رشته تمبر

اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته تمبر در خصوص نحوه اصولی نگهداری تمبر و نحوه نام‌گذاری آن

امروزه‌ تمبر‌ها به دلیل ارزش مالی و فرهنگی که دارند ارزش بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. قیمت تمبر‌ها در بازار گاها از مرز صد میلیون تومان هم می‌گذرد. در یادداشتی دیگر در خصوص تعیین ارزش آن مباحثی توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته تمبر مطرح شد و سلامت تمبر به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تعیین ارزش بررسی شد اما در یادداشت پیش رو در خصوص نگهداری و نام گذاری تمبر‌ها بحث خواهد شد.

نام گذاری تمبر‌ها از آن رو اهمیت دارد که می‌توان مسائل فرهنگی و اجتماعی و وقایع سیاسی را در بر بگیرد به همین دلیل چه تمبر‌های جدید و چه تمبر‌هایی که در گذشته چاپ شده‌اند با در نظر گرفتن این موراد چاپ شده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از افراد که کلکسیون‌‌های تمبر نگهداری می‌کنند و یا تمبر‌هایی که در موزه‌ها نگهداری می‌شود و یا تمبر‌هایی که نیاز به حمل و نقل دارند معمولا باید با اصول و استاندارد‌هایی نگهداری شوند چرا که کوچکترین خراش، ضربه و یا رطوبت می‌تواند ارزش تمبر را به شدت کم کند.

چه عواملی در نگهداری تمبر تاثیر گذار است؟ به طور کلی می‌توان ابتدا به محیط اشاره کرد. محیط نگهداری تمبر باید کمتر از 17 درجه سانتی گراد دما و رطوبت آن نیز بین 50تا 60 درصد باشد. اگر به محیط نگهداری تمبر دقت کافی نشود بلافاصله تمبر‌ها دچار لک و رنگ‌های کبود می‌شود به شکلی که انگار به آن رطوبت رسیده باشد. این لک‌ها عمر مفید تمبر‌ها را بسیار کاهش می‌دهند و در معاملات هم بیش از نصف ارزش تمبر کاسته خواهد شد. کارشناس دادگستری رشته تمبر در ارزیابی تمبر به وجود این لکه‌ها که همان قارچ‌های رشد کرده بر روی کاغذ‌ها هستند توجه بسیار زیادی خواهد داشت.

اگر کلکسیون تمبر دارید و یا مسئول نگهداری تمبر در موزه‌ها هستید به نور توجه بیشتری کنید. بهترین محیط برای نگهداری تمبر در فضایی کاملا تاریک است اما ناچارا چنین فضایی امکان نخواهد داشت به همین دلیل باید حداکثر نور ممکن استفاده شود. نور طبیعی و غیر مستقیم که اشعه ماورا بنفش کمتری دارد نیز بهترین راه برای مراقبت از تمبر است.

اما موارد دیگری نیز می‌توانند تاثیر مخرب عوامل محیطی را تشدید کنند. به همین دلیل هنگام خرید توصیه می‌شود که خریداران به نواع کاغذ تمبر‌ها و چسب مورد استفاده در آن. محیطی که فروشنده آن را نگهداری می‌کند و احتمال دسترسی افراد به تمبر توجه شود. تمبر به هیچ وجه نباید با دست لمس و جابجا شود. چسپ و کاغذ تحت تاثیر عوامل محیطی میل به جدا شدن دارند. علاوه بر رطوبت و جنس کاغذ و چسب، نور نیز در جدا شدن آن‌ها تاثیر گذار است. به همین دلیل تمبر‌هایی که آثار جداشدگی در آن وجود دارد به هیچ وجه قابل نگهداری طولانی مدت نیستند. کارشناس رشته تمبر هنگام ارزیابی حتی به مورادی مانند نوع جمع آوری و نگهداری کلکسیون هم توجه می‌کند. برای مثال باید دقت شود که جنس آلبومی که تمبر‌ها در آن نگهداری می‌شود چیست. بسیاری از آلبوم‌های پلاستیکی برای تمبر‌ها مضر هستند و عمر آن را کمتر از نصف خواهد کرد. موراد فوق به مثابه الفبای نگهداری اصولی تمبر هستند که در تعیین ارزش و بررسی اختلافات در خصوص نگهداری تمبر اهمیت پیدا خواهند کرد.

انتخاب نام تمبر‌ها تابعی از مسائل اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و رویداد‌هایی است که در دوره‌های مختلف به وقوع می‌پیوندد. نام تمبر‌ها در تعیین ارزش تمبر اهمیت دارد. برای مثال ممکن است تمبر‌های زیادی از دوران قاجار باقی مانده باشد اما تمبر‌هایی که به نام شاهان قاجار است اهمیت بیش از پیش پیدا کنند.

اما در تمبر‌های جدید که عمدتا هم تمبر‌های فاخر و گرانقیمتی از طلا و نقره هستند، مناسبت‌ها اهمیت پیدا می‌کنند. در واقع این تمبر‌ها بیشتر اقتصادی‌اند و جنبه زیبائی و تجملاتی دارند از این رو کمتر عناوینی بکار می‌رود که حساسیت‌هایی در بازار ایجاد کند. به همین دلیل در انتخاب نام‌ها کارشناس رسمی رشته تمبر به نوع ارائه و کاربرد تمبر بسیار توجه می‌کند.

از آن جا که خرید و فروش و نگهداری تمبر از امور اصولی و تخصصی هستند و مورادی که به نظر ساده می‌آیند اما ممکن است یک کلکسیون را به راحتی از بین ببرد و یا از ارزش آن بکاهد توصیه می‌شود هنگام خرید و فروش جهت مشاوره و ارزیابی قیمت و همچنین اظهار نظر در خصوص نحوه نگهداری تمبر‌ها با کارشناس رسمی دادگستری رشته تمبر مشورت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *