معادن

نظر کارشناس رسمی دادگستری معادن در مورد تجهیزات مورد نیاز برای استخراج در معادن

یکی از اساسی ترین مسائل برای بهر‌ه برداری و حتی انجام عملیات اکتشاف در معادن دسترسی به تجهیزات مناسب است. بدون داشتن تجهیزات مختص هر نوع معدن خاص نمی‌توان احتمال موفقیت در بهره‌برداری را داشت. بسیاری از معادن به دلیل امکان استخراج نسبتا سختی که دارند مستلزم تجهیزات خاصی نیز هستند.
بنابراین باید بین تجهیزات و اطلاعات معادن تعادل وجود داشته باشد و خرید تجهیزات بر این اساس صورت بگیرد. در کنار این موضوع فروش تجهیزات معادن نیز وجود دارد. چه خرید و چه فروش مستلزم کارشناسی است. برای خرید نیازمندید تا قیمت متناسب با وسیله با توجه به کارآیی که دارد مشخص گردد. به همین دلیل باید بگوییم که انجام این کار تنها با تخصص و تجربه امکان پذیر است. کارشناس رسمی دادگستری معادن صلاحیت اظهار نظر در خصوص این تجهیزات را دارد به همین دلیل در این یادداشت به کمک ایشان به بررسی انواع تجهیزات مورد نیاز در معادن می‌پردازیم.
از نظر کارشناس رسمی معادن برای انتخاب تجهیزات مناسب باید اطلاعات ذیل را در اختیار داشته باشید. اول وسعت معدن است. معادن با توجه به این که بزرگ باشند یا کوچک نیازمند تجهیزات خاصی هستند معمولا معادن کوچک با تجهیزات بسیار سبک نیز امکان بهره برداری از آن‌ها وجود دارد اما در معادن بزرگ خیر. در مجوز بهره‌برداری از هر معدن میزان مجاز استخراج مشخص شده است بنابراین باید تجهیزات نیز به شکلی باشد که توانایی آن میزان استخراج را داشته باشند. معمولا فروشگاه‌ها و وارد کننده‌ها اطلاعاتی در خصوص میزان ظرفیت کل معدن و تجهیزات، از شما دریافت می‌کنند.
نکته دوم شیوه استخراج است. در بسیاری از معادن استخراج بسیار سخت است. برای مثال ممکن است نیاز به حفاری وجود داشته باشد. بنابراین باید تجهیزات مختص آن نیز تهیه شود و یا حمل و نقل و جابجایی برخی از مواد معدنی مانند سنگ‌ها بسیار سخت است و گاها بسیار حساس است. باید با توجه به میزان و وزن محموله تجهیزات متناسب تهیه شود.
نکته سوم نوع معدن است. هر چند که ممکن است برخی تجهیزات متفاوت باشد اما تجهیزات مورد نیاز برای استخراج در معادن سنگ مرمر، زغال سنگ، لیتیوم، اورانیوم، مس، شن و ماسه، آهک و غیره متفاوت است.
با توجه به این که در ایران معادن خاصی قابلیت بهره‌برداری خصوصی دارند عمده تجهیزاتی که مورد استفاده هستند از این قبیل اند؛ در معادن سنگ و شن و ماسه؛ انواع سنگ شکن‌ها مانند pvf، vsi، سنگ شکن پلی اتیلن، فکی پیو، ریل‌های انتقال، دستگاه‌های جدا کننده، ماسه شو‌ها، نورد توپ و همچنین ماشین آلاتی برای راهسازی و پاکسازی نیاز است. برای انتخاب هر یک از این وسایل نیاز است تا با کارشناس معادن مشورت نمایید.
عمده تجهیزات معادن در حال حاضر از کشور‌های مختلف اروپایی و استرالیا موراد می‌شود. قیمت این تجهیزات نیز در بازار بسیار نوسان دارد و برای راه اندازی یک معدن نیز نیازمند هزینه زیادی برای خرید تجهیزات وجود دارد. اما عده‌ای برای دسترسی بهتر به تجهیزات و یا صرفه جویی در هزینه‌ها اقدام به خرید تجهیزات دست دوم می‌کنند.
در کنار مزایایی که این خرید‌ها دارند گاهی اختلافاتی نیز بر سر این موضوع شکل می‌گیرد. با توجه به این‌ که امکان تست بسیاری از این تجهیزات وجود ندارد عده ای بعد از خرید متوجه ناکارآمدی دستگاه‌ها می‌شوند و اقدام به شکایت از خریدار می‌کنند. کارشناس دادگستری معادن وظیفه بازدید و بررسی تجهیزات و اظهار نظر بر اساس ادعا‌های شاکی و متشاکی را بر عهده دارد.
برای جلوگیری از بروز این اختلافات که حتی ممکن است در جریان خرید تجهیزات نو که عمدتا هم وارداتی هستند اتفاق بیافتد، بهتر است با کارشناسان متخصص این حوزه مشورت نمایید. این کارشناسان علاوه بر مشخص نمودن دستگاه‌های مورد نیاز شما، در خصوص خرید تجهیزات کارکرده و همچنین فروشندگان معتبر اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *