم پزشکی 6
رادیولوژی 6
گوش و حلق و بینی 6
آمار و اپیدمیولوژی 6
اخلاق پزشکی 3
جمع سوالات 200

 

 
 
مراکز برگزاری آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)
از سال ۱۳۹۳ آزمون پیش‌­کارورزی (پره انترنی) به صورت قطبی برگزار می ­شود در حالی که در ابتدا به صورت یک آزمون سراسری بود. در این روش، دانشگاه­های علوم پزشکی کشور به ۱۰ گروه آموزشی (قطب) تقسیم بندی شده و در هر قطب یک دانشگاه به عنوان دانشگاه مادر انتخاب شده است.

طراحی سؤالات آزمون پیش­کارورزی (پره انترنی) و کلیه امور مربوط به آزمون برعهده دانشگاه مادر و با کمک اساتید دانشگاه­های زیرمجموعه می باشد.البته گاهی نیز سوالات کشوری و متمرکز طراحی می شود. (به عنوان مثال آزمون اسفند ماه سال 98 به صورت كشوري برگزار و از بانك سوالات کشوری استفاده شد.).

قطب های آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

قطب های ده گانه دانشگاه های علوم پزشکی کشور عبارتند از:

منطقه یک: شامل دانشگاه های علوم پزشکی، گیلان ، مازندران، بابل، گلستان ، سمنان و شاهرود.
منطقه دو: شامل دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، ارومیه، اردبیل، و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در منطقه.
منطقه سه: شامل دانشگاه های علوم پزشکی کرمانشاه، همدان، کردستان و ایلام.
منطقه چهار: شامل دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، لرستان، دزفول، و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در منطقه.
منطقه پنج: شامل دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، جهرم، فسا، بندرعباس، بوشهر، یاسوج و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در منطقه.
منطقه شش: شامل دانشگاه های علوم پزشکی زنجان، اراک، قزوین، قم، البرز و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در منطقه.
منطقه هفت: شامل دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، یزد، کاشان و شهرکرد.
منطقه هشت: شامل دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، زاهدان، رفسنجان، جیرفت، زابل، بم و دانشکده های علوم پزشکی مستقر در منطقه.
منطقه نه: شامل دانشگاههای علوم پزشکی مشهد، بیرجند، بجنورد، سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، و دانشکده های علوم پزشکی منطقه.
منطقه ده: شامل دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی، ایران، بقیه اله، شاهد، ارتش، بهزیستی و توانبخشی
 

مشکلات قطب بندی آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

برگزاری آزمون پیش کارورزی (پره انترنی) بر اساس تقسیمات جغرافیایی، باعث عدم توزیع یکنواخت دانشگاه‌ها در هر قطب بر اساس سطح آنها شد که این موضوع به نوبه خود سبب تفاوت آشکار در سطح کیفی و استاندارد سؤالات قطب‌های مختلف شد .

 در نتیجه درصد قابل توجهی از سؤالات غیراستاندارد در آزمون‌های پیش‌کارورزی طراحی و ارایه شد. برای کم شدن اختلافات بین قطب­ها و استانداردسازی بیشتر آزمون­ها، اقداماتی نظیر جدا سازی بعضی دانشگاه ها و یا افزایش تعداد سؤالات طرح شده از سوی وزارت‌خانه (که در مقطعی سبب افزایش تعداد سؤالات آزمون‌ها به ۲۲۵ سؤال شد) صورت پذیرفت و 50 سوال کشوری به صورت متمرکز به سوالات طراحی شده قطبها اضافه شد تا تعادل سطح و کیفیت سوالات حفظ شود.
 

نمره قبولی آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

حد نصاب نمره قبولی در آزمون پیش کارورزی بر اساس 70 درصد میانگین مجموع نمرات 5 درصد اول کلیه دانشگاهها محاسبه می شود. آزمون پره انترنی نمره منفی ندارد.

اعلام نتایج آزمون پیش کارورزی (پره انترنی) و انتشار کلید آزمون 

کلید و نتایج نهایی ازمون پیش کارورزی قطبی توسط قطب های برگزار کننده اعلام می شود. در مورد آزمون میان دوره (الکترونیک) مرکز سنجش آموزشی پزشکی به عنوان متولی برگزاری آزمون، نسبت به انتشار کلید نهایی در سایت مرکز سنجش پزشکی اقدام می کند.

نحوه ثبت نام آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

1- داوطلبان تحصیل کرده در داخل کشور : جهت ثبت نام باید به دانشگاه محل تحصیل خود در حوزه مراکز برگزار کننده آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی مراجعه و یا با معرفی دانشگاه به نزدیکترین مرکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه نمایند.

 2- داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور که در مرکز خدمات آموزشی تشکیل پرونده داده اند، باید به حوزه مرکز قطب برگزار کننده آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام نمایند. لازم به ذکر است ثبت نام این دسته از داوطلبان به صورت مشروط می باشد. صدور کارت ورود به جلسه آزمون منوط به تأیید مرکز خدمات آموزشی خواهد بود. هزینه ی ثبت نام آزمون برای داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور، در زمان اعلام نتایج، از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی دریافت خواهد شد.

آمادگی آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)

برای کسب آمادگی در آزمون پیش کارورزی (پره انترنی)،  سوالات آزمون پیش کارورزی سال های قبل یکی از بهترین منابع است. برای دانلود سوالات آزمون پیش کارورزی از لینک زیر استفاده کنید:

 

دانلود سوالات آزمون پیش کارورزی (پره انترنی) دوره های قبل

به همراه کلید رسمی منتشره 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *