امور اداری و استخدامی

رشته های مورد نیاز کارشناس رسمی دادگستری

 

رشته های مورد نیاز دادگستری کدامند؟

یکی از شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری ، داشتن تخصص و تحصیلات لازم در رشته مورد تقاضا می باشد. در این راستا پرسشی که بسیاری از علاقه مندان در زمان ثبت نام آزمون کارشناس رسمی دادگستری با آن مواجهند، این است که رشته های تحصیلی مورد نیاز کارشناس رسمی دادگستری کدامند؟
در واقع داوطلبان می خواهند بدانند که آیا می توانند صرفا بر اساس علاقه و یا زمینه شغلی و سابقه کاری خود در یکی از رشته های آزمون کارشناس رسمی شرکت کنند؟ در غیر این صورت، رشته یا رشته های مجاز آزمون برای آنها کدامست؟ یا به عبارت دیگر، در چه رشته های آزمون کارشناس رسمی اجازه و امکان شرکت دارند؟
پاسخ این است که صرف نظر از برخی رشته های تحصیلی (که کلا مجاز به شرکت در آزمون نیستند)، هر رشته و گرایش تحصیلی، مجاز به شرکت در رشته (یا رشته های) خاصی از آزمون کارشناس رسمی است. لذا دانستن این ارتباط ضروری است. بنابراین داوطلبان برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری (خواه آزمون کارشناس رسمی کانون کارشناسان و یا آزمون کارشناس رسمی مرکز وکلای قوه قضاییه) باید رشته آزمون متناسب با رشته و گرایش تحصیلی خود را بشناسند.
این اطلاعات با مطالعه جداول مندرج در دفترچه های آزمون به دست می آیند. البته دفترچه ها بر مبنای رشته های تحصیلی مجاز برای هر رشته آزمون تهیه شده اند، (و نه بر اساس رشته های آزمون مجاز برای هر رشته تحصیلی)، لذا یافتن رشته های مجاز باید با دقت و حوصله و مطالعه تمامی رشته های آزمون موجود در حوزه تحصیلی داوطلب انجام شود
با توجه به نیاز حوزه های مختلف دادگستری، 11 گروه تخصصی برای کارشناسان رسمی تعریف شده است. هر کدام از این گروه ها شامل تعدادی از رشته های تخصصی می باشد. همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، ممکن است رشته های ذکر شده در گروه های 11 گانه کارشناس رسمی ، دقیقا با عنوان رشته های دانشگاهی موجود مطابقت نداشته باشد. از این رو ، در اطلاعیه های آزمون کارشناس رسمی دادگستری به طور کامل رشته های مورد نیاز از گروه های تخصصی به همراه رشته های دانشگاهی مرتبط با آنها اعلام می شود. در انتهای این مقاله نیز به جدول رشته های مورد نیاز دادگستری اشاره شده است.

 

 آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1400 کانون کارشناسان
 آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1400 مرکز وکلای قوه قضاییه

 

 

 

  سلام دوست خوبم… برای پاسخ به سوالات عمومی آزمون برنامه ات چیه؟؟ منابع رو داری؟ نمونه سوال چی؟ برای جلسه مصاحبه چی آماده کردی؟… ما کار رو برات راحت کردیم! تصویر پایین رو ببین و برای خرید این بسته استثنایی روش کلیک کن. اگر هم توضیحات بیشتر نیاز بود توی  همون صفحه که باز میشه، هست. راستی تخفیف ویژه هم خورده و به نسبت کیفیت و حجمش غافلگیرت می کنه. از رقبا جا نمونی!  
  

 

 
  

 


  مشاوره تلفنی برای خرید سوالات و کلید آزمون ها، منابع عمومی، رفع ابهامات و پشتیبانی 
آزمون کارشناس رسمی دادگستری   

 09125788939 و77043530 (021)
 

عناوین گروه های یازده گانه آزمون کارشناس رسمی و رشته های هر کدام

عناوین این 11 گروه به همراه رشته های زیر مجموعه آنها عبارتند از :
 

  گروه 1ـ مهندسی آب شامل :

 

 
  – رشته معادن

– رشته مواد (شامل: فلزات-سرامیک-کامپوزیت)

– رشته مهندسی آب

 
     
  گروه 2 ـ ارزشیابی اموال منقول شامل :

 

 
  – رشته آثار هنری و اشیاء نفیسه

– رشته اشیاء عتیقه و احجار کریمه و کتب خطی 

– رشته ساعت و جواهرات

– رشته فرش

– رشته لوازم خانگی و اداری

 
     
  گروه 3 ـ امور پزشکی دارویی و غذایی شامل :

 

 
  – رشته پزشکی

– رشته داروسازی و سم شناسی

– رشته مواد غذایی و مسمومیتهای ناشی از آن

 
     
  گروه 4 ـ امور مالی شامل :

 

 
  – رشته آمار

– رشته امور بازرگانی

– رشته بیمه

– رشته تعیین نفقه

– رشته حسابداری و حسابرسی

 
     
  گروه 5 ـ امور وسایط نقلیه شامل :

 

 
  – رشته امور حمل و نقل (ترابری)

– رشته امور وسایط نقلیه دریایی و غواصی

– رشته امور وسایط نقلیه ریلی

– رشته امور وسایط نقلیه موتوری‌زمینی

– رشته امور وسایط نقلیه هوایی

 
     
  گروه 6 ـ راه و ساختمان و نقشه‌برداری شامل :

 

 
  – رشته ابنیه و آثار باستانی

– رشته امور ثبتی

– رشته برنامه‌ ریزی شهری

– رشته راه و ساختمان

– رشته معماری داخلی و تزئینات

– رشته مهندسی ترافیک

– رشته مهندسی محیط زیست

– رشته نقشه برداری و اطلاعات مکانی

 
     
  گروه 7 ـ صنعت و فن شامل :

 

 
  – رشته الکتروشیمی و پتروشیمی و فرآورده‌های شیمیایی

– رشته امور انرژی هسته‌ای

– رشته برق، الکترونیک و مخابرات

– رشته برق، ماشین و تأسیسات کارخانجات

– رشته تأسیسات ساختمان

– رشته کامپیوتر(رایانه) و فناوری اطلاعات (ICT,IT)

– رشته صنایع گاز و گازرسانی

– رشته صنایع نفت

– رشته مهندسی پزشکی ـ لوازم و تجهیزات پزشکی 

– رشته مهندسی هوافضا

– رشته نساجی و رنگرزی

 
     
  گروه 8 ـ فنون هنری شامل :

 

 
  – رشته امور ورزشی

– رشته تألیفات

– رشته تئاتر و سینما و هنرهای نمایشی

– رشته تشخیص اصالت خط، امضاء و اثر انگشت

– رشته تمبر

– رشته چاپ و چاپخانه

– رشته شعر و سرود

– رشته صنایع دستی

– رشته طراحی و گرافیک

– رشته فیلم و عکاسی

– رشته موسیقی

 
     
  گروه 9 ـ کشاورزی و منابع طبیعی شامل :

 

 
  – رشته آبزیان و شیلات

– رشته دامپروری و دامپزشکی

– رشته صنایع چوب

– رشته کشاورزی و منابع طبیعی

– رشته گیاه پزشکی

– رشته محصولات دامی (پوست و چرم ـ سالامبور و روده)

– رشته محیط زیست طبیعی 

 
     
  گروه 10 ـ خدمات اداری و عمومی شامل :

 

 
  – رشته امور آموزشی

– رشته امور اداری و استخدامی

– رشته امور خبرنگاری‌و‌روزنامه‌نگاری

– رشته امور گمرکی

– رشته ایرانگردی و جهانگردی

– رشته ثبت شرکتها، علائم تجاری و اختراعات

– رشته زبانهای خارجی

– رشته کتاب و کتابداری

 
     
  گروه 11 ـ ایمنی و حوادث شامل :

 

 
  – رشته امور آتش‌سوزی وآتش‌نشانی

– رشته امور اسلحه و مهمات

– رشته امنیت عمومی

– رشته حوادث ناشی از کار

– رشته مواد محترقه منفجره (ناریه)

 

 

 
ملاک اعلام نیاز به هر کدام از این رشته ها، نیاز مراکز و کانون های مختلف دادگستری در سراسر کشور است. بنابراین، در هر کدام از این رشته ها که کارشناس رسمی مورد نیاز باشد، جذب از طریق آزمون کارشناس رسمی انجام می شود. به عنوان مثال در آزمون کارشناس رسمی دادگستری 95، در رشته های زیر اعلام نیاز برای جذب کارشناس رسمی انجام شد:

معادن، مهندسي آب، مواد (فلزات، سراميک، كامپوزيت)، مواد غذائي و مسموميتهاي ناشي از آن، امور سرمايه گذاري، پولي و اعتباري،امور بازرگاني، بیمه، تعیین نفقه، امور گمركي، حسابداري و حسابرسي، امور حمل و نقل (ترابري)، امور وسائط نقليه دريايي و غواصي، امور وسائط نقليه ريلي، امور وسائط نقليه موتوري زميني، ابنيه و آثار باستاني، امور ثبتي، برنامه ريزي شهري، راه و ساختمان، معماري داخلي و تزتينات، مهندسي ترافيک، مهندسي محيط زيست،نقشه برداري و اطلاعات مكاني، نساجي و رنگرزي، الكتروشيمي و پتروشيمي و فرآورده هاي شيميايي، امور انرژي هسته اي، برق، الكترونيک و مخابرات، برق، ماشين و تأسيسات كارخانجات، تأسيسات ساختماني، كامپيوتر )رايانه( و فنآوري اطلاعاتICT,IT ، صنايع گاز و گازرساني، صنايع نفت، مهندسي پزشكي، لوازم و تجهيزات پزشكي، صنايع هوايي و فضائي، امور ورزشي، تئاتر، سينما و هنرهاي نمايشي، فيلم و عكاسي، طراحي و گرافيک، آبزيان و شيلات، دامپروري و دامپزشكي، صنايع چوب، كشاورزي و منابع طبيعي، محصولات دامي(پوست و چرم، سالامبور و روده)، محيط زيست طبيعي، امور خبرنگاري و روزنامه نگاري، ايرانگردي و جهانگردي، زبانهاي خارجي، كتاب و كتابداري، امور اسلحه و مهمات،آثار هنري و اشياء نفيسه، اشياء عتيقه و احجار كريمه و كتب خطي، ساعت و جواهرات، صنايع دستي، فرش، لوازم خانگي و اداري، تالیغات، تشخيص اصالت خط، امضاء و اثر انگشت، چاپ و چاپخانه، امور اداري و استخدامي، ثبت شركتها، علائم تجاري و اختراع، امور آتش سوزي و آتش نشاني، حوادث ناشي از كار، مواد محترقه و منفجره (ناريه)، داروسازي و سم شناسي، بيوتكنولوژي.
 

ارتباط رشته های مورد نیاز دادگستری در آزمون کارشناس رسمی با رشته های دانشگاهی

باید توجه داشته باشید که رشته های ذکر شده در گروه های 11 گانه کارشناس رسمی ، ممکن است دقیقا با عنوان رشته های دانشگاهی موجود مطابقت نداشته باشد. از این رو ، در اطلاعیه های آزمون کارشناس رسمی دادگستری به طور کامل رشته های مورد نیاز از گروه های تخصصی به همراه رشته های دانشگاهی مرتبط با آنها اعلام می شود.
 

رشته های مورد نیاز آزمون کارشناس رسمی 96

در زمان تالیف این مقاله، هنوز خبری از زمان ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری سال 96 نیست. از این رو دقیقا نمی توان گفت که در آزمون کارشناس رسمی 96 چه رشته هایی مورد نیاز خواهد بود، اما بررسی اطلاعیه آزمون کارشناس رسمی 95 می تواند تا حدی راهگشا بوده و ارتباط رشته های مورد نیاز و رشته های دانشگاهی موجود را نشان دهد.
به عنوان مثال در اطلاعیه آزمون کارشناس رسمی دادگستری 95، رشته کارشناسی راه و ساختمان یکی از رشته های مورد نیاز بوده که در بخش مدارک مرنبط با آن به رشته های مهندسي عمران (كليه گرايشها)، مهندسي معماري، مهندسي راه و ساختمان، تكنولوژي معماري و مهندسي شهرسازي، می توانند در آزمون کارشناس رسمی راه و ساختمان به عنوان رشته های مورد نیاز اشاره شده است.
یا مثلا در خصوص رشته کارشناس رسمی حسابداری و حسابرسی به مدارک حسابداري و حسابرسي، مديريت مالي، علوم بانكي، مديريت بازرگاني، مديريت صنعتي با گرايش مالي اشاره شده است.
به همین ترتیب رشته های مجاز برای آزمون کارشناس رسمی برق، الكترونيک و مخابرات  شامل این موارد است: مهندسي الكترونيک، مهندسي برق، مهندسي مخابرات، مهندسي كنترل و ابزار دقيق، مهندسي الكترومكانيک.
توجه داشته باشید که ممکن است در آزمون کارشناس رسمی برای برخی رشته ها، گروه همنام وجود نداشته باشد و این رشته ها می توانند مطابق با مجوز های اعلام شده در اطلاعیه در یکی از گروههای نزدیک و مرتبط با رشته خود شرکت کنند. رشته های حقوق و عمران از این دست رشته ها هستند. در آزمون کارشناس رسمی سال 95 ، رشته عمران برای رشته های کارشناس رسمی راه و ساختمان ، مهندسی آب ، مهندسی ترافیک و مهندسی محیط زیست مورد نیاز بود. همچنین رشته حقوق مجاز به شرکت در آزمون رشته های امور حمل و نقل، تعیین نفقه، ثبت شركتها، علائم تجاري و اختراعات بود.

بنابراین اگر می خواهید بدانید رشته تحصیلی شما احتمالا مجاز به شرکت در کدام گروه از رشته های مورد نیاز کارشناس رسمی 96 خواهد بود، می توانید از جدول صفحه 4 و 5 دفترچه راهنمای سال 95 از طریق این لینک استفاده کنید.

 آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1400 کانون کارشناسان
 آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1400 مرکز وکلای قوه قضاییه

 

 

همچنین برای دانلود سوالات آزمون کارشناس رسمی دادگستری به همراه کلید آزمون سالهای قبل از لینک زیر استفاده کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *