حفاظت محیط زیست

دیدگاه کارشناس رسمی دادگستری محیط زیست درباره زباله‌ها و پسماند‌های بیمارستانی

بسیاری از پسماند‌های بیمارستانی ممکن است به صورت عادی دفن شوند. از آنجا که این پسماند ها بسیار خطرناک هستند و شاید بتوان گفت خطرناک ترین زباله ها بشمار می‌روند و باید دفن آن‌ها نیز به شیوه های خاصی انجام شود. کارشناس رسمی دادگستری محیط زیست در مورد خطرات و آسیب های جدی این پسماند ها هشدار می‌دهد و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در دفع آن‌ها زمینه برخورد های قانونی به خاطیان را در گزارشات خود فراهم می‌آورد.
این پسماند‌ها از آن جهت خطرناک اند که آلوده به بیماری های مختلفی هستند، خون آلوده، عفونت‌ها و آمپول های آلوده باعث ایجاد بیماری های متعددی می‌شود. این بیماری ها البته تنها مختص انسان نیست، حیوانات و حشرات نیز در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری های خاصی قرار دارند.
در صورتی که گزارش شوند بیمارستانی پسماند های خود را به شکل عادی و یا به روش های غیر بهداشتی دفن می‌کند ابتدا به آن‌ها اخطار داده می‌شود در صورت تکرار و تایید کارشناس دادگستری محیط زیست به صورت قاطع با آن‌ها برخورد خواهد شد. بیمارستان ها که خود مکانی برای بهبود وضعیت سلامت جامعه به حساب می آیند باید دقت بیشتری در سلامت انسان‌ها داشته باشند.
جالب است بدانید آمار های جهانی حاکی از آن است که دفع نادرست پسماند های بیمارستانی سالانه جان بیش از شش میلیون نفر را می‌گیرد. برای مثال فرض کنید که در حین تفکیک زباله ها و یا انتقال آن یک ماموری شهرداری دچار جراحت به وسیله آمپول آلوده به ایدز شود. علاوه بر دردناک بودن این تصور ، بلافاصله بحث های حقوقی پیرامون این موضوع آغاز خواهد شد. این موضوع نیز هر چند روند پیچیده ای دارد اما طبق قانون مسبب این دفن باید هر خسارتی که به فرد وارد شده است را بپردازد و قانون با توجه به متغیر های دیگر ممکن است احکام مختلفی صادر کند. مثلا اگر فردی در اثر دفع نادرست کشته شود در اینجا قتل غیر عمد اتفاق افتاده است و مشمول مجازات فوق است.
مسئله دیگری که از اهمیت زیست محیطی برخوردار است و کارشناس محیط زیست هم بر آن تاکید دارد آلوده شدن حیوانات مختلف به وسیله زباله های بیمارستانی است. در بعضی از شهر ها گزارش شده است که مقادیر زیادی زباله های بیمارسانی در اطراف شهر ها رها شده است. حیوانات و جانوران که پیوسته در جستجوی غذا هستند معمولا به این مکان ها کشانده می شوند و با انواع بیماری ها تماس پیدا می کنند. علاوه بر اهمیت سلامت حیوانات ورود برخی از این حیوانات به مناطق مسکونی زمسنه ساز شیوع انواع بیماری ها نیز خواهد بود. و یا حشرات در صورتی که بر این آلودگی ها بنشینند به راحتی می توانند انسان و غذای انسان را آلوده کنند.
بنابراین بی جهت نیست اگر بگوییم نظارت کارشناس رسمی محیط زیست بر این پسماند ها زمینه ساز دفع خطر های بزرگ در زندگی ما هستند. خطر هایی که از هر جایی و هر کسی را تهدید می‌کنند و سلامت انسان و محیط زیست را دچار چالش جدی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *