امور ورزشی

اظهار نظر در خصوص مکمل های غذایی و ورزشی توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

[ad_1]

امروزه مکمل های غذایی و ورزشی توسط افراد زیادی در باشگاه های ورزشی و مکان های ورزشی استفاده می شود. این مکمل ها در واقع وظیفه ی برطرف کردن نیاز بدن به ویتامین ها، کربوهیدرات ها، املاح معدنی و گیاهی را بر عهده دارند. اما گاهی این مکمل ها فاقد ارزش لازمه بوده و باعث اعتیاد فرد می شود. قاچاق مکمل های دارویی و غذایی توسط کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن با استفاده از روش هایی نظیرر مشاهدات عینی و تحقیقات ارزیابی می شود. همچنین در خصوص تقلبی بودن و اعتیاد آور بودن مکمل ها می تواند اظهار نظر نماید.

مکمل های غذایی اعتیاد آور

برخی از مکمل های غذایی صرفا به صورت اعتیاد آور تهیه شده اند و امکان تامین نیاز های ضروری بدن را ندارند. در نتیجه برای بدن خطراتی را ایجاد می کنند. این خطرات ناشی از استفاده بی رویه از مکمل های تقلبی و اعتیاد آور است. کارشناس در خصوص میزان تاثیراتی و خساراتی که استفاده از مکمل های اعتیاد آور بر بدن افراد دارد می تواند اظهار نظر نماید. تجویز مکمل های غذایی در باشگاه های ورزشی بدون حضور مربی ورزشی و مربی تغدیه قانونی نیست و می تواند توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

قاچاق مکمل های غذایی و ورزشی

قاچاق مکمل های غذایی و ورزشی نیز در بسیاری از موارد به وقوع می پیوندد. قاچاق مکمل های غذایی که توسط افراد انجام می شود و به خرده فروشان توزیع می شود غیر قانونی بوده و اغلب معتبر نیستند. لذا کارشناس در خصوص ارزیابی و نحوه قاچاق مکمل های غذایی می تواند اظهار نظر نماید.

استفاده از مکمل غذایی بدون تجویز پزشک

استفاده از مکمل های غذایی بدون تجویز پزشک در باشگاه های ورزشی غیر قانونی بوده و حتما باید توسط مربی و یا مشاور تغذیه انجام شود. چنانچه خسارتی از این طریق به ورزشکار وارد شود و یا دچار افت قدرت بدنی، اعتیاد و غیره شود موضوع توسط کارشناس رسمی قابل ارزیابی و پیگیری خواهد بود. کارشناس با استفاده از روش های خاص در خصوص ارزیابی مکمل های غذایی اقدام می کند

نحوه ارزیابی مکمل های غذایی و ورزشی

نحوه ارزیابی مکمل های غذایی و ورزشی به این صورت است که کارشناس در مورد مکمل ها شامل قرص، کپسول ها و شربت ها و دیگر اقسام آن ها را به دقت مورد ارزیابی قرار می دهد. این ارزیابی شامل بررسی سال تولید، بررسی ترکیب شیمیایی و بررسی نحوه توزیع آن اقدام به تحقیق می نماید و در نهایت نتایج حاصل از تحقیقات خود را به صورت گزارش ارائه می دهد. کارشناس نسبت به تقلبی بودن و اعتیاد آور بودن مکمل با استفاده از آمار ها و مشاهدات عینی بررسی کرده و مستند سازی می نماید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *