امور اداری و استخدامی

درآمد پرورش کروکودیل چقدر است ؟ گرانترین پوست و گوشت دنیا

 

در حدود 10 سال پیش چیزی به عنوان پرورش کروکودیل در ایران انجام نمی‌شد. ولی از سال 86 این کار توسط خانم مژگان روستایی کارآفرین زن ایرانی و همسرش کلید خورد و با کسب مجوزهای لازم زمینه را برای واردات و پرورش این جانور فراهم کرد. کاری که بازتاب جهانی قابل توجهی نیز داشت.


ویژگی‌های زیستی کروکودیل 

کروکودیل جانوری خزنده و دوزیست است که غذای آن، اغلب مهره‌داران دیگری مانند انواع ماهی‌ها، خزنده‌ها و پستانداران و گاهی هم بی‌مهرگانی مانند صدف‌ها و سخت‌پوستان است. بنابراین کسانی که در نظر دارند برای سرمایه‌گذاری در زمینه پرورش کروکودیل اقدام کنند باید برای تغذیه این حیوان به فکر فراهم کردن این مواد غذایی باشند.

به اعتقاد برخی فعالان این حوزه، از غذاهایی که در ایران می‌توان در اختیار کوروکودیل قرار داد، ضایعات طیور و گوشت قرمز و ماهیان غیرحلال است که از دریا صید می شوند و دفع آنها نیز برای محیط زیست آلودگی ایجاد می کند. زمان غذادهی به کروکودیل ها نیز هفته ای شش مرتبه است.

باید در نظر داشت که کروکودیل جانوری است که می‌تواند مدت طولانی بدون غذا زنده بماند و بندرت به فعال شدن برای شکار نیاز دارد. ولی علی‌رغم ظاهر آرام، از فعال‌ترین جانوران نیمه‌آبزی در محیط است. اکنون کروکودیل های وحشی در بسیاری از مناطق مورد محافظت قرار می‌گیرند ولی در تمام دنیا این جانور برای تجارت در مزرعه هم نگهداری می‌شوند.

اهمیت پرورش کروکودیل برای انسان

سوالی که وجود دارد این است که مهمترین مصارف کروکودیل برای انسان چیست؟ در پاسخ می توان به سه حوزه پراهمیت در پرورش کروکودیل اشاره کرد: 

الف- اهمیت پرورش کروکودیل در صنعت: مهم‌ترین چیزی که در کروکودیل مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوست کروکودیل است که به علت کیفیت بالای آن دباغی شده و برای تهیه بسیاری از وسایل چرمی مانند کفش و کیف دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب- اهمیت پرورش کروکودیل در پزشکی: کروکودیل مصارف دارویی هم دارد، همچنانکه عامل قوی و نیرومندی در خون کروکودیل بنام کروکودیلین یافته‌ شده است که می‌تواند مانند آنتی بیوتیک‌های استاندارد به سیستم ایمنی درمقابله با عفونت کمک کند.

همچنین پودر استخوان کروکودیل برای معالجه سرطان‌ها و تقویت قوای جنسی و از بین بردن دردهای مفصلی استفاده می‌شود. در نتیجه در صورت بهره‌گیری از دانش پزشکی در این زمینه، پرورش دهندگان کروکودیل می‌توانند به فکر همکاری با تولیدکنندگان دارو نیز باشند.

ج- اهمیت پرورش کروکودیل در تغذیه: علاوه بر این گوشت کروکودیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه مصرف گوشت کروکودیل در ایران حرام است ولی در بعضی از کشورها مانند آمریکا، استرالیا، چین، ژاپن، تایلند و آفریقای جنوبی و همچنین کوبا از گوشت کروکودیل به عنوان غذا استفاده می‌شود. در نتیجه برای صادرات گوشت این جانور نیز می‌توان اقدام کرد.


پرورش کروکودیل در ایران

برای اولین بار، در سال ۸۶ خانم مژگان روستایی زن کارآفرین ایرانی اقدام به وارد کردن کروکودیل به ایران کرد و تا سال ۸۹ همچنان موفق شد که مزرعه‌ای برای پرورش آن در جزیره قشم به راه بیندازد و مجوزهای لازم را برای وارد کردن کروکودیل به کشور دریافت کند. کاری که تا پیش از آن انجام نشده بود. او تا سال ۹۰، در مجموع ۳۵ عدد کروکودیل به ایران وارد کرد.

او درباره هزینه‌های انجام شده برای باز کردن اولین مزرعه کروکودیل توضیح داده است: ما با هزینه‌های شخصی خود قریب به 450 میلیون تومان برای وارد کردن کروکودیل و باز کردن مزرعه برای نگه‌داری و پرورش کروکودیل تا سال 90 هزینه کردیم و گفتنی است که پرورش کروکودیل از مرحله خروج از تخم تا کشتار سه سال طول می‌کشد.

این پرورش دهنده کروکودیل همچنین درباره ویژگی‌های کروکودیل، توضیح داده است: پوست کروکودیل به علت نسوز بودن ، ارزش اقتصادی و تجاری زیادی دارد و به لحاظ مرغوبیت جزو با کیفیت ترین پوست‌های صنعتی جهان است که در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.


پرورش کروکودیل و جذب گردشگر

پرورش کروکودیل علاوه بر اشتغالزایی به منظور فروش پوست و گوشت و… برای جذب گردشگر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. اکنون پارک کروکودیلی در جزیره قشم راه‌اندازی شده است که افراد با پرداخت ورودی برای رفتن به این پارک می‌توانند از این جانوران بازدید کنند.

یکی از فعالان پرورش کروکودیل دراین زمینه معتقد است: ضروری است برای تقویت و گسترش جنبه گردشگری برای این جانور، تمهیداتی در این جزیره اندیشیده شود تا شاهد افزایش جذب گردشگر باشیم. باید آگاهی سازی در مورداین حیوان نیز انجام شود چون کروکودیل گرچه جانور خطرناکی محسوب می‌شود ولی خشونت در وجود این حیوان مشاهده نمی‌شود و بازدیدکنندگان از مزرعه و نمایشگاه این جانور با رعایت احتیاط می‌توانند از نزدیک ویژگی‌های جالب این جانور را مشاهده کنند. همچنین در صورت آموزش به کارکنان می‌توان از بروز هرگونه خطر احتمالی برای کسانی که در حوزه پرورش کروکودیل کار می‌کنند جلوگیری کرد.

پرورش کروکودیل به صرفه است؟

با این توصیفات نمی توان رقم دقیقی برای قیمت این حیوان تعیین کرد. اما واقعیت این است که پرورش کروکودیل از مقرون به صرفه ترین حوزه های کارآفرینی به شمار می رود چرا که همه بخش‌های کروکودیل را بسته به قیمت جهانی آن، می توان صادر کرد. البته باید در نظر داشت که پوست و گوشت این حیوان در دنیا جزو گران ترین گوشت و پوست حیوانات به شمار می آید.

منبع: اقتصاد نیوز (با اندکی تغییر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *