نقشه برداری

خدمات نقشه برداری زمین هشتگرد

به خدمات نقشه برداری به وسیله ابزارهای اندازه گیری زمینی و با عملیات میدانی، نقشه برداری زمینی نام دارد.

در واقع نقشه به نمایش و تصویر کشیدن عوارض مصنوعی و طبیعی زمین گفته می شود که  مهندس نقشه بردار با استفاده از تجهیزات نقشه برداری، موقعیت عوارض مصنوعی و طبیعی سطح زمین را مشخص می کند و با محاسبه ی آن ها، آن را تهیه می نماید. همچنین به نقشه ای که توسط  ابزارها و تجهیزات اندازه گیری زمینی به همراه عملیات میدانی، گردآوری شود نقشه برداری زمینی، گفته می شود.

با استفاده از خدمات نقشه برداری زمین می توان زوایا، اختلاف ارتفاع، طول ها و شکل و ابعاد عارض را اندازه گیری و مشخص کرد و با استفاده از آن ها نقشه ی مورد نظر را به تصویر کشید. برای این کار از ابزارهای مختلفی استفاده می شود که در زیر به اختصار آنها را به شما معرفی می کنیم.

 

ابزارهای نقشه برداری زمینی در هشتگرد:

برخی از ابزارها و وسایل متداول و مورد استفاده در نقشه برداری زمین هشتگرد به شرح ذیل است :

متر نواری:

یکی از ابزارهای اندازه‌گیری طول، متر نواری است. متر‌هایی که برای کار نقشه برداری زمین بکار می روند از جنسهای مختلف فلزی پارچه‌ای و … و با طولهای مختلف 1 تا 50 متری تولید می گردند.

 

سیستم تعیین موقعیت جهانی، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای می باشد. که متشکل از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده تولید و در مدار زمین قرار گرفته است. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی بکار میرود. ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد. در نقشه برداری زمین هشتگرد از گیرنده های ماهواره ای برای تعیین موقعیت نقاط استفاده می‌شود.

طولیاب الکترونیکی لیزری:

به وسیله ابزارهای الکترونیکی، اندازه‌گیری طولها بخصوص طولهای بلند سریعتر انجام می گردد. اساس کار طولیابهای الکترونیکی بر مبنای ارسال موج و دریافت موج منعکس شده و اندازه‌گیری اختلاف فاز موج است. با توجه به شرایط اندازه‌گیری و نوع تجهیزات مصرف شده دقت اندازه‌گیری متفاوت است. معمولا طولیابهای الکترونیکی بر روی تئودولیت نصب می‌شوند و به همراه یک منشور که نقش منعکس کننده امواج را دارد استفاده می‌شوند. طولیاب بر روی نقطه اول مستقر شده و منشور برروی نقطه دوم قرار می‌گیرد. با ارسال و دریافت مجدد موج طول مورد نظر محاسبه می‌شود. امروزه کاربرد گسترده امواج لیزری در زمینه طولیابی است.

 

زاویه یاب (تئودولیت) :

این وسیله به شکل یک دوربین است. تئودولیت برای اندازه گیری زوایا بکار می رود. با استفاده از تئودولیت زوایای افقی و قائم بین دو امتداد را می‌توان اندازه‌گیری نمود. دوربین تئودولیت بر روی سه پایه نصب شده و در یک نقطه مشخص مستقر است. با قراولروی به دو نقطه مشخص زوایای افقی و قائم بین دو امتداد تعیین میشود.


توتال استیشن :

در سالهای اخیر و با پیشرفت وسایل و تجهیزات خدمات نقشه برداری طولیابها و تئودولیتها با هم تلفیق شده و بصورت یک دستگاه روانه بازار شده است..

 

ترازیاب (نیوو) :

این وسیله نیز به شکل یک دوربین طراحی گردیده. و بر روی سه پایه مستقر است. این دوربین برای اندازه گیری اختلاف ارتفاع بین دو نقطه کاربرد دارد. این دوربین به همراه یک خط کش بلند که میر یا شاخص نامیده می‌شود مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعیین اختلاف ارتفاع دونقطه ابتدا نیوو را بین دونقطه مستقر می‌کنیم. آن را به حالت تراز در می‌آوریم. سپس شاخص را بر روی نقطه اول قرار داده و با استفاده از دوربین عدد روی شاخص را قرائت می‌نماییم. پس از آن شاخص را بر روی نقطه دوم قرار داده و مجددا عدد روی شاخص را قرائت می‌نماییم. تفاضل اعداد قرائت شده اختلاف ارتفاع دو نقطه .

 

 

پهپاد

اگر به دنبال مدرن ترین تجهیزات نقشه برداری هستید بهترین گزینه پهپادها هستند. با بکارگیری پهپادها این امکان وجود دارد که کیفیت عکس برداری از زمین و تشخیص اختلاف ارتفاع قسمت های مختلف زمین بسیار بهبود می یابد.

همچنین بکارگیری پهپادها موجب می گردد تا بتوان محدودیت های زمین را با مقیاس بزرگ تر مورد بررسی قرار داد. پهپادهای نقشه برداری به این دلیل که بدون سرنشین هستند، این امکان را فراهم می کنند تا از راه دور کنترل صورت گیرد. از طرفی این تجهیزات نقشه برداری با استفاده از دوربین های تصویربرداری تحت عنوان سنجنده مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای این نوع از تجهیزات نقشه برداری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 


برای تصویربرداری از مناطق صعب العبور و خارج از دسترس از پهپادها استفاده می شود.
تصاویری که به وسیله پهپادها ثبت و ضبط می شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
این پهبادها بدون هیچ مانع و محدودیتی با سرعت بسیار بالا و با صرفه جویی در زمان به تصویربرداری می پردازند.
با بکارگیری از پهپادها این امکان وجود دارد تا با استفاده از نیرو کمتر بتوان به راحتی، با دقت بسیار بالا تصویربرداری انجام شود. به همین دلیل استفاده از پهپادها موجب صرفه جویی در هزینه تصویربرداری می شود.
از دیگر مزایای این تجهیزات نقشه برداری کاهش خطرات جانی و مالی می باشد. زیرا در مناطق خطرناک و پرمانع به راحتی می توان با استفاده از پهپادها به صورت کنترل از راه

 

علاوه بر مزایا گفته شده، پهپادها همانند بسیاری از تجهیزات نقشه برداری دارای معایب می باشند که شامل موارد زیر است:

 


در صورت مشاهده این تجهیزات توسط پرندگان و حیوانات ممکن است تصویربرداری به واسطه این حیوانات و پرندگان دچار اختلال گردد.
شرایط آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی در روند کار پهپادها خواهد داشت. به همین جهت در صورت شرایط آب و هوایی نامساعد، امکان استفاده از این تجهیزات وجود ندارد.

امور نقشه برداری زمین با دوربین هشتگرد

توان، مختصات نقاط یک زمین هشتگرد  را در سه بعد، محاسبه می شود. البته در برخی از روش های نقشه برداری که عموما نقشه برداری های ماهواره ای و سنجش های نجومی هستند بعد زمان هم در نظر گرفته می شود.

انجام امور نقشه برداری هشتگرد  شامل دو مرحله ی برداشت یا همان اندازه گیری و محاسبه یا همان ارائه ی نتایج کار است. در مرحله ی برداشت یا اندازه گیری از دستگاه ها و تجهیزات مختلفی به منظور اندازه گیری سطح زمین استفاده می شود تا از طریق آن بتوان داده های لازم برای مرحله ی بعدی که محاسبه ی نتایج است به گردآوری شود. برای محاسبه نتایج و محاسبه ی داده ها هم روش های متفاوتی وجود دارد  که در تمام این روش ها قدم اول بررسی خطاها است و سپس در صورت قابل قبول بودن باید سرشکن شوند.

نتایج خدمات نقشه برداری هشتگرد هم به دو صورت آنالوگ که شامل نقشه، مقاطع طولي و عرضي و … و دیجیتال که شمال جداول، مدل هاي رقومي زمين DGM يا DTM هستند تنظیم می گردد. با توجه به مطالب گفته شده نقشه برداری زمین هشتگرد با دوربین با دستگاه ها و تجهیزات مختلفی صورت می گیرد که انتخاب دستگاه مناسب باید بر اساس معیارهای گوناگونی مثل وسعت زمین، دقت مطلوب و امکانات انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *