امور ثبتی

تعیین اضافه مساحت ملک به وسیله کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

بسیاری از اختلافاتی که در حوزه املاک ایجاد می‌شود در خصوص اضافه مساحت ملک است. برای مثال شما دو زمین همجوار را فرض کنید که یکی اقدام به ساخت و ساز نموده است و صاحب ملک دیگر مدعی تجاوز به ملک خود شده است. بنابراین باید ثابت شود که ملک همسایه دارای اضافه مساحت و ملک شما دارای کمبود مساحت است. البته موارد دیگری را هم می‌توان اشاره نمود در خصوص اضافه مساحت اما اصلاح اضافه مساحت باید توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی مورد بررسی قرار گیرد و با گزارش ایشان اقدام به انجام مراحل قانونی آن نمود.

در این نوشتار قصد داریم تا شما خوانندگان را با تعیین اضافه مساحت ملک و تعیین دقیق مساحت و روش های محاسبه آن را شرح دهیم . در این جا ما می توانیم با تعیین دقیق متراژ در سند به قیمت واقعی ملک اشراف داشته باشیم. آن چنان که می دانید املاک اکثرا به صورت متری قیمت گذاری می‌شوند. و در صورتی که متراژ واقعی یک ملک در سند آن قید نشده باشد قیمت آن هم متفاوت خواهد بود. این تفاوت قیمت در خانه‌های اعیانی نشین و به اصطلاح بالاشهر بسیار بیشتر خود را نشان داده و حتی امکان دارد برای چند متر، صد ها میلیون اختلاف قیمت ایجاد شود. از این رو تعیین اضافه و یا کم بودن مساحت ملک قطعا می‌تواند تاثیر گذار باشد. در ادامه برای آشنایی شما به این امور ما شما را با کارشناس رسمی دادگستری ثبتی آشنا خواهیم کرد.

برای این که بتوانیم این مساحت را به دست بیاوریم باید به درخواست مالک ابتدا نقشه بردار با دقت تمام مساحت ملک مورد نظر را نقشه برداری کند و متراژ دقیق را به دست اورد. در مورد کارشناسی دقیق و بررسی تخصصی متراژ و نقشه برداری شما می‌توانید به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مراجعه کنید و سوالات خود را در مورد نقشه بردای بپرسید.

این حالت بیشتر در مواقعی پیش می‌آید که ملکی فروخته شده و بعد ها مالک آن ادعا می‌کند که ملک مورد نظر متراژ بیشتری داشته و به همین دلیل در این حالت برای دو طرف یک شکایت مطرح شده و دادگاه مسئول رسیدگی به این پرونده خواهد شد. دادگاه برای بررسی دقیق این شکایت با توجه به تخصصی بودن شکایت، پرونده را جهت بررسی به کارشناس تقدیم می‌کند و پس از آن کارشناس با تخصص خود می‌تواند به بررسی آن بپردازد و مقدار اضافه و یا کم بودن مساحت را محاسبه کند. در صورت اضافه بودن مساحت زمین یا ملک، فروشنده می تواند مقداری که تفاوت قیمت آن بوده را دریافت کند و اگر مساحت زمین یا ملک کمتر از مقدار واقعی باشد خریدار می‌تواند مقداری از قیمت را از فروشنده بگیرد .

در بررسی ها مشاهده می‌شود به دو دلیل مساحت زمین اشتباه در سند درج شده است. یکم به دلیل اشتباه در درج متراژ در سند . به این صورت که کارشناسی که مساحت ملک را تعیین کرده است سهوا دچار اشتباه نوشتاری شده است. دومین حالت متداول است و هنگامی رخ می دهد که مساحت زمین توسط کارشناس غلط اندازه گیری و ثبت شده است. در این حالت امکان دارد در تعیین مساحت ملک اختلاف بسیاری با واقعیت وجود داشته باشد.

اصلاح مساحت زمین و یا ساختمان توسط کارشناس رسمی دادگستری ثبتی به این گونه است که کارشناس به صورت حضوری به بررسی مساحت زمین می‌پردازد و به صورت دقیق مساحت زمین یا ملک را ثبت کند.

شما می‌توانید برای تعیین اضافه مساحت ملک و یا ساختمان خود با کارشناس رسمی دادگستری ثبتی مشورت کنید. مشکلات خود را با کارشناسان ما در این زمینه در میان بگذارید. کارشناسان ما شما را راهنمایی می‌کنند و می‌توانید به صورت دقیق از مساحت زمین و ملک خود آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *