رشته تمبر

ارزیابی تمبر‌های طلا، نقره و فاخر و کارشناس رسمی دادگستری تمبر

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین تمبر‌های موجود در بازار تمبر‌های طلا و نقره هستند. این تمبر‌ها صرفا جنبه اقتصادی و زیبائی دارند و به عنوان تمبر‌های لوکس در بازار خرید و فروش می‌شوند. در خصوص ارزش واقعی این تمبر‌ها مباحث زیادی طرح شده است. از یک سو این تمبر‌ها مانند سکه‌ها دارای پشتوانه اقتصادی هستند و از سوی دیگر برخی معتقدند که ارزش واقعی این تمبر‌ها در واقع تنها طلا و نقره‌ای است که در آن بکار رفته است.

کارشناس رسمی دادگستری تمبر در خصوص مباحث و جدل‌هایی که در این باره وجود دارد اظهار نظر می‌کند و از سوی دیگر به حل اختلافات در این زمینه خواهد پرداخت. اختلافاتی که شکل می‌گیرد عمدتا در دو حوزه هستند. اول اینکه تمبر فروخته یا خریداری شده ارزش قیمت پرداختی را ندارد و از سوی دیگر تمبر‌های مختلف و تقلبی که در بازار ممکن است مورد معامله قرار بگیرند.

از مهم‌ترین تمبر‌های طلا می‌توان به تمبر‌های طلا و نقره حافظ، تمبر طلای شهریار، امام خمینی، تمبر فاخر فردوسی، تمبر امام رضا و تمبر طلای پهلوی اشاره کرد. این تمبر‌ها از دو طریق مورد معامله هستند. شکل اول ثبت نام تمبر طلا در فراخوان‌هاست. ثبت نام تمبر طلا با فراخوان توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پست و پرداخت هزینه تمبر و مالیات بر ارزش افزوده و تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام به سفارش تمبر کنند. این تمبر‌ها هم جنبه اقتصادی دارند و هم به دلیل ماندگاری ارزش معنوی زیادی پیدا می‌کنند.

چرا تمبر‌های طلا و نقره اهمیت دارند؟ از نظر اقتصادی خرید این تمبر‌ها به مثابه خرید طلاست. بنابراین در حفظ ارزش پول اهمیت دارد و از سوی دیگر امکان نگهداری این تمبر‌ها زمینه افزایش قیمت را به مرور زمان ایجاد می‌کند. از آنجا که تمبر‌های طلا به تعداد محدودی تولید می‌شود و بعد از مدتی خرید و فروش آن بسیار کم می‌شود در حالی که تقاضا‌ها پا برجاست باعث افزایش قیمت آن خواهد شد. برای مثال از نظر کارشناس رسمی دادگستری تمبر عدم تولید تمبر فاخر فردوسی در مدت زمان کمی زمینه افزایش قیمت شدید این تمبر‌ها را فراهم کرده است.

بر عکس تمبر‌های کاغذی که همواره در بازار موجود هستند خرید تمبر‌های طلا به دشواری صورت می‌گیرد. به همین دلیل ممکن است در جریان خرید و فروش مشکلاتی بروز کند. تمبر‌های طلا و نقره به دلیل نقش برجسته‌ای که دارند معمولا از بهترین نوع فلزات در ساخت آن استفاده می‌شود اما تمبر‌های تقلبی احتمالا یا روکش طلا دارند و یا ناخالصی‌هایی دارند از سوی دیگر اگر به این تمبر‌ها دقت کرده باشید نقش برجسته آن‌ها بسیار دقیق کاملا مشابه یکدیگر است و خراش در آن‌ها و یا ناوزین بودن آن قاعدتا نشان از تقلبی بودن یا صدمه دیدن تمبر است. بنابراین این دو مورد در ارزیابی کارشناس رسمی تمبر بسیار مورد توجه است.

تمبر‌های طلا و نقره در ایران با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند. قیمت تمبر طلا و نقره بر اساس چند فاکتور تعیین می‌شود. اولا این تمبر‌ها در وزن‌های معمولا 5 گرمی و 10 گرمی هستند که قیمت متفاوتی دارند. از سوی دیگر برای مثال قیمت یک تمبر 5 گرمی گاندی کمتر از یک تمبر 5 گرمی فردوسی است. این اختلاف را اختلاف در ارزش بازار می‌گویند. برای مثال اکنون در سایت‌های مختلف امکان خرید و فروش تمبر طلا به صورت آنلاین وجود دارد اما تمبر‌های فردوسی و یا تمبر‌های نوروزی بسیار کمیاب‌تر هستند.

بنابراین از نظر کارشناس تمبر در هنگام خرید و فروش تمبر طلا به نوع تمبر و تعداد عرضه آن به بازار باید توجه خاصی کرد. بعضی از تمبر‌ها به دلایل مختلف من جمله زیبائی و ذهنیت تاریخی- فرهنگی که نسبت به آن وجود دارد اولا به سرعت مورد معامله قرار می‌گیرند و از سوی دیگر ارزش افزوده بسیار بیشتر نسبت به موراد مشابه پیدا می‌کنند.

کارشناسان ما در امر خرید و فروش تمبر‌های طلا و نقره و تعیین ارزش واقعی آن و جمع آوری کلکسیون‌های تمبر و ارزیابی مجموعه‌های تمبر با سالیان متمادی فعالیت در این حوزه آماده ارائه مشاوره و انجام امور کارشناسی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *