تئاتر سینما هنرهای نمایشی

ارزیابی و تعیین قیمت آثار نمایشی توسط کارشناس رسمی دادگستری تئاتر سینما هنر‌های نمایشی

[ad_1]

ارزیابی و تعیین قیمت آثار نمایشی برای فروش آثار در نمایشگاه‌های مختلف و جشنواره‌ها و همچنین فروش حق پخش و عواملی از این قبیل اهمیت زیادی دارد. کارشناس رسمی دادگستری تئاتر سینما هنر‌های نمایشی در خصوص قیمت آثار نمایشی اظهار نظر می‌کند.

معمولا تصورات در خصوص فروش آثار هنری و نیاز به ارزیابی در حراج‌های مختلف به ذهن مخاطبان می‌رسد به همین دلیل هم شرایط حضور در حراج تهران و فروش میلیاردی در این حراج‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. تعیین ارزش این آثار هنری توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورت می‌گیرد و اختلاف نظر‌ها هم توسط آن‌ها بررسی می‌شود.

اما آثار نمایشی هم نیازمند ارزیابی و تعیین قیمت هستند. آثار نمایشی اعم از فیلم‌های خانگی، سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و تئاتر و تعزیه و غیره. تعیین میزان قیمت واقعی این آثار در ابتدا به دلیل اهمیتی که برای شرکت‌های مختلف دارد مهم هستند. بسیاری از شرکت‌ها اقدام به خرید و یا سفارش فیلم می‌کنند مانند شرکت‌های پخش خانگی و یا وبسایت‌های پخش آنلاین که به صورت اختصاصی به پخش یک فیلم می‌پردازند. به همین دلیل در صورت بروز اختلاف کارشناس دادگستری تئاتر سینما هنر‌های نمایشی به بررسی مسئله و تعیین قیمت اثر با توجه به هزینه‌های صورت گرفته و از همه مهم‌تر کیفیت اثر از لحاظ شکلی و مفهومی می‌کند. بسیاری از فیلم‌ها با توجه کیفیت آثار و استقبال عمومی جز برترین و پر فروش ترین فیلم‌های سینمایی قرار می‌گیرند و تعدادی از فیلم‌ها نیز رکورد فروش در سینما را می‌شکنند و یا در سینمای خانگی طرفداران زیادی پیدا می‌کنند. به همین دلیل بخشی از فعالیت‌های کارشناسان این حوزه توجه به بازخورد‌های مردمی و اجتماعی است.

در مورادی سهم عوامل تولید در یک فیلم با توجه به ارزش فیلم تعیین می‌شود و این موضوع ممکن است اختلافاتی را به وجود بیاورد به همین دلیل هم از کارشناس رسمی تئاتر سینما هنر‌های نمایشی جهت تعیین قیمت دقیق فیلم بر اساس مورد‌های مشابه و استقبال عمومی استفاده می‌شود.

حتی در بعضی از موراد بسیاری از تهیه کنندگان و کارگردانان به دلیل این که توانایی مالی لازم جهت ساخت یک فیلم و یا انجام یک ایده را ندارند از سرمایه گذاران دعوت به همکاری می‌کنند. معمولا در قراداد‌های مشارکت آن‌ها سهم مشخصی از قیمت کل فیلم منهای هزینه‌های انجام شده برای طرفین در نظر گرفته می‌شود. حتی در مورادی سازندگان فیلم تعهداتی نیز به سرمایه گذاران می‌دهند. این موراد باعث اختلافی می‌شود که کارشناس تئاتر سینما هنر های نمایشی برای حل و اظهار نظر در خصوص آن به برآورد قیمت فیلم می‌پردازد.

گاها ممکن است فیلم از کیفیت بسیار پایینی برخوردار باشد که نه تنها سودی به سرمایه گذار نرسد بلکه هزینه‌های انجام شده هم جبران نشود. با توجه به این که این قرارداد‌ها در حوزه سینما و بر سر میزان قیمت و بروز خسارت است کارشناسان ما در خصوص قیمت اثر اظهار نظر می‌کنند.

ممکن است اثر قبل از ورود به بازار مورد قیمت گذاری قرار گیرد که معمولا کیفیت فیلم و شرایط بازار سینما تاثیر گذار خواهد بود و یا ممکن است بعد از اکران نیاز به تعیین قیمت باشد که اسناد معتبر و مختلف در خصوص فروش فیلم مورد بررسی خواهند گرفت. برای مثال در موراد متعددی فیلم در اختیار شرکت‌های مختلف قرار می‌گیرد و توافقی در خصوص تقسیم سود حاصل از فروش ایجاد می‌شود اما پس از اکران و نمایش اختلافاتی در خصوص میزان فروش فیلم و ارزش آن ایجاد می‌شود به همین دلیل کارشناسان ما در این موراد به ارزیابی می‌پردازند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *